Працюємо задля збереження  національних надбань  українського народу

Корпуси Державного архіву Полтавської області.

Працюємо задля збереження національних надбань українського народу

День працівників архівних установ відзначається в Україні 24 грудня. Цього дня у 1993 році Верховна Рада України прийняла Закон «Про Національний архівний фонд та архівні установи», який увібрав у себе досвід як вітчизняної, так і зарубіжної архівних практик, а також те нове, що виникло у галузі вже за роки української незалежності. Закон став своєрідним фундаментом архівного будівництва у нашій державі.

Мережа архівних установ Полтавщини – це Державний архів Полтавської області, чотири архівних відділи районних військових адміністрацій, шість архівних відділів (секторів) міських рад та трудові архіви, створені сільськими, селищними та міськими радами на виконання своїх повноважень щодо централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду. В архівних установах області зберігається 2 047 180 одиниць документів Національного архівного фонду за період з 1692 по 2022 роки та 553 тисячі справ з особового складу (кадрових питань) ліквідованих установ, підприємств, організацій області.
2022 рік для країни видався надзвичайно складним. Повномасштабна агресія рф на територію України змусила архівних працівників виконувати свої планові завдання фактично в екстремальних умовах запровадженого воєнного стану. Але попри обмежений доступ громадян до архівних установ упродовж року архіви не припиняли своєї роботи і забезпечували надійне збереження документів, поповнення фондів якісною джерельною базою та доступ споживачів до інформації.
Державний архів Полтавської області зробив кардинальний крок у напрямку зміни парадигми збереження документів Національного архівного фонду та представлення архівної інформації споживачам. Переведення архівної інформації на електронні носії стало пріоритетним напрямком роботи. Оцифровування архівних документів проводиться як власними силами, так і у співпраці із американською генеалогічною корпорацією FamiliSearch International із штату Юта, яка розпочалася 30 травня 2021 року. Це дозволяє щоденно сканувати від 12 до 13 тисяч аркушів архівних документів, а всього за цей період оцифровано 180 645 одиниць зберігання, 4 288 631 аркуш, що становить 15% від загальної кількості архівних справ. Таким чином Державний архів Полтавської області у 2022 році став лідером серед державних архівів щодо темпів сканування документів на паперових носіях.
Наразі на електронні носії повністю переведено інформацію 13 фондів дорадянського періоду (найбільші з них – Полтавська духовна консисторія, Пирятинське духовне правління, Православні церкви Полтавської губернії (об’єднаний архівний фонд), повітові рекрутські присутствія) та 8 фондів радянського періоду (Полтавський кущовий народний суд, органи робітничо-селянської міліції, Управління служби безпеки України у Полтавській області, колекція книг записів актів громадянського стану Полтавщини (об’єднаний архівний фонд). Скановані метричні записи православних церков Полтавщини; формулярні списки рекрутів; книги реєстрації актових записів по 1945 рік; фільтраційні справи та листи громадян, вивезених до Німеччини в роки Другої світової війни на примусові роботи; трофейні справи військовополонених радянської армії; кримінальні справи радянських репресивних органів тощо. Також частково оцифровано 328 фондів дорадянського, радянського періодів та партійних фондів.
Споживачі інформації можуть ознайомитися із деякими оцифрованими архівними документами за посиланням https://www.familysearch.org/records/images/searchresults?creator=Churches&page=1
Наступними кроками у напрямку інформатизації архівної справи є амбітні плани, пов’язані з початком оцифровування документів, що зберігаються в архівних відділах районних військових адміністрацій, а також створення єдиного інформаційного простору у державному архіві, який дозволить здійснювати повнотекстовий пошук інформації та через опцію «особистий кабінет» замовляти онлайн документи на електронних носіях.
У переліку інших пріоритетних завдань – збір та систематизація джерел російсько-української війни. Область знаходиться на певній відстані від території бойових дій, тож Полтавщина стала надійним тилом для сусідніх регіонів. Виявити і зберегти документальні свідчення про героїзм земляків як на фронті, так і в тилу – перший обов’язок працівників архівних установ.
Очевидним є внесок архівістів до відновлення історичної правди. В умовах ідеологічної «гібридної» війни важливо комунікувати з громадянами мовою документів, спростовуючи масові фейки країни-агресора (особливо історичного спрямування). Так упродовж року працівниками державного архіву організовано «круглий стіл» за темою: «Голодомор 1932–1933 років в Україні – злочин кремля проти людяності: проблематика питання, дослідження, увічнення пам’яті». Архівісти області підготували 29 виставок архівних документів, із них 16 – у режимі онлайн, опублікували 29 статей краєзнавчої тематики; виконали 9 107 запитів юридичних і фізичних осіб. Причому спілкування зі споживачами інформації відбувається переважно в онлайн режимі. Наприклад, на виконання запитів архівістами було надіслано споживачам в електронному форматі понад 16 тисяч скан-копій архівних документів
Архіви – це не тільки будинки, де живе історія. Це у першу чергу – люди, які віддані своїй справі за будь-яких обставин. Архівна родина Полтавщини налічує 154 працівники, які працюють задля збереження, примноження наших національних інформаційних надбань та їх популяризації. Вітаючи архівістів із професійним святом, хочеться подякувати кожному та побажати усім міцного здоров’я, родинного затишку, креативності у роботі, віри у свої сили і, звичайно ж, Перемоги!

Валентина ГУДИМ
Директор Державного архіву Полтавської області, заслужений працівник культури України
Тарас ПУСТОВІТ
Заступник директора – начальник відділу Державного архіву Полтавської області, заслужений працівник культури України

Поділися:

Добавить комментарий