Преображення Господнє

Преображення Господнє

Це свято належить до дванадцяти найголовніших у церковному році. За новоюліанським календарем відзначається 6 серпня. У народі називається Яблучним Спасом.
Свято встановлене на згадку про подію Преображення Ісуса Христа перед учнями на горі Фавор (гора на території сучасного Ізраїлю). Євангелісти Матфей, Марк і Лука описали, як незадовго до хресних мук Спаситель взяв із Собою трьох учнів – Петра та братів Заведеєвих, Іакова й Іоана, і вирушив з Кесарії Філіппової в межі Галілеї. Кесарія Філіппова – це давнє місто в Ізраїлі, яке нині відоме під назвою Баніяс, а Галілея – історична область цієї країни між Середземним морем та річкою Йордан.
Діставшись до гори Фавор, що височіє над пагорбами Галілеї, Ісус став молитися. Стомившись, апостоли заснули, а коли прокинулись, то побачили, що Христос преобразився: Він стояв оточений яскравим сяйвом, обличчя Його світилося, як сонце, одяг зробився білішим від снігу й блищав, мов світло. Поруч із Ним були два найшанованіші старозавітні пророки – Мойсей та Ілля, які розмовляли з Господом про Його близький відхід. Потім співрозмовників осінила біла хмара, з якої пролунав голос Божий: “Це – Син Мій улюблений, Його слухайте”.
Злякані побаченим учні попадали на землю. Ісус підійшов і заспокоїв їх. Він був уже в звичайному вигляді. Разом із Месією апостоли спустилися з гори і до ранку повернулися в Капернаум (руїни древнього міста нині знаходяться на території національного парку в Ізраїлі, який охороняється Міжнародною спілкою природи). Христос наказав нікому не розповідати про побачене до тих пір, поки Він не воскресне з мертвих.
Вважається, що свято Преображення нагадує кожній людині про необхідність прагнути за натхненням, проводом і участю Божого Святого Духа до духовного преображення. Церква вчить, що Своїм Преображенням Спаситель дозволив людям на власні очі побачити всю повноту того Преображення, яке очікує людину в Царстві Божому. Поставши перед апостолами у всій славі, Христос іще більше зміцнив їхню віру. Надихнув бути стійкими, коли настане час страшних випробувань і вони побачать Його хресні страждання.
У народній традиції Преображення називається Другим Спасом, а також Яблучним Спасом. У храмах цього дня освячують яблука та інші фрукти. Освячення звершується наприкінці святкової літургії і означає дарунок Богу від благословенної Ним природи.
Спасівський обід в українських родинах починався традиційно з яблук та меду. Ласували також випічкою з фруктовою начинкою, овочевими стравами й холодною рибою. Скоромного не вживали, адже Спас припадає на Успенський піст.

Поділися:

Добавить комментарий