Позитивний досвід має стимулювати до роботи

Позитивний досвід має стимулювати до роботи

Минулого тижня у Полтавському районі відбулося виїзне розширене засідання колегії обласної державної адміністрації. Учасники зібрання розглянули питання децентралізації, співробітництва та об’єднання громад. Також йшла мова про організацію надання медичної допомоги сільському населенню області в умовах трансформації системи охорони здоров’я і досвід успішної територіальної громади та перспективи розвитку на прикладі Щербанівської ОТГ.

Місце проведення виїзної колегії було вибрано не випадково. Адже Щербанівська об’єднана територіальна громада Полтавського району є однією з тих, що найбільш динамічно розвиваються на теренах всієї області. “Незважаючи на всі проблеми, які нині існують в містах і селах, на прикладі цієї громади бачимо значні досягнення. Таких результатів досягли завдяки тісній співпраці обласної влади та самої громади. Це – результат, який може отримати кожен голова ОТГ”, – наголосив тимчасово виконувач обов’язки голови облдержадміністрації Роман Товстий.
Він підкреслив, що однією з головних проблем на сьогодні є інертність сільських і селищних голів, які чи то намагаються зберегти свої посади, чи устрій, який існував ще з часів Радянського Союзу. Але позитивний досвід роботи справді ініціативних керівників і громад має стимулювати інших, адже саме ці приклади, зокрема й здобутки Щербанівської ОТГ, – демонструють, що реформа децентралізації успішна та незворотна.
Як поінформувала директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій облдержадміністрації Інна Іщенко, нині в області створено 47 об’єднаних територіальних громад. Райони, в яких працює найбільша кількість ОТГ, – це Кременчуцький та Полтавський (по 6 громад), Новосанжарський – 5, Гадяцький – 4, Хорольський, Великобагачанський – 3. У 2020 році об’єднані громади мають бути створені на всій території області.
“Не створено нині жодної об’єднаної громади у Диканському, Котелевському та Оржицькому районах. А найбільшими за площею та – відповідно – за кількістю місцевих рад, що ввійшли до складу громад, є Шишацька, Засульська, Козельщинська та Чорнухинська ОТГ”, – розповіла Інна Іщенко.
Доповідач наголосила, що Полтавщина – одна з основних бюджетоутворюючих областей України. Регіон посідає друге місце за напрямком “фінансова самодостатність” та перше – за напрямком “економічна ефективність”. Одним із джерел, що дозволяє активно розбудовувати область, є державна підтримка у вигляді коштів субвенції на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад, яку ОТГ отримують, починаючи з 2016 року. Очікуваний обсяг інфраструктурної субвенції на 2019 рік для ОТГ Полтавської області складає 94,3 мільйона гривень.
* * *
Для учасників виїзної колегії облдержадміністрації, представників преси було організовано огляд об’єктів соціальної сфери, які нині будуються або вже були зведені чи реконструйовані на території Щербанівської ОТГ. Своєрідна екскурсія розпочалася з Розсошенської гімназії, на ремонт якої та відповідні заходи з теплозбереження було залучено 10 мільйонів гривень із різних джерел фінансування. Учасники колегії оглянули й дитячий садок “Яблунька”, будівництво басейну та амбулаторії сімейної медицини.
Нова амбулаторія у Розсошенцях стане однією з найбільших у Полтавській області (подібну будують ще у Засуллі). До речі, Полтавщина стала одним із перших регіонів, де затвердили проекти будівництва амбулаторій. Медичний заклад буде одноповерховим, загальною площею 452 квадратних метри.
Незважаючи на те, що будівництво в Розсошенцях триває лише близько місяця, вже фактично зведено стіни будівлі. Плановий термін здачі амбулаторії в експлуатацію – 31 грудня 2019 року. Проте, за прогнозами директора департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ ОДА Тимофія Голбана, спорудження, можливо, завершать значно раніше.
“За нормами, амбулаторія розрахована на сім лікарів, які обслуговуватимуть до 10 тисяч населення, – розповів Тимофій Голбан. – Працювати з Щербанівською громадою цікаво. Вони ініціативні. Ця ОТГ одна з перших заявила про співфінансування будівництва амбулаторії. Нині ініціюють співфінансування ремонту доріг на Буланове, Малий Тростянець. Крім того, є ще один новий і амбіційний проект – спортивний комплекс із хокейним майданчиком. Нині Щербанівська ОТГ займається оформленням документів на землю. Якщо все вдасться, то незабаром ми розпочнемо проектувати, а згодом і будувати його”, – зауважив Тимофій Голбан.
Загалом у Щербанівській ОТГ на спортивну галузь у 2018 році спрямовано 1 мільйон 150 тисяч гривень із місцевого бюджету. Також згідно з обласною програмою розвитку фізичної культури і спорту на 2017–2020 роки та відповідною програмою місцевої влади встановлено на умові співфінансування з облдержадміністрацією майданчик зі спорудою “варкаут” та 10 тренажерами, що обладнані антивандальною системою.
До кінця цього року в Щербанівській об’єднаній територіальній громаді має з’явиться і фізкультурно-оздоровчий басейн. Розташований він біля Розсошенської гімназії. Це буде об’єкт соціально-спортивного спрямування, зазначив голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик. Він наголосив: якщо Україна хоче мати здорову націю, то повинна будувати спортивні об’єкти. Нині в обласному центрі лише 2 плавальних басейни, тому ця споруда конче потрібна громаді, адже лише дітей тут мешкає більше тисячі.
“У 2017 році Щербанівська сільська рада взяла участь у конкурсі проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку. Будівництво почали у 2017 році, у грудні цього року плануємо його завершити. Вартість будівництва становить понад 56 мільйонів гривень”, – розповів Ігор Процик. Діти тренуватимуться безкоштовно. Будуть обладнані роздягальні, душові, технічні приміщення.
* * *
Сучасний двоповерховий дошкільний навчальний заклад “Яблунька” вже збудований і запрацював з 2 квітня. Розрахований садочок на 140 дітей.
“З першого вересня в садочку функціонуватиме ще й власний міні-басейн. Нині намагаємося створити всі умови, щоб діти почувалися як удома. У нашому мікрорайоні батьки активно співпрацюють із нами. Адже розуміють, що найцінніший скарб – це діти”, – розповіла директорка дитячого садка “Яблунька” Лариса Кірячок.
Нині заклад відвідує близько 100 малюків. Новий дитячий садок спроектували так, щоб він прийняв якомога більше дітей. Просторі ігрові кімнати та спальні, підлога з підігрівом, сучасні меблі й обладнання, зручні ванні кімнати й кухня. У садочку є свої пральня та швейна майстерня.
“Для громади у новому мікрорайоні Садовий, що в Розсошенцях, проблема дитячого садка була дуже актуальною. Новий дошкільний заклад – результат співпраці КВП (комбінату виробничих підприємств) і сільської ради згідно з договором пайової участі. На прикладі Щербанівської ОТГ бачимо, що завдяки тісній співпраці влади й громади можемо досягти значних результатів”, – підсумував побачене тимчасово виконуючий обов’язки голови Полтавської облдержадміністрації Роман Товстий.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий