Предстоятель ПЦУ митрополит ЕПІФАНІЙ: «Ми повинні робити все, щоб наша українська нація єдналася  і щоб ми могли протистояти агресору»

Предстоятель ПЦУ митрополит ЕПІФАНІЙ: «Ми повинні робити все, щоб наша українська нація єдналася і щоб ми могли протистояти агресору»

Перша субота жовтня 2019 року на Полтавщині видалась хмарною. Але на виїзді в Решетилівку з боку траси Київ– Харків у той час панувала атмосфера очікування радісного моменту.
Біля каплиці на честь ікони Пресвятої Богородиці «Одигітрія» зібралися люди. До них приєдналися священики Православної Церкви України, які встигли здійснити ранкову молитву у невеликому затишному храмі.
Приблизно о 10-й годині під’їхав автомобіль. З нього вийшов Предстоятель Православної Церкви України, Блаженнійший Епіфаній, митрополит Київський і всієї Русі.
Його із хлібом-сіллю вітали архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір та архієпископ Харківський і Полтавський Афанасій. Так розпочався перший архіпастирський візит Епіфанія на Полтавщину.

«Загалом я вперше відвідую Решетилівку, – сказав владика, – хоча приїжджав неодноразово цією дорогою до Полтави, ця дорога веде і до Харкова. Тобто проїжджав, але не мав такої можливості, щоб завітати, глибше познайомитися з решетилівською вишивкою, з таким килимарством прекрасним».
Предстоятель ПЦУ відвідав Решетилівський центр дозвілля «Оберіг», Всеукраїнський центр вишивки та килимарства, майстерню художніх промислів «Саломія». Господарі намагалися якнайкраще продемонструвати свої досягнення у справі збереження надбань давніх традицій.
«Це унікальне місце, яке прославляє нашу державу і нашу славетну українську культурну спадщину, – поділився враженнями митрополит Епіфаній. – Ми повинні цінувати те, що маємо, укріпляти, розвивати. І я радий, що є люди, які дбають про це, які живуть цим, і поступово ця іскра буде розгоратися. Я думаю, що вони з Божою допомогою будуть примножувати те, що було тут історично зроблено. І відбудовано буде фабрику, яка у майбутньому розповсюджуватиме на весь світ таку прекрасну українську продукцію – вишиванки, килими, які є унікальними витворами мистецтва». Предстоятель ПЦУ також висловив впевненість, що у Решетилівці побудують новий храм Православної Церкви України.
* * *
Владика розповів про становлення й утвердження ПЦУ: «Поступово, громада за громадою, можливо, не так інтенсивно, наша церква розростається. У багатьох громадах визріває ідея долучення до визнаної помісної Української православної церкви. Цей процес тривалий, і ми не хочемо його пришвидшувати штучно. Тому що ми як церква не маємо права відкривати всередині ще один релігійний фронт. Нам достатньо тієї війни, яка зараз відбувається на сході України. Там гинуть наші найкращі сини і дочки. І тому ми повинні робити все, щоб наша українська нація єдналася і щоб ми могли протистояти агресору, ворогу, який намагається нас поневолити. Якщо ми будемо сильними і єдиними, то ми неодмінно переможемо нашого супротивника».
Митрополит Епіфаній відповів на запитання щодо темпів переходу до ПЦУ церковних громад Полтавщини. Нині лише дві повністю завершили цей процес. «У Західній Україні ці процеси є більш інтенсивними. Але ми бачимо, що ця хвиля іде із Західної України і поступово поширюється на Центральну та Східну Україну. Тут цей процес менш інтенсивний, але є добрі прецеденти, коли громади добровільно приєднуються і стають частиною нашої церкви.
Ми наближаємося до першої річниці вручення Томосу. Звичайно, що є перепони: наш сусід не спить, він є потужним супротивником, який робить все можливе на зовнішньому фронті, щоб нашу автокефалію не було визнано іншими православними церквами. Але ми маємо надію, що, можливо, в цьому місяці буде визнання від однієї з православних церков – це Еладська православна церква, а потім поступово, з Божою допомогою, й інші церкви будуть де-юре долучатися до визнання нашого автокефального статусу. Де-факто наші архієреї відвідають різні православні країни, співслужать. Головне – співслужіння, а не таке визнання, як де-юре. А де-факто ми вже визнані, бо ми входимо у склад 15 помічних православних церков, займаючи своє почесне 15-те місце. Ми і надалі будемо розвиватися й укріплятися, і всі православні українці повинні об’єднатися навколо Києва і створити єдину помісну православну церкву».
* * *
Після зустрічей у Решетилівці розпочалась насичена програма в Полтаві.
Митрополит Епіфаній поклав квіти на могилу Івана Котляревського, до пам’ятника Івану Мазепі, оглянув будинок, де жив патріарх Мстислав. «Загалом зараз відбуваються певні юридичні питання щодо власності цього будинку, – зазначив владика, – і коли він буде переданий на баланс області чи міста, тоді ми спільними зусиллями церкви і держави будемо зберігати будинок, який є для нас справді історичним, де колись проживав і провів своє юнацтво наш перший патріарх Мстислав».
Предстоятель ПЦУ очолив молебень у Свято-Успенському кафедральному соборі. Йому співслужили митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан, духовенство Полтавської та інших єпархій.
«Цей молебень засвідчив нашу єдність, – наголосив Предстоятель ПЦУ. Розбудовуючи єдину церкву, будемо духовною основою для нашої української держави, яку ми з вами прагнемо бачити єдиною, незалежною, демократичною, європейською».
* * *
У Полтавському краєзнавчому музеї відбувся концерт, який присвятили 65-річчю керуючого Харківсько-полтавською єпархією ПЦУ архієпископа Афанасія. Ще не так давно він очолював таку ж єпархію, але в складі Української автокефальної православної церкви. Вона припинила існування після об’єднавчого собору українських православних церков, що відбувся 15 грудня минулого року.
«Ми відзначаємо ювілей владики Афанасія, що засвідчує, що серед нас немає розділення», – сказав перед початком концерту митрополит Епіфаній.
Архієпископ Афанасій народився у селі Шкурупіївка Решетилівського району. До речі, це і стало однією з причин того, що митрополит Епіфаній розпочав свою архіпастирську поїздку на Полтавщину із Решетилівки. Архієпископ Афанасій в миру відомий як письменник Володимир Шкурупій. Під час концерту він представив свою нову книгу «Останній поріг», до якої увійшли твори з попередніх збірок, зокрема «Жива роса», «Осіння горішина».
«Мене часто запитують, чому у мене така важка проза, подекуди трагічна, її важко читати, – зазначив ювіляр. – Я пишу серцем, хоча це і страшно – писати серцем. Відбувається щось незбагненне, що важко передати словами».
Митрополит Епіфаній вручив архієпископу Афанасію орден Архістратига Михаїла I ступеня. Заступник голови Полтавської облдержадміністрації Микола Білокінь вручив ювіляру подяку ОДА і висловив вдячність Предстоятелю Православної Церкви України Епіфанію за його перший архіпастирський візит на Полтавщину.

Анатолій МІШИН
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий