Преподобний  Нестор Літописець

Преподобний Нестор Літописець

Пам’ять цього подвижника – християнського святого й першого історика України-Русі, видатного письменника та мислителя – вшановується 9 листопада. Нестора Літописця вважають покровителем учнів, студентів, учителів і викладачів, тобто всіх, хто здобуває знання чи ділиться ними зі своїми вихованцями.
За твердженням багатьох дослідників, саме з преподобного Нестора Літописця починається писемна українська мова. На державному рівні 9 листопада відзначається День української писемності та мови.

Преподобний Нестор Літописець народився в середині XI століття в Києві. Сімнадцятирічним юнаком прийшов до ігумена Печерського монастиря преподобного Феодосія і став послушником. У ченці Нестора постриг послідовник преподобного Феодосія ігумен Стефан. При ньому ж він був висвячений на ієродиякона. У монастирі ніс послух літописця.
Високе духовне життя, смирення і покаяння подвижник поєднував із прагненням до істинного знання. У 1080-х роках написав «Читання про житіє і знищення блаженних страстотерпців Бориса і Гліба» з нагоди перенесення їхніх святих мощей до Вишгорода, у той же період склав житіє преподобного Феодосія Печерського.
Головним подвигом преподобного Нестора стало створення «Повісті минулих (врем’яних) літ». «Повість врем’яних літ з Богом починаєм. Отче, благослови. Повість врем’яних літ Нестора, чорноризця Феодосієвого монастиря Печерського, звідси пішла Руська земля, і хто в ній почав спершу княжити, і як Руська земля постала…» – так із перших рядків визначив мету своєї праці преподобний Нестор. Надзвичайно широке коло джерел (попередні літописні зводи й оповіді, монастирські записи, візантійські хроніки, різні історичні збірки, розповіді старців, купців, воїнів, мандрівників) дозволило преподобному Нестору написати історію Русі як складову частину всесвітньої історії, історії спасіння людського роду.
Завдяки ченцеві-патріоту ми знаємо, що перша згадка про наш народ у церковних джерелах датується 866 роком, при святому патрiарху Константинопольському Фотії. Нестор оповідає про створення слов’янської грамоти святими рівноапостольними Кирилом і Мефодієм, про Хрещення святої рівноапостольної Ольги в Константинополі, про перший православний храм у Києві (945 р.), про сповідницький подвиг святих варягів-мучеників (983 р.), про «випробування віри» святим рівноапостольним Володимиром (986 рік) і Хрещення Русі (988 рік).
Преподобний Нестор помер, імовірно, в 1114 році, заповівши печерським ченцям-літописцям продовжити його велику працю. Поховали подвижника в рідному монастирі, в Ближніх печерах.
Пам’ять преподобного Нестора Літописця вшановується не тільки 9 листопада, а й 11 жовтня, коли відзначається Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають, і на другому тижні Великого посту, коли святкується Собор всіх Києво-Печерських святих.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Добавить комментарий