Пошанування святинь  і молитви до святих

Пошанування святинь і молитви до святих

Свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього встановлене на згадку про віднайдення і перше воздвиження (піднесення) для прославлення Хреста Господнього. Відзначається 27 вересня.
30 вересня Православна Церква вшановує пам’ять ранньохристиянських мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії.

Відшукати Хрест, на якому був розп’ятий Спаситель, наважився римський імператор Костянтин Великий. Цю місію він доручив своїй матері, цариці Єлені, яка, хоч і була вже в поважному віці, з натхненням вирушила до Єрусалима.
Впоратися із завданням було надзвичайно складно, адже попередні імператори-язичники намагалися повністю знищити спогади про священні місця, де постраждав за людей і воскрес Ісус Христос. Зокрема імператор Адріан наказав засипати в Єрусалимі Голгофу і Гріб Господній землею і на штучному пагорбі поставити язичницьке капище. Проводити пошуки саме на цьому місці Єлені з її помічниками підказав один старий чоловік, тамтешній мешканець.
Капище зруйнували і, звершивши молитву, почали копати землю. Незабаром виявили Гріб Господній і неподалік від нього три хрести, дощечку з написом трьома мовами «Ісус Назарянин, Цар Іудейський», зроблену за наказом Пілата, і чотири цвяхи, що пронизували Тіло Господа.
Щоб дізнатися, на якому з трьох хрестів був розп’ятий Спаситель, Патріарх Макарій став підносити їх один за іншим до важкохворої жінки. Коли поклали на недужу третій хрест, вона відразу ж зцілилася. Надалі від дотику цього хреста ожив покійний, якого рідні вже несли для поховання. Побачивши воскреслого, всі переконалися, що знайдено Животворчий Хрест. Найімовірніше, ця подія відбулася в 326 році.
Люди, які прийшли вшанувати святий Хрест, просили святителя Макарія підняти його, «воздвигнути», щоб всі могли благоговійно споглядати святиню. Пошановуючи Чесне Древо, народ співав: «Господи, помилуй».
Рівноапостольний імператор Костянтин звелів спорудити в Єрусалимі величний храм на честь Воскресіння Христового. Будувався він близько 10 років. Освятили храм 13 вересня (за старим стилем) 335 року. А наступного дня відбулося урочисте воздвиження віднайденого святого Хресного Дерева.
У нашому народі це свято називають Здвиженням. Здавна люди вірили, що від цього дня земля «движеться» ближче до зими, а тому настає відчутне похолодання. На Здвиження заборонялося ходити до лісу, щоб не натрапити на змій, які, за уявленнями предків, вирушають на зимівлю до вирію услід за птахами.
***
Святі ранньохристиянські мучениці Віра, Надія, Любов і матір їхня Софія жили в Римі в ІІ столітті. Софія (з грецької – мудрість, розум) дала своїм дітям імена, які відповідають трьом християнським чеснотам, і прагнула навчити їх примножувати віру, надію та любов у світі. Дівчатка виховувалися у християнському дусі.
Коли про родину дізнався імператор-язичник Андріан, то наказав їй відректися від віри в Ісуса Христа. Взамін пропонував чимало винагород. Не отримавши від бранок згоди, правитель дозволив їм поміркувати ще три доби. Увесь цей час Софія день і ніч навчала доньок богонатхненними словами й просила виявити мужність та відданість вірі в Господа.
Відтак жодна з сестер не виконала на влаштованому судилищі наказ поклонитися ідолові. Полонянок піддали катуванням, але з допомогою Божою страшні рани не завдавали їм болю, і вони залишалися непохитними. Зрештою розлютовані язичники обезголовили мучениць. На той час Вірі було 12 років, Надії – 10, Любові – 9.
Мати Софія поховала тіла своїх дітей на високому пагорбі й ревно молилася на могилі, доки й сама спочила у Господі. Віруючі поховали її разом із доньками. Таким чином, вона не була позбавлена участі з ними у Царстві Небесному та мученицького вінчання, бо якщо не тілом, то серцем своїм також страждала за Христа.
Нині, як і багато століть тому, християни моляться, щоб за заступництва святої і праведної Софії Господь подав усім нам мудрість, а також силу йти шляхом істинної віри, надії і любові. Бо тільки цей шлях веде до блаженного життя у Царстві Небесному.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий