Повернувся з фронту солдат…

У Полтавській обласній державній адміністрації відбувся «круглий стіл» під головуванням очільника ОДА Олега Синєгубова з питань соціального захисту та підтримки учасників АТО. Активісти Координаційної ради громадських організацій учасників АТО, колишні військові, порушили ряд актуальних проблем. Зокрема – соціальний та юридичний захист солдатів і їхніх родин, забезпечення житлом та земельними ділянками, медичною допомогою і реабілітацією, встановлення та догляд за меморіальними дошками, пільговий проїзд громадським транспортом, працевлаштування.

Житлово-транспортні колізії

Зустрічі з учасниками АТО передувала нарада з інвесторами і забудовниками області, на якій Олег Синєгубов обговорив можливості забезпечення житлом учасників бойових дій та внутрішньо переміщених осіб. Торік в області забезпечили житлом близько 30 сімей зазначених категорій, а потребу в житлі мають 300–400 родин. Під час «круглого столу» голова ОДА запропонував колишнім військовим стати учасниками ініціативної робочої групи, яка займатиметься розробкою нових програм із забезпечення демобілізованих бійців доступним житлом.
Учасник АТО, заступник голови обласної ради Анатолій Ханко наголосив: «На жаль, немає належної державної програми із забезпечення військових доступним житлом. Наразі обласна влада могла б виявити ініціативу і виділяти кошти на ці потреби. У 2017 році за програмою співфінансування 25/25/50 (половину вартості житла мали вносити військові, іншу частину – держава та область) був побудований лише один багатоквартирний будинок для колишніх бійців. Наразі демобілізовані воїни висловили бажання продовжити цю програму».
Анатолій Ханко також зазначив, що виникла нагальна потреба створити при органах місцевого самоврядування структурні підрозділи, які б відповідали за впорядкування поховань загиблих воїнів та меморіальні дошки. Окрім цього, він підтримав ідею створення на території Полтавщини військового ліцею на базі одного з навчальних закладів.
Нині 250 учасників АТО хотіли б покращити житлові умови. Як повідомив Олег Синєгубов, на цей рік у бюджеті було закладено 1 мільйон гривень на кредитування й купівлю житла. Розглядається можливість повністю профінансувати цю програму в розмірі 5,5 мільйона гривень. У планах на наступний рік – збільшити фінансування до 13 мільйонів гривень. За програмою забезпечення молоді житлом упродовж трьох років учасникам АТО/ООС було надано 39 кредитів. У ході реалізації окремих житлових програм коштом Державного і місцевих бюджетів забезпечені житлом 252 родини. У минулому році 42 сім’ї отримали житло.
Стосовно безкоштовного проїзду, то, як йшлося на засіданні, у 2016 році була ліквідована субвенція з Державного бюджету на компенсацію пасажирських перевезень. У процесі формування об’єднаних територіальних громад були розподілені маршрути, але не була проведена належним чином процедура децентралізації фінансів. Це також створило незручності для пасажирів пільгових категорій. Наразі компенсація відбувається згідно з програмою іменної компенсації проїзду бійців, і, як зауважив начальник управління інфраструктури Полтавської ОДА Сергій Марчишинець, на неї є чимало нарікань:
– Програма розрахована на тих військовослужбовців, які зареєстровані на території області. До їхніх колег, які прибувають з інших областей, вона не застосовується. Тому їм складніше отримати компенсацію проїзду. На початку року було проведене перше засідання з представниками інших областей, де обговорили всі проблеми, які виникають у цій сфері. В першу чергу було запропоновано поширити програму єдиного механізму відшкодування проїзду для учасників АТО на всій території держави. Також постанову про монетизацію пільг на пасажирський транспорт від 2018 року жодна громада області не реалізувала. Потрібна безпосередня участь самих ОТГ, які виявилися мінімально задіяними у цьому процесі. Продовжуємо спілкуватися з перевізниками, адже є проблема налагодження комунікацій між ними і учасниками бойових дій. Ми готові обговорити всі питання співпраці й у разі потреби повернутися до проїзних відривних квитків. Вони є затребуваними у тих солдатів, які роблять кілька пересадок не з автостанцій. Всього наразі 600 тисяч жителів області мають пільги на перевезення. А за програмою для учасників АТО обслуговується 124 тисячі громадян.

Професійні горизонти та реабілітаційні потреби бійців

Активісти ветеранських організацій наголошували, що демобілізовані солдати хочуть не лише перенавчатися робітничим професіям, а й опановувати ІТ-технології, інші спеціальності, затребувані на ринку праці.
Директор обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва поінформувала:
– На обліку в нас перебувало 5900 учасників АТО. Насправді дещо менше – 4600 осіб. Вони отримують допомогу по безробіттю у розмірі 6100 гривень. Причина розбіжності у даних – повторне звернення до центру деяких військових. На початок цього року працевлаштовано 40 відсотків людей, які потребували роботи. Ще 78 осіб отримали допомогу одноразово. Саме на ній акцентую увагу, бо такий вид підтримки безробітних є найменш ефективним. До слова, з усіх підприємців, які отримали допомогу одноразово, продовжують трудову діяльність 22 людини. Реально працюють 14 осіб. Незабаром буде працевлаштовано понад 300 учасників АТО, є попередня домовленість щодо працевлаштування ще 100 осіб.
Про зміни до державних програм соціальної підтримки учасників АТО/ООС у поточному році розповіла директор департаменту соціального захисту населення ОДА Людмила Корнієнко:
– У першу чергу за програмою психологічної реабілітації фінансування буде значно збільшене. Якщо в минулому році область отримала понад 800 тисяч на ці потреби, то в нинішньому році сума має перевищити два мільйони гривень. Однак разом зі збільшенням фінансування плануємо розширити коло закладів, які можуть надавати розширену психологічну допомогу та реабілітацію учасникам АТО/ООС. Збільшиться не тільки кількість таких закладів, ширшою стане сама програма послуг, підвищаться стандарти їх надання. Також на програму професійної адаптації буде збільшено фінансування на 15 відсотків. Таким чином, 1 мільйон 143 тисячі гривень спрямуються на отримання демобілізованими додаткових кваліфікацій (зокрема отримання водійських прав). У поточному році очікуємо понад 4 мільйони гривень на оздоровлення учасників АТО в санаторіях. До речі, вартість однієї путівки складатиме близько 11 тисяч гривень. Сім’ї бійців можуть отримати путівки в санаторії області.
За підсумками роботи «круглого столу» було прийнято відповідні ухвали.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий