Потрійне святкування

Потрійне святкування

Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього, свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородицi, вшанування пам’яті cеми мучеників Маккавеєвих – таким насиченим є день 14 серпня у церковному календарі. Окрім того, від цього дня починається Успенський піст, який триває два тижні.

Традицію Винесення Чесних Древ Хреста Господнього започатковано в Константинополі в давні часи. Щоб захистити місто від епідемій, які часто спалахували в серпні, зі скарбниці імператорського палацу виносили священну реліквію – збережену частку Животворящого Хреста, на якому був розп’ятий Спаситель. Реліквію урочисто несли у храм Святої Софії. Надалі, до самого свята Успіння Богородиці, святиню носили по місту з хресним ходом “для освячення місць і для відвертання хвороб”, даючи людям можливість поклонитися Святому Хресту.
У наш час напередодні цього свята, 13 серпня, у соборах і церквах відбувається всенічне бдіння, під час якого Хрест виноситься на середину храму для поклоніння.
Свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці встановлене в церковному календарі на честь перемоги в 1164 році князя Андрія Боголюбського в поході проти поволзьких болгар та перемоги візантійського імператора Мануїла Комніна над сарацинами. Обидві події відбулися в один день і супроводжувалися чудесним знаменням – від ікон Спасителя, Божої Матері і Святого Хреста з’явилися величезні промені світла.
Також 14 серпня вшановується пам’ять старозавітних мучеників – священика Єлєазара, його учнів братів Маккавеїв і їхньої матері Соломонії, які постраждали за неухильне дотримання Закону Божого. Коли язичники, за наказом царя Антіоха, закатували шістьох братів Маккавеїв, їхня матір благала наймолодшого свого сина не боятися мучителів і зустріти смерть із такою ж гідністю, як і старші брати-християни. Потім кати замучили й Соломонію.
Мощі семи святих братів Маккавеїв зберігаються в базиліці апостола Андрія в Кельні (Німеччина). Мощі Соломонії – у соборі святого Георгія в Стамбулі (Туреччина).
У нашому народі потрійне церковне святкування 14 серпня з давніх-давен називали Медовим Спасом, Першим Спасом, а також Маковієм. Цього дня в храмах святять воду, мед нового врожаю та мак.
Наші предки на церковну службу приходили з букетами, в яких обов’язково були крупні достиглі голівки маку. Вдома господині пекли пироги з маком, а також готували шулики (ламані коржики, залиті медом та розтертим у макітрі маком).

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий