«Прийшла навала московська й принесла з собою руїну і смерть»

…Так гірко відгукувалася про окупацію Української Народної Республіки (УНР) більшовицькою Росією діячка Української революції 1917–1922 років, педагог і літературознавець Софія Русова. Ці слова з її спогадів актуальні й досі: нині триває російсько-українська війна. Тож вислів просвітительки став темою «круглого столу», що його днями провели Полтавське обласне об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Т. Шевченка і департамент освіти і науки облдержадміністрації у навчальному закладі інтернатного типу «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки імені Софії Русової Полтавської обласної ради».
«Донедавна Полтавська спеціалізована школа-інтернат №2 І–ІІІ ступенів мала ім’я Надії Крупської, діячки партії російських більшовиків. Відтепер навчальний заклад гідно носитиме славне ім’я Софії Русової – видатного педагога, життя і діяльність котрої нерозривно пов’язані з Полтавою. Відповідне рішення ухвалила 17-та сесія обласної ради сьомого скликання. Так, Полтавська ОДА та депутати облради підтримали ініціативи ПОО ВУТ «Просвіта», громадськості, спрямовані на виконання декомунізаційних законів та Указу Президента «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–21 років», – сповістив на зібранні перший заступник голови Полтавського обласного товариства «Просвіта» Олег Пустовгар. Він зазначив, що саме у полтавському будинку подружжя Русових ідеолог українського націоналізму Микола Міхновський вперше публічно виголосив маніфест «Самостійна Україна», в якому заявив про потребу здобуття національної державності. Просвітянин переконаний, що перейменування інтернату як спільний крок громадськості та влади стане гідним внеском у справу патріотичного виховання молоді. Власне «круглий стіл» і мав на меті популяризацію серед молоді особистості видатної українки. До участі запросили викладачів та вихованців закладу, козаків Полтавського коша Українського козацтва імені М. Міхновського, працівників Державного архіву Полтавської області, викладачів та студентів кафедри педагогіки Полтавського національного педуніверситету імені В. Г. Короленка.
До речі, перейменування інтернату – це не перший крок у справі увічнення Софії Русової в Полтаві. Торік голова облдержадміністрації Валерій Головко перейменував провулок Бакинських Комісарів на честь родини Русових. Ініціатором був голова Полтавського міського товариства «Просвіта», архівіст, історик Тарас Пустовіт. Його виступ на «круглому столі» стосувався діяльності Софії Русової, яка одна з перших в Україні почала шукати шляхи до створення національної системи освіти. Вона сприяла появі у Полтаві україномовних дитсадків і гімназій. У часи УНР Русова входила до складу Центральної Ради і Секретаріату освіти, в якому керувала дошкільним і позашкільним відділами. У міністерстві освіти (за гетьманату Павла Скоропадського) очолювала департамент дошкільної та позашкільної освіти, дерусифіковувала школи, влаштовувала курси українознавства, готувала українські шкільні підручники.
«Софія Русова – видатний літературознавець, дослідник дитячої літератури, співробітник численних наукових і популярних українських журналів, автор праць про творчість Тараса Шевченка й Григорія Сковороди», – розповів Тарас Пустовіт.
Учасники «круглого столу» переглянули документальний фільм про Софію Русову. Просвітницькі заходи на честь видатного педагога стануть у Полтаві регулярними. Заступник директора з науково-методичної роботи Центру освіти і соціально-педагогічної підтримки імені Софії Русової Любов Куторжевська повідомила, що навесні школа планує влаштувати Всеукраїнські наукові читання, присвячені Софії Русовій. До речі, окрім зміни назви, спеціалізована школа-інтернат № 2 змінила й статус.
«Відтепер це експериментальний заклад освіти регіонального рівня. Цей статус надано наказом департаменту освіти і науки ОДА «Про проведення дослідно-експериментальної роботи регіонального рівня». Відтак опікуємося проектом «Соціалізація особистості в умовах інноваційного освітнього середовища», який розрахований на 5 років. У нас відкрито класи з інклюзією та багато занять для творчого розвитку учнів», – зазначила директор навчального закладу Алевтина Ключинська.
Прес-центр Полтавського
обласного товариства
ВУТ «Просвіта».

Поділися:

Добавить комментарий