Чарівні та невибагливі квіти, які прикрасять будь-який сад чи подвір’я – флокси. При правильному догляді вони цвістимуть все літо, а їх кольорова гама надзвичайно широка. Недарма у перекладі з грецької слово «флокс» означає полум’я.
Батьківщина флоксів – Північна Америка. За строком цвітіння флокси поділяються на: ранні – цвітуть з червня до початку липня, середні – червень – серпень і пізні – вересень – жовтень. Численні гібридні сорти різняться між собою висотою, забарвленням, формою квіток і строком цвітіння. Сорт Альбіон – великі суцвіття округлої форми з молочно-рожевими квітками діаметром 3,5 см, висота куща до 60 см, цвіте з липня до серпня, Америка – квітки світло-рожеві з червоним центром, діаметром до 4 см, розміщені на компактному суцвітті висотою до 55 см. Цвіте у серпні – вересні. Африка – квітки червоно-пурпурові, 4–5 см у діаметрі, розміщені на суцвіттях. Висота 60 см. Сніжна піраміда – суцвіття невеликі, квітки чистого білого забарвлення, діаметр 2 см, висота до 60 см. Цвіте у липні – серпні. Гранат – суцвіття кулеподібно-конічні з темно-вишнево-червоними квітками, діаметром 3–5 см, висота до 70 см, цвіте в серпні. Вернися – напівкулеподібні суцвіття, квітки червоні з білою плямою посередині. Після відцвітання головного суцвіття починають цвісти бічні відгалуження; висота до 70 см, цвіте із середини червня до вересня.
Флокс – рослина морозостійка, але в холодні безсніжні зими може підмерзнути. Місце для садіння вибирають злегка затінене й захищене від вітрів. На відкритих сонячних ділянках деякі сорти вигоряють. Погано переносить нестачу вологи, але на сирих ділянках ріст пригнічується. До ґрунтів невимогливі, але найліпше росте й цвіте на удобрених і дренованих садових ґрунтах.
Флокси легко розмножуються кількома способами. Діленням куща розмножують весною або восени. Дорослий кущ можна розділити на 10–20 самостійних рослин з одним-двома минулорічними стеблами, на яких є не менше п’яти оформлених вічок, і невеликою кількістю розвинутих коренів. Зацвітають рослини у перший рік. На одному місці добре ростуть протягом чотирьох – п’яти років. Зеленими пагонами розмножують з кінця травня до середини серпня. Пагони нарізають з одним-двома міжвузлями так, щоб нижній зріз був відразу під нижніми листками, які повністю видаляють, а верхній – на 0,5–1,0 см над вкороченими наполовину листками. Пагони висаджують у парники з пухкою живильною землею, а зверху насипають шар 1,0–1,5 см чистого річкового піску. Садять на глибину 1 см на відстані 5 см один від одного. Укорінення відбувається протягом 15–20 днів, потім пагони висаджують на грядки за схемою 15х20 см. Рослина дорощується рік, після чого вона зацвітає. Кореневі пагони можна отримати з матеріалу, що залишився після ділення кущів. Відбирають найтовстіші корені, ділять їх на відрізки завдовжки 5–10 см й висаджують на грядки. Через рік рослина здатна цвісти. Слід пам’ятати, що під час викопування кущів у грунті лишається велика кількість коренів, які влітку дають молоду поросль. Навесні наступного року їх треба викопати й посадити на грядки для дорощування.
Марина КОЛЄНКІНА,
кандидат сільськогосподарських наук.