ПАМ’ЯТЬ цього подвижника Православна Церква вшановує 27 жовтня за новоюліанським календарем. Прославляючи його, віряни співають: «Дивні часи й роки Церкви, життя й чесноти давніх отців ти для нас описав і послідовником їх був ти, славний Несторе!..»
ПЕРЕВАЖНА більшість дослідників вважають, що Нестор Літописець був киянином і народився 1056 року. У той час, коли блаженний Феодосій розбудовував Київський монастир, сімнадцятирічний Нестор прийшов до святої обителі, щоб присвятити своє життя Господу. Постриг прийняв за ігумена Стефана і згодом був висвячений на ієродиякона. Головним його послухом у монастирі стала книжкова справа. «Той, хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами», – говорив він.
Преподобний Нестор, безсумнівно, був одним із найосвіченіших людей Київської Русі кінця XI – початку XII століття – блискучий богослов, історик, письменник. Завдяки його працям нам відомі життєписи святих князів-страстотерпців Бориса і Гліба, преподобного Феодосія, перших преподобних Печерських.
Головним подвигом життя Нестора Літописця була титанічна робота над «Повістю временних літ». Хронологічно вона доведена до 1112 року й дійшла до нас тільки в складі літописів пізніших редакцій – Лаврентіївського та Іпатіївського списків. «Повість…» є і пам’яткою писемності та суспільно-політичної думки, і високохудожньою поетичною книгою, і першою найдавнішою історією українського народу.
Історія Руської землі в Нестора Літописця розпочинається з оповідання про братів Кия, Щека і Хорива та сестру їхню Либідь, які «сотвориша град во имя брата своего старейшаго, и нарекоша имя ему Киев». Чернець розповідає про створення слов’янської грамоти святими рівноапостольними Кирилом і Мефодієм; про Хрещення святої рівноапостольної Ольги в Константинополі; про «випробування віри» святим рівноапостольним Володимиром і Хрещення Русі.
Преподобний Нестор упокоївся близько 1114 року, заповівши братії не полишати його справи. Історія зберегла імена продовжувачів Несторового літопису, серед них – ігумен Сильвестр, ігумен Мойсей Видубицький, який продовжив літописання до 1200 року, а також ігумен Лаврентій – автор рукопису, що датується 1377 роком. Преподобного Нестора вважають покровителем викладачів, учнів, журналістів та вчених.
Вам також може сподобатись
«Святий отче Паїсію, моли Бога за Україну…»
Введення Пресвятої Богородиці до храму
«Величаємо Тебе, святий Архістратиже Михаїле, і всіх Вас, ангельські сили небесні»
«ЗА ОСТАННІ ТРИ ДЕСЯТИЛІТТЯ НАШЕ СУСПІЛЬСТВО ЗНАЧНО ПОДОРОСЛІШАЛО»
Владика ФЕДІР: «Церква, будуючи своє життя, завжди керується фундаментальними, духовними принципами»