Правила підготовки посадкових ям

Нерідко доводиться чути скарги садівників-початківців, що придбані на садівничому ярмарку саджанці знову не прийнялися. Як правило, звинувачують у цьому продавців, мовляв, підсунули хтозна-що. Насправді ж причиною того, що висаджена з дотриманням усіх правил агротехніки молода рослина не прийнялася, може бути… яма. Так, звичайнісінька посадкова яма, а ще – невдало вибране для садіння тієї чи іншої культури місце.
Справді, такі «дрібниці» дуже важливі при закладанні молодого саду. Наприклад, неморозостійкі рослини (персики, виноград) краще садити на підвищених безвітряних ділянках, що добре освітлюються і прогріваються сонцем.
Посадкові ями треба готувати не менше, ніж за місяць до висаджування молодих рослин. Розміри залежать від кореневої системи, але кожна з них має бути на 20–30 см більше діаметра земляної грудки чи крони дерева. Мінімум – це 50 х 50 см. Для ягідників достатньо буде на 10–15 см збільшити розмір ями у порівнянні із кореневою системою.
Глибина садіння має бути така сама, як у розсаднику, звідки саджанці викопали. Коренева шийка повинна залишитися вище грунтової поверхні – це краще, ніж надто заглибити її, що неодмінно призведе до загнивання. До того ж у результаті поливів грунт навколо стовбурця поступово просідатиме, затягуючи кореневу шийку.
На дно ям треба насипати дренажний шар (камені, гілки), щоб зайвій волозі було куди стікати. Далі – крупнозернистий річковий пісок, зверху – перемішаний із деревним попелом перегній (1 склянка попелу на 1–2 відра перегною). Можна додати в родючу суміш ще й жменю фосфорно-калійних добрив. Насамкінець посадкові ями присипають шаром родючого грунту із додаванням торфу чи піску. Перед висаджуванням молодих рослин на постійне місце ями треба рясно залити водою й дати їй всотитися.
А тепер – про терміни висаджування різних плодових рослин. Так, для кісточкових, тобто для вишні, черешні, ідеальний час – це перша половина вересня. Решту ж культур сміливо можна висаджувати у заздалегідь підготовлені ями до кінця жовтня за відсутності заморозків.
При садінні ліаноподібних рослин, наприклад, актинідії, уздовж посадкової ями необхідно встановити опори. Для формування живоплоту рослини краще висаджувати у ямки у формі вузьких рівчаків.

Підготувала Валентина НАУМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий