Потурбуйтеся про колодязь навесні

Потурбуйтеся про колодязь навесні

Облаштування колодязя на дачних ділянках є найдоступнішим способом водопостачання. Однак після паводка в ньому може опинитися всілякий непотріб, тому навесні господарі зазвичай проводять його чищення. Зробити це можна двома способами: із залученням фахівця (у цьому випадку доведеться повністю відкачувати воду і робити знезараження) і власними силами, без відкачування води. Ознакою наявності у колодязній воді сторонніх речовин є: неприємні запах і присмак, зміна забарвлення, каламутність води, піна або райдужна плівка на поверхні. Все це робить воду непридатною для вживання людиною. Будь-які утворення на стінках шахти (слиз, нарости) також вказують на незадовільні санітарно-гігієнічні показники рідини.
При регулярному водозаборі внутрішні стіни і дно шахти очищаються кожні 2 роки, при нечастому використанні – раз на рік. Особливої уваги потребує новий колодязь. Його доводять до ладу після першого паводка. Зазвичай у цей період колодязь дає усадку. Можуть утворитися невеликі провали грунту, вода стане каламутною і підніметься по самі вінця. Таке відбувається тільки на початковому етапі, й ремонту колодязь не потребує.
Якщо ви вирішили доручити чищення колодязя фахівцям, то, як тільки зійде вода, повністю відкачайте рідину з колодязя, стіни рясно змочіть кілька разів 10-процентним розчином хлорного вапна (100 грамів на 10 літрів води).
Перш ніж спускатися у колодязну шахту, подбайте про техніку безпеки людини, яка буде проводити роботи. В першу чергу варто перевірити, чи не скупчилися на дні шкідливі гази. Для цього у колодязь опускають відро із запаленою свічкою. Якщо є газ, свічка згасне. Під час дезінфекції використовуйте респіратор або протигаз, якщо їх немає, захистіть рот і ніс вологою марлею, а очі – окулярами. Не варто нехтувати і додатковою страховою мотузкою перед спусканням у колодязь. Також не зайвим буде знати, що розріджений грунт засмоктуватиме ноги. Спеціально обладнана платформа допоможе розподілити вагу по всій площі й забезпечить надійну опору для ніг.
У міру очищення дна можливе інтенсивне надходження води. Якщо насос не справляється, людина буде провалюватися. У цьому випадку роботу припиняють. Дефіцит кисню в колодязі викликає утруднене дихання. Це може стати причиною паніки або втрати свідомості. Люди, що залишилися на поверхні, повинні періодично цікавитися станом чистильника.
Після повного відкачування води можна розпочати промивання дна колодязя. Для цього його очищають від мулу, піску та глини. Донні відкладення навантажують у відро і за допомогою ворота піднімають на поверхню. Камені, з яких формується фільтрувальний шар, промивають і укладають назад. Завершальний етап очищення – дезінфекція з використанням хлорвмісних речовин. До прикладу: якщо потрібно знезаразити 1 кубічний метр води, то варто розтерти 200 грамів вапна з невеликою кількістю води до однорідної маси, після чого додати холодну воду (до об’єму 10 літрів). Після перемішування суміш тримають закритою добу, прозорий верхній шар, що відстоявся, зливається в іншу ємність, а потім – у колодязь. Колодязь закривають щільним полотном, щоб хлор не випаровувався, і залишають закритим на добу. Наступної доби фахівці рекомендують провести повторну дезінфекцію зі свіжою порцією розчину. Оброблену воду знову потрібно відкачати. На час очищення брати з колодязя воду та користуватися нею заборонено. Операцію потрібно проводити до того часу, поки повністю не зникне запах хлору. Спочатку воду з обробленого колодязя рекомендують пити лише після кип’ятіння.
Не завжди є можливість викликати професіонала, тому потрібно знати, як почистити колодязь самостійно без відкачування води. Для цього купують засоби для дезінфекції води. Щоб визначити, який препарат вибрати, потрібно встановити «діагноз». Якщо рідина набула зеленого відтінку, досить кинути 6 таблеток хлору в шахту. Протягом декількох днів вода очиститися. Позбутися хвороботворних бактерій можна за допомогою дозуючих патронів. Усередині них містяться хлорне вапно і кальцію гіпохлорит. В придонному мулі тривалий час можуть бути збудники різних інфекцій. Оброблення води лише дозуючими патронами без попереднього очищення колодязя не дасть стійкого позитивного результату.
Розв’язати проблему із забрудненням допомагають і природні сорбенти. Для повного очищення потрібно 5–7 кг натурального цеоліту. Мінерал опускають на дно шахти, і через кілька днів можна відчути результат. Цеоліт знезаражує воду. Сорбційні й каталітичні властивості має також шунгіт. Значне поліпшення смакових характеристик води відчувається вже через годину після застосування. Максимальний ефект досягається протягом 3 днів. Шунгіт повністю усуває скупчення водоростей, робить воду прозорішою. Природний фільтр з цієї породи прослужить не один рік.
Варто врахувати, що навіть після проведення всього комплексу робіт з очищення колодязя не можна бути повністю впевненим у нешкідливості питної води. Перевірити її якість фахівці рекомендують у спеціалізованих лабораторіях.

Поділися:

Добавить комментарий