Прискорює згортання крові

Прискорює згортання крові

«Цікаво прочитати в газеті про лікувальні особливості зайцегуба п’янкого».
К.П.ЯРЕМЕНКО.

Зайцегуб п’янкий (зайцегуб опьяняющий; Lagochilus inebrians) – колючий напівкущ родини губоцвітих. Стебла численні, 20–60 сантиметрів заввишки, прямі або висхідні, галузисті, біля основи дерев’янисті, у верхній, трав’янистій, частині – чотиригранні й густо опушені шорсткими волосками. Листки супротивні, широкояйцевидні, біля основи – клиновидні, 3–5-роздільні. Квітки сидячі, блідо-рожеві або білі з двома коричневими жилками, зібрані на верхівці стебла в колосовидне суцвіття. Плід – горішок. Цвіте з травня до вересня.
Трапляється в Середній Азії (Узбекистан і Таджикистан) на підгірних рівнинах та низинах передгір’я, глинистих і кам’янистих схилах, по сухих руслах ариків.
Для виготовлення ліків використовують квітки і листки, які заготовляють під час цвітіння рослини, зрізуючи всю її надземну частину на висоті 5 сантиметрів від кореневої шийки. Зібрану сировину розкладають тонким шаром у затінку або в приміщенні, яке добре провітрюється, і сушать 5–6 днів. Після цього обмолочують, щоб обсипалися квітки і листя, а стебла викидають. Зберігають у сухому приміщенні. Аптеки сировину не відпускають.
Рослина містить лагохілін (дитерпеновий спирт), дубильні речовини (11–14%), ефірну олію (0,03%), органічні кислоти, каротин (7–10 мг%), аскорбінову кислоту (77–100 мг), вітамін К, смоли й цукри та великий набір (близько 20) мікроелементів, у тому числі кобальт, стронцій, титан, золото та інші.
Препарати виявляють ефективну гемостатичну, болетамувальну та протисудомну дію. Розширюючи судини, вони знижують кров’яний тиск, а завдяки підвищенню загальної й вільної кислотності збільшують травну спроможність шлунку.
В основі механізму гемостатичної дії рослини лежить процес прискорення згортання крові і зменшення проникності судинних стінок.
Препарати зайцегуба використовують при легеневих, носових, гемороїдальних, маткових і травматичних кровотечах, для запобігання кровотечам при хірургічних операціях. Крім цього, використання їх ефективне при функціональних захворюваннях центральної нервової системи, при гіпертонії, алергійних захворюваннях шкіри, при глаукомі та виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки.
Тривале застосування зайцегуба підвищує зсідання крові, спричиняє пронос, прискорює пульс і посилює серцебиття. В разі підвищеної здатності до зсідання крові (інфаркти, тромбози, тромбофлебіти) препарати зайцегуба вживати не можна.
Внутрішньо вживають настій квіток і листя (столова ложка сировини на склянку окропу, настоюють 4–6 годин) – по столовій ложці 3–6 разів на день; настойку квіток і листя (готують на 70-процентному спирті у співвідношенні 1:10) – по чайній ложці в чверті склянки води 3–5 раз на день.
Таблетки, що містять по 0,2 г сухого екстракту рослини, призначають по одній 3–4 рази на день як кровоспинний і седативний засіб.
Зовнішньо зволожені в настої салфетки з марлі прикладають на 2–5 хвилин до ран, що кровоточать.

Поділися:

Добавить комментарий