«Преподобний  отче Паїсіє,  моли Бога за нас»

«Преподобний отче Паїсіє, моли Бога за нас»

За доброю традицією, у день пам’яті великого православного святого й небесного покровителя Полтави, преподобного Паїсія Величковського, 28 листопада, Полтавську єпархію відвідав Предстоятель Православної Церкви України Митрополит Епіфаній.
Першосвятительський візит із цієї нагоди завжди особливий, адже день молитовного вшанування нашого земляка, «родимця полтавського», збігається з початком Різдвяного посту. До того ж, саме за участю Предстоятеля у Полтаві відбувається вручення щорічної єпархіальної премії імені преподобного Паїсія Величковського.

Урочисте богослужіння в Свято-Успенському кафедральному соборі, рідному храмі преподобного Паїсія, де вірою і правдою служили Богові його предки, очолив Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Предстоятелю співслужили митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, архієпископ Харківський і Ізюмський Афанасій, архієпископ Вишгородський Агапіт, архієпископ Дніпровський і Криворізький Симеон, єпископ Кропивницький і Голованівський Марк, духовенство Полтавської єпархії.
«Чому про спасіння, яке є даром Божим, ми повинні «дбати», чому повинні його «здобувати силою»? Дар, як і спасіння, має дві сторони: того, хто дар подає, і того, хто дар приймає, – звернувся Митрополит Київський і всієї України Епіфаній до вірян у проповіді. – Переконаний, що всі ви пам’ятаєте притчу про весільне свято, яке господар приготував для гостей, але вони не схотіли прийти на нього. В цій притчі ми бачимо, як Бог готує і подає людям благі дари, але не всі, кому ці дари подаються, готові їх прийняти… Якщо голодний відмовляється їсти чи спраглий – пити, не зможете нагодувати і напоїти його, навіть коли приготуєте йому все необхідне. Хворий, щоби уздоровитися, повинен вживати засоби для лікування. Нагий має вдягнути одяг, який йому подають, щоби прикрити наготу свою. З цих та інших прикладів можемо зрозуміти, що самої лише волі та справи благодійника недостатньо – потрібно, щоби ті, до кого звернені благодіяння, сприйняли їх».
Окремо зупинився Предстоятель ПЦУ в архіпастирському слові на настановах Паїсія Величковського (1722 – 1794), духовну користь яких святий засвідчив своїм життєвим прикладом: «Серед цих настанов особливо хочу привернути нашу спільну увагу до трьох: перша – не суди свого ближнього, хоч би ти на власні очі бачив гріхи його; друга – ні до кого не виявляй ненависті; третя – цілим серцем прощай кривди. Подивімося на них – чи не вимагають вони зусиль, про які говорить Писання? Безперечно, вимагають, бо утримуватися від осудження, ненависті та злопам’ятності непросто. Чи потребує виконання цих настанов пильності? Безперечно, бо можна багато зробити добрих справ, але неправедним гнівом, пам’ятозлобністю, немилосердям погубити плоди цих справ і саму душу свою».
Під час богослужіння були піднесені молитви за Україну, захисників Вітчизни, а також за припинення згубної пошесті (епідемії) та за лікарів, які нині, не шкодуючи себе, борються за здоров’я і життя хворих.
Після літургії і урочистого молебню Митрополит Епіфаній вручив дипломи та відзнаки новим лауреатам премії імені преподобного Паїсія Величковського. Цьогоріч лауреатами стали доктор історичних наук, доцент кафедри історії імені професора М.П.Ковальського Національного університету «Острозька академія» Андрій Смирнов – за значущі дослідження з історії Української Право-славної Церкви (номінація «Наука»); директорка Полтавського художнього музею (Галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка Ольга Курчакова – за розроблення та втілення мистецьких проєктів і розвиток музейної справи (номінація «Мистецтво»); поетеса, літератор і громадський діяч Ганна Антипович (номінація «Література»); підприємець Андрій Гурнік – за створення дискусійного клубу «Синтенція» та активну участь у духовно-інтелектуальному житті Полтавщини (номінація «Громадська діяльність»). За вагомий внесок у відродження та утвердження Української Православної Церкви (номінація «Духовне відродження») премії удостоєний настоятель храму на честь ікони Божої Матері «Живописне Джерело» м. Києва протоієрей Валерій Семанцо (посмертно).
Меценатів і благодійників єпархії відзначили церковними нагородами.

(За матеріалами www.pomisna.info).

Поділися:

Добавить комментарий