Потрійне свято та початок Успенського посту

Потрійне свято та початок Успенського посту

Відразу три великих події духовної історії відзначає Православна Церква 14 серпня: Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього, свято Всемилостивого Спаса і Пресвятої Богородиці та спогад про подвиг ветхозавітних мучеників за віру Маккавеїв.

У грецькому часослові (богослужбова книга) 1897 року так пояснюється походження свята Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього: “Внаслідок хвороб, які часто траплялися в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць та відвернення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, клали на святому престолі Великої Церкви (на честь Святої Софії – Премудрості Божої). Від цього дня до Успіння Пресвятої Богородиці, творили літії (короткі молебні) по всьому місту й пропонували Хрест народу для поклоніння. Це і є Винесення Чесного Хреста”.
У нашій Церкві свято з’єдналося зі спогадом про Хрещення Русі. За переданням, саме цього дня 988 року відбулося хрещення киян у Дніпрових водах.
Свято Всемилостивого Спаса і Пресвятої Богородиці встановлено на згадку про події 1164 року. Тоді відбулися дві битви – греків із сарацинами та русичів із язичниками – волзькими болгарами. Обидві битви сталися в один день, і в обох перемогу здобули війська християн, а після бою і в стані греків, і в стані русичів воїни спостерігали чудесне знамення від образів Спасителя і Богородиці, сяйво від яких осіняло війська.
Вшанування пам’яті мучеників Маккавеїв нагадує вірянам про подвиг семи святих братів, їхньої матері Соломії, а також їхнього духовного наставника Єлеазара, які були закатовані у 166 році до Різдва Христового за віру в Єдиного Бога. У той час сирійський цар Антіох Епіфан запровадив у Єрусалимі та по всій Юдеї язичницькі обряди. Він захотів, щоб усі його піддані розмовляли лише грецькою мовою і поклонялися еллінським ідолам. Опір йому наважилася чинити благочестива родина Маккавеїв і не відреклася від віри в Спасителя до останнього подиху.
У народі святкування 14 серпня називають Маковієм, Медовим Спасом, Першим Спасом, Спасом на Воді. Цього дня у церквах святять воду, квіти і мед. Наші предки приходили на богослужіння з букетами-маковійчиками, в яких обов’язково були великі достиглі голівки маку.
Від Першого Спаса починається Успенський піст, який триває до 27 серпня. Це єдиний багатоденний православний піст на честь Богородиці та її Успіння.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий