Преподобний Нестор  Літописець

Преподобний Нестор Літописець

Цей подвижник належить до великого сонму отців Києво-Печерських. Його шанують як «батька української історії та словесності» й вважають покровителем учених, учителів, учнів.
Мощі ченця спочивають у Ближніх лаврських печерах і є однією з найчастіше відвідуваних Печерських святинь.

Народився преподобний Нестор в середині XI століття у Києві. Юнаком прийшов до преподобного Феодосія і став послушником. Постриг у чернецтво преподобного Нестора звершив наступник преподобного Феодосія, ігумен Стефан. При ньому ж він був висвячений на ієродиякона.
Справою життя Нестора стала книжна справа, складання літописів. «Велика буває користь від учення книжного, – говорив він. – Той, хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами». Преподобний Нестор чудово знав історію, літературу, грецьку мову та богослов’я і справедливо вважався найосвіченішою людиною Київської Русі кінця XI – початку XII століття.
Нестор Літописець – автор «Читання про святих князів-страстотерпців Бориса і Гліба» та «Житія преподобного Феодосія». Найвизначніша його праця «Повість минулих літ» укладена на основі сучасних автору подій і всіх попередніх літописних зводів, церковних повчань, усних переказів, оповідань, легенд.
«Повість…» увібрала в себе не лише весь досвід історичних знань, нагромаджений на Русі в попередню епоху, а й досягнення європейської історичної думки, традиції візантійської християнської культури.
Пам’ятка містить значний історичний матеріал про східних слов’ян, про політичний, економічний і культурний розвиток Русі, про її міжнародне становище та боротьбу із зовнішніми ворогами. Порічний принцип викладу матеріалу, запозичений автором «Повісті…» з візантійських хронік, дав змогу показати історію Русі в контексті світової історії, довести державну незалежність і рівність з іншими народами.
Преподобний Нестор висвітлив становлення православ’я на наших теренах: хрещення Київської княгині Ольги в Константинополі, Хрещення Русі, появу Печерської обителі…
Оригінал «Повісті…» не зберігся, але до нашого часу літопис дійшов у списках XIV – XV століть.
Завершивши многотрудний земний шлях, преподобний Нестор відійшов до Господа, ймовірно, 1114 року. Продовжувати свою велику справу він заповів печерським ченцям-літописцям.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий