Прилетів лелека – приніс весну здалека

Природа, схоже, вирішила нагадати нам, якими були зими раніше – з глибокими снігами, морозами, товстелезними метровими бурулями попід стріхами. Та й весни не надто квапилися – справжнє тепло наставало тільки після Теплого Олекси. але поки весна нарешті вступає в свої права, на підвіконнях уже весело зеленіє розсада, сонячні промені прозеленюють винесену в сіни посадкову картоплю – час братися до роботи!..

ТУРБОТИ ГОРОДНИКІВ

Найбільше часу і зусиль потребує догляд за розсадою. Але не менше зусиль вимагає й підготовка грунту на ділянках до майбутнього засіву. Це у першу чергу – перекопування відталої і злегка підсохлої землі. До речі, наші пращури так визначали час обробки орного шару: стискали в жмені грудку землі, й якщо на розкритій долоні вона розділялася на великі шматки, бралися за плуг.
Навесні під оранку грунт необхідно заправити поживною органікою й мінеральними добривами (якщо цього не зробили восени).
Якщо добрива в землю внесли завчасно, навесні перекопувати грядку слід не надто глибоко. Легкі грунти перекопують менш глибоко, ніж восени. Важкі ж глинисті – на ту саму глибину, що і при осінній обробці.
За терміновими справами не забудьте завершити планування посадок з урахуванням сівозміни й часу достигання культур. Так, якщо землі на присадибній ділянці надто мало, можна “розширити” площу основних культур пізніх термінів дозрівання за рахунок ранньостиглих. Скажімо, виростивши під плівкою редиску чи цибулю на зелень, на звільнених ділянках можна підсадити ранньостиглі сорти картоплі.
Продовжуючи плекати розсаду томатів, перцю й інших городніх пасльонів, у середині квітня вже можемо висівати теплолюбні огірки, патисони й кабачки для вирощування в стаціонарних теплицях чи під плівкою. А от у кінці місяця в залежності від погодних умов розпочнемо посів у відкритий грунт холодостійких редиски, редьки, шпинату, моркви, буряка, ріпи, цибулі, бобів, салату, а також садіння ярого часнику. Зернятка цих культур здатні проростати при температурі грунтової поверхні в межах 3–4 градусів тепла. Сходи, що з’являться із загартованого в природних умовах насіння, здатні витримати короткочасні й несильні заморозки до –5 °С.
За умови встановлення стабільно теплої погоди наприкінці квітня уже можна буде садити ранню картоплю і висівати під плівку насіння капусти середньостиглих сортів.

САДОВІ РОБОТИ

Слід ретельно оглянути садові насадження для виявлення на них яйцекладок шкідників. Весна – доволі вдалий час для проведення щеплень. Але робити це необхідна до початку активного сокоруху, тобто до розпускання бруньок.
Треба також обробити та продезінфікувати морозобоїни й інші рани, заліпити садовим варом дупла. Ще не пізно побілити штамби й скелетні гілки дерев для знезараження їх і захисту від надміру активного весняного сонця.
Цього року погода не втомлюється дивувати нас сюрпризами, тож заморозки цілком можливі не лише в квітні, а й у травні, коли вже цвістиме більшість плодових культур. Обкурювання (задимлення) доволі дієво допомагає захистити вразливі дерева від вимерзання. Тож не поспішайте далеко за територію саду виносити опале листя, зрізані гілки – вони можуть знадобитися в період заморозків для розпалювання вогнищ.
Саме навесні досвідчені господарі радять закладати молодий вишневий садок, садити малину, ожину й інші ягідники.
Нарешті настав час братися за секатор і обрізати дерева й чагарники, видаляючи пошкоджені морозом, обламані гілки. В першу чергу бажано обрізати чорну смородину, бо її бруньки пробуджуються дуже рано, потім (у такій послідовності) – іргу, малину, агрус, білу й червону смородину, яблуню і грушу. В останню чергу обрізають сливу й вишню.
Дерева, старші 12–15 років, навесні потребують очищення від старої кори. Злущуючись і наростаючи, вона покривається мохом і з часом перетворюється на місце проживання хвороботворних мікроорганізмів та шкідників. Очищують дерева спеціальними скребками, металевими щітками. Після такої обробки кора на стовбурах повинна стати гладенькою. Здійснюючи чистку, паралельно потрібно знезаражувати виявлені рани, дупла, тріщини розчином мідного купоросу, після чого замазувати їх.
Вже можна висаджувати на постійне місце здерев’янілі живці обліпихи, підготовлені з осені, й чорної смородини. Саджанці останньої садити треба дуже рано, що називається, “в болото”. Наприкінці квітня можна підсаджувати вкорінені живці малини й актинідії, “діток” лимоннику китайського із кореневищами.

РОБОТИ В КВІТНИКУ

Уже можна пікірувати сіянці квітів-однорічників, висіяні в березні. Не забудьте також підживити цибулеві першоцвіти, тобто гіацинти, нарциси, тюльпани, проліски, крокуси, мускарі, що незабаром розквітнуть. Підгодувати треба й зимуючі багаторічники – астільби, хости, іриси, флокси, примули, півонії, конвалії тощо.
Коли грунт остаточно відтане, будемо розмножувати іриси, півонії, ромашки поділом кореневищ. На кожній “дітці” має бути по кілька здорових бруньок.
Троянди можна обрізати у другій половині квітня за умови настання стійкого тепла. Так само і розкривати трояндові кущі слід тільки тоді, коли минуть морози.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий