Посівна – це другий фронт

Микола Андрієнко.

Посівна – це другий фронт

Цьогорічну посівну начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін назвав другим фронтом, оскільки від того, як вона пройде, залежить продовольча безпека нашої держави.

– Звісно, до комплексу весняно-польових робіт готуватись розпочали заздалегідь: замовили мінеральні добрива, гербіциди, пально-мастильні матеріали, запчастини, – розповів голова СК «Радянський» Кобеляцької міської ради Микола Андрієнко. – Але грізний ранок 24 лютого вніс корективи в наші плани: гербіциди, за які заплатили ще в грудні, не отримали й нині. Є проблеми із насінням соняшнику, розрахунками за реалізовану сільськогосподарську продукцію тощо.
Керівник господарства – один із найдосвідченіших хліборобів на теренах не тільки області: у трудовій біографії Миколи Андрієнка це сорок шоста посівна, але на жодну з попередніх не схожа.
– Здавалось, мене вже нічим не здивуєш, але погодні умови здивували, – зізнався Микола Іванович. – 22 березня розпочали закривати вологу. Верхній шар був аж занадто сухий: за тракторами стояли стовпи пилюки, а на глибині кількох сантиметрів земля була мерзла. Втім, це й не дивно: цьогорічна весна досить специфічна – на зміну нічним морозам приходила вітряна денна погода. Мене, як агронома, дуже непокоїть те, що в першому кварталі 2022-го випало найменше опадів за останні сім років. У січні – 16 міліметрів, у лютому – 16,5 міліметра, у березні – 8,8 міліметра, тоді як середня кількість опадів за останні роки склала: січень – 31, лютий – 28, березень – 38,77 міліметра. У минулому році ситуація була значно кращою: у січні випало 39,4 міліметра опадів, у лютому – 51, у березні – 16,5 міліметра.
Тож цьогоріч надзвичайно актуальним є питання збереження вологи. У СК «Радянський» за дві доби закрили вологу на площі 1430 гектарів і 24 березня приступили до підготовки грунту під посів ячменю, гороху, вівса, однорічних та багаторічних трав. Були плани 27 березня активно розпочати сівбу, але знову втрутилась погода: через нічні заморозки та буревій вирішили кілька днів зачекати. Але народне прислів’я гласить, що весняний день рік годує, тому 28 березня розпочали, а 29 закінчили сівбу гороху, ячменю, вівса, однорічних та багаторічних трав на площі 163 гектари.
У сівозміні будуть усі культури, які традиційно вирощують у господарстві: зернові, круп’яні, кормові.
Хліборобський рік розпочали з підживлення озимих культур і багаторічних трав. Зокрема, було підживлено 655 гектарів озимої пшениці (на зерно і зелений корм), 88 гектарів озимого жита, 263 гектари озимого ріпака й 150 гектарів багаторічних трав. Озимі «зустріли» весну в доброму й задовільному стані. Відновлення вегетації розпочалося в кінці лютого, а потім прийшло значне похолодання і наземна листова поверхня озимих підмерзла.
Польові роботи механізатори розпочали дружно, усвідомлюючи відповідальність за долю майбутнього врожаю і продовольчої безпеки України.
– На закритті вологи, підготовці грунту та сівбі ярих зернових культур працювали дев’ять агрегатів. Успішно справились з цим об’ємом робіт Сергій Буднік, Анатолій Григор’єв, Олександр Ковальський, Сергій Діденко, Володимир Панко, Валерій Сім’яник, Владислав Калин, Анатолій Кенебас, Дмитро Оплачко, Віктор Кіяшко, Олександр Богомаз, Віктор Муха, Валентин Зайченко, Василь Кочерга, Олександр Онопрієнко, Станіслав Петрусь, Петро Кенебас, Олег Сім’яник. Включилися в хід польових робіт їхні колеги – Василь Волхонський, Валентин Очкась, Олександр Стасовський, – продовжив розповідь Микола Андрієнко. – Оскільки неможливо закупити достатню кількість мінеральних добрив, продовжуємо вносити органіку. На завантаженні працює Олександр Копійка, на внесенні – Віктор Коба, Владислав Калин, Микола Богомаз, Петро Дердуга.
Зараз так складаються обставини, що ледь не щодня хлібороби стикаються з новими викликами: зростають ціни на пальне, добрива, запчастини, а ціни на сільськогосподарську продукцію – без змін. Однак господарство не залишається осторонь вирішення проблем, які прийшли на нашу українську землю.
– По-іншому бути не може: на нашу землю прийшла біда, і, щоб її здолати, треба гуртуватися, об’єднуватися, – говорить Микола Іванович Андрієнко.
А головним для хліборобів сьогодні є другий фронт – посівна. І, дай Боже, щоб небо посилало сприятливу погоду, щоб у землю лягло зерно й проросло гарним урожаєм. Здоров’я всім, миру й благополуччя!

Наталія ПУЗИНА

Добавить комментарий