Потомствений гончар,  горна чарівник…

Микола Пошивайло

Потомствений гончар, горна чарівник…

Перша річниця після відходу за межу Вічності потомственого гончаря, людини неймовірної любові до глини, її таїнства, істини, святості Миколи Пошивайла минула 25 жовтня. У всіх, хто його знав, кому довелося хоча б раз у житті поспілкуватися з Майстром, він залишився в серцях як людина надзвичайної сили духу, відданості й вірності ремеслу, як хранитель великого гончарського роду.

– В улюбленій справі Микола Гаврилович Пошивайло (27.05.1930 – 25.10.2017) був визнаним авторитетом – заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького. Його творчість стала визначним явищем українського мистецтва. Роботи мистця є класичними зразками сучасної народної кераміки.
У творчій праці майстер віддавав перевагу побутовому посуду та декоративній скульптурі. Він – один з небагатьох опішненських майстрів, хто виготовляв надзвичайно широкий асортимент традиційного посуду (горщики, глечики, тикви, ринки, тиквасті глечики, миски, тарелі, барила, куманці, кухлі). Значну частину його творчого доробку складає декоративна зооморфна скульптура у вигляді баранів, левів і биків, сюжетні композиції на теми народного побуту, яскраві, узагальнені образи його сучасників. Мовою мистецтва гончар увіковічнив визначальні риси ментальності українства. У творчій палітрі Миколи Пошивайла чільне місце належить дитячій глиняній іграшці – найрізноманітнішим тваринам, птахам, свистунам-солов’ям, вершникам, бариням.
Микола Пошивайло як прекрасний інтерпретатор давніх традицій глиняної пластики Опішного мав багату фантазію, бездоганно володів широким арсеналом художньо-виражальних можливостей кераміки та технікою підполив’яної мальовки глиняних виробів із використанням традиційної орнаментики, характерної для народної кераміки кінця ХІХ – початку ХХ століття. При цьому майстер утвердив свій власний почерк, його вироби вирізняються з-поміж інших. Дослідники мистецтва відзначають різноманітність, вишукану декоративність, барвистість його творів. Традиційні за формою й побутовим призначенням, у творчій інтерпретації автора вони приваблюють безпосередністю, щирістю, позначені поетичним світосприйняттям мистця.
Починаючи з середини 1960-х років, роботи Миколи Пошивайла експонувалися на обласних та республіканських виставках декоративно-ужиткового мистецтва і майже завжди відзначалися нагородами. Майстер неодноразово був лауреатом престижних республіканських і всесоюзних художніх виставок, конкурсів, фестивалів, симпозіумів гончарства.
Гончарні вироби Миколи Пошивайла широко представляли мистецтво України на міжнародних виставках у Бельгії, Канаді, Японії, Болгарії, Югославії, Польщі, Угорщині, Франції, Нідерландах, США, Норвегії, Великій Британії та інших країнах світу. Нині їх можна побачити на почесних місцях у найбільших і найпрестижніших музейних та приватних колекціях Європи й Америки.
Зупинився гончарний круг Майстра… Та його ім’я золотими літерами назавжди вписано в літопис українського буття!

Марія ЯЦЕНКО,
молодший науковий співробітник
Меморіального музею-садиби
гончарської родини Пошивайлів.

Поділися:

Добавить комментарий