Поштові марки як своєрідні енциклопедії з різних галузей знань

Поштові марки як своєрідні енциклопедії з різних галузей знань

Друга регіональна філателістична виставка «Полтавафілекспо» була присвячена 250-річчю Івана Петровича Котляревського й об’єднала шанувальників поштової мініатюри із різних куточків України. 25 колекціонерів представили свої зібрання марок, конвертів, інших поштових документів у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. Загалом – кілька тисяч експонатів.

Для статусу регіональної виставки географія учасників була справді вражаючою: Ужгород, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Одеса, Чернівці, Харків, Дніпро… За словами голови правління Полтавського обласного товариства філателістів Михайла Мелліна, таке представництво свідчить про престижність заходу і є гідним внеском у пошанування пам’яті Івана Петровича Котляревського.
Інша мета організаторів виставки – відродження філателістичного руху в Україні, який в «еру Інтернету» зазнав помітного спаду. Полтавське об’єднання філателістів вважається в цих умовах до певної міри унікальним, адже протягом останніх років удвічі поповнило свою чисельність.
На виставці представили колекції «І.П.Котляревський», «Шевченко – великий художник», а також зібрання марок на спортивну, екологічну, автомобільну, авіаційну, інші тематики. Серед найцікавіших в експозиції – марки, випущені на Буковині, Галичині ще в складі Австро-Угорської імперії та Польщі.
– Особисто я збираю марки, пов’язані з історією Полтавської битви, з Полтавським земством. Оскільки в минулому працював начальником пожежного караулу, механіком з обслуговування гвинтокрилів, збираю також марки із зображенням пожежних автомобілів, гвинтокрилів, – поділився Михайло Меллін.
– У моїй колекції переважно не поштові марки, а ревінью – марки, якими колись оплачували різні документи, судові збори, – розповів полтавський філателіст із 55-річним досвідом Анатолій Кравченко. – Марками захопився ще в дитинстві, з десятирічного віку. Згодом шукав цікаві екземпляри на аукціонах, у колекціонерів. Іноді доводилося купувати, іноді виявлялося, що маю марку, яку шукає той, хто має мою «ціль»: у таких випадках ми просто мінялися. Деякі марки мені дарували. Насправді чи не в кожного вдома є конверти з марками, які припадають пилом десь на далеких полицях і ніхто нічого не знає про історію їх створення. А кожна марка є особливою.
Про історію філателістки на відкритті виставки присутнім розповів ведучий урочистостей, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка Гліб Кудряшов. Він нагадав, зокрема, що термін «філателія» світові подарував французький колекціонер Жорж Ерпен 155 років тому, а означає він «любити знаки поштової оплати».
Особливою миттю дійства стала церемонія спецпогашення поштового конверта, поштової картки та власної марки виставки штемпелем із написом «Полтавщина – край любові». Участь у церемонії взяли директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олександр Супруненко, директор Полтавського літературно-меморіального музею І.П.Котляревського Руслан Яременко, в.о. директора Полтавської дирекції ПАТ «Укрпошта» Людмила Сушко та голова правління Полтавського обласного товариства філателістів Михайло Меллін.
Прикметно, що святковий конверт ілюстрований за мотивами картини нашого земляка, відомого художника Євгена Путрі «Котляревський та його герої» 1978 року. В ході заходу було також презентовано каталог «Полтавафілекспо-2019».

Станіслав ШИЯН
Студент-практикант факультету
філології та журналістики ПНПУ
ім. В. Г. Короленка

Поділися:

Добавить комментарий