Пріоритети медицини області на 2019 рік

Завершити будівництво медичних закладів у Полтаві та області, розширити дію проекту “Сільська телемедицина” та підготуватися до нового етапу впровадження медичної реформи – такі основні завдання галузі охорони здоров’я Полтавщини на 2019 рік озвучив під час брифінгу директор департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор ЛИСАК.

Розпочалася зустріч із журналістами з підбиття підсумків зробленого в минулому році та найважливіших подій, що сталися у галузі охорони здоров’я області.
– Рік був нелегким з огляду на реформування медичної галузі та впровадження нових методів роботи, – зазначив, відкриваючи брифінг, Віктор Лисак. – Підсумки 2018 року: 72 відсотки пацієнтів уклали декларації із сімейними лікарями; значно зросла зарплата сімейних лікарів; на 40 і більше відсотків збільшилися надходження коштів до Центрів з надання первинної медичної допомоги.
Приватні заклади стали на один рівень із комунальними. Угоду можна укласти і з тамтешніми медиками; 40 мільйонів гривень освоєно за програмою “Доступні ліки”, відтак рівень госпіталізації хворих на гіпертонію зменшився вдвічі.
Керівник медичної галузі області також окреслив плани полтавської медицини на рік нинішній.

Ввести в експлуатацію амбулаторії, що будуються

Полтавщина однією з перших долучилася до реформи сільської медицини й активно її впроваджує. Зокрема в області невдовзі розпочнуть роботу 27 нових амбулаторій, які відповідатимуть європейським стандартам і типовим проектам Міністерства охорони здоров’я. Наразі роботи проводять у 21 населеному пункті.
Головний критерій для створення потужної мережі закладів – забезпечення доступності медичних послуг. Відстань до амбулаторії не має перевищувати 7 кілометрів дорогами з твердим покриттям, а кількість пацієнтів на одного лікаря – 1,5 тисячі осіб.

Запустити розширену програму телемедицини

Полтавщина – одна із п’яти областей (проект впроваджується також у Кіровоградській, Харківській, Вінницькій та Дніпропетровській), де цього року розпочнеться тестування телемедицини у сільських амбулаторіях за чотирма напрямками: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, бронхіальна астма, дерматологічні захворювання.

Втілення нового етапу медичної реформи

Із 1 квітня 2019 року на Полтавщині запустять пілотний проект реформи вторинної і третинної медичної допомоги. Планується, що 56 лікарень області перейдуть на фінансування за договорами з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). У рамках “Безкоштовної діагностики” НСЗУ оплачуватиме 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Безоплатно можна буде пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджені види онкології у чоловіків і жінок. Безкоштовну діагностику зможуть надавати як комунальні, так і приватні діагностичні центри, які укладуть договір з НСЗУ. На програму в Держбюджеті-2019 закладено 2 мільярди гривень.

Програма “Безкоштовна діагностика” передбачає:

12 нових аналізів – додатково до 8 базових, які вже оплачує Національна служба сімейному лікареві.
Мамографія і 5 видів рентгену: грудної клітки, суглобів, хребта, кісток і приносових пазух.
Ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і два види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи.
6 видів УЗД: шлунково-кишкового тракту, нирок, сечового міхура, артерій ніг, щитоподібної та молочних залоз.
4 види біопсії під контролем УЗД: щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз.
Видалення новоутворень: м’яких тканин та шкіри, в носі, гортані, вухах.
Також “Безкоштовна діагностика” включатиме ендоскопічні дослідження та операції одного дня: стравоходу; шлунку; дванадцятипалої і товстої кишки; сечового міхура; трахеї та бронхів.
Планується, що програма “Безкоштовна діагностика” запрацює з липня 2019 року і стане наступним кроком трансформації системи охорони здоров’я. Національна служба здоров’я почне оплачувати діагностичні послуги за направленням сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів за принципом “гроші йдуть за пацієнтом” на рівні амбулаторної спеціалізованої медичної допомоги.
До програми “Безкоштовна діагностика” зможуть приєднатися комунальні поліклініки, лікарні, приватні діагностичні центри, які уклали договір з Національною службою здоров’я.

Тариф за пацієнтів

Для того щоб перейти на нову модель фінансування та отримувати більше коштів, медичний заклад має підписати договір з Національною службою здоров’я України. Договір передбачає, що заклад зобов’язується надавати пацієнтам послуги первинної медичної допомоги, а НСЗУ – оплачувати їх відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.
Перелік послуг, пов’язаних із наданням первинної медичної допомоги, визначено в Порядку надання первинної медичної допомоги (наказ МОЗ від 19.03.2018 № 504). Це, зокрема, проведення профілактики, в тому числі профілактичних оглядів; 8 основних аналізів та досліджень; профілактичні щеплення; діагностика та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів; спостереження неускладненої вагітності та супровід хронічних хворих.
Базовий тариф на оплату послуг первинної медичної допомоги на 2019 рік не змінюється. Він становитиме 370 гривень на рік за одного пацієнта; також будуть застосовуватися вікові коефіцієнти.
Із “зеленого” списку – 370 грн/рік, ураховуватимуться вікові коефіцієнти: до 5 років – 4, від 6 до 17 років – 2,2, від 18 до 39 – 1, від 40 до 64 років – 1,2, понад 65 років – 2. Тобто за спостереження трирічної дитини практика педіатра або сімейного лікаря отримає за рік 1480 гривень.
Крім того, з 1 квітня до Національної служби здоров’я увійде урядова програма “Доступні ліки”. Це означає, що аптеки мають укласти договори з Нацслужбою, і надалі відшкодовувати вартість відпущених медикаментів їм будуть не заклади охорони здоров’я чи муніципалітети, а безпосередньо один головний оператор бюджетних коштів – НСЗУ.
– Потрібно, щоб ми всі активно та безболісно увійшли з 1 квітня цього року в роботу з Національною службою здоров’я України. Маємо отримати результат, який полягає в тому, аби лікувати тих, кому показане лікування та забезпечувати пацієнтів необхідною кількістю ліків, – підсумував Віктор Лисак.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Поделиться

Добавить комментарий