Прислухайтеся до роботи  свого серця і будете здоровими

Сергій САГАРАДЗЕ.

Прислухайтеся до роботи свого серця і будете здоровими

Понад дві третини смертей в Україні стається від серцево-судинних захворювань, найпоширенішими з яких є інфаркт та інсульт. Загалом наша країна – серед «лідерів» за їх кількістю з-поміж європейських країн. Захворювання системи кровообігу нині є проблемою номер один у всьому світі. Чому така ситуація і як вберегти своє здоров’я від подібних проблем?
Щоб отримати відповіді на ці та інші запитання, ми запросили до розмови лікаря вищої категорії, судинного хірурга, флеболога Комунального підприємства «3-тя міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» Сергія САГАРАДЗЕ.

– Я думаю, що не варто говорити про лідерство України у світі із захворюваності на хвороби серцево-судинної системи. Незважаючи на те, що смертність від серцево-судинних катастроф в Україні разів у 2–4 вища, ніж у країнах ЄС та світу, захворювання серця та судин є відчутним тягарем для систем охорони здоров’я у всьому світі. Тому і вважаються однією з основних причин смертності та інвалідності як у всьому світі, так і в Україні, залишаючи позаду навіть онкологічні захворювання.
Так, відповідно до статистичних даних 70% смертей в Україні минулого року сталося через захворювання системи кровообігу. Від хвороб серцево-судинної системи торік померло понад 387 тисяч українців. Якщо проаналізувати причини, які призводять до появи та розвитку захворювань серцево-судинної системи, можна зробити висновок, що захворювання системи кровообігу можна вважати хворобами нинішньої цивілізації. На сьогодні відомо, що причиною розвитку захворювань серця та судин є такі фактори, як надлишкова вага, підвищений артеріальний тиск, вживання алкоголю та тютюну, низька фізична активність, стрес, нездорове харчування, підвищений рівень холестерину та цукру в крові.
– Сергію Арчиловичу, хто найчастіше має серцево-судинні захворювання: жінки, чоловіки, люди старшого віку?
– Захворювання серцево-судинної системи поширені як серед чоловіків, так і серед жінок. Але чоловіки в Україні, як і в цілому в світі, які після 40 років не ведуть здоровий спосіб життя, перебувають у більшій зоні ризику розвитку серцево-судинних катастроф. Про це свідчить моя тривала практика. Так, серед моїх пацієнтів із атеросклеротичним ураженням судин пацієнти чоловічої статі становлять відсотків 80. А пацієнти жіночої статі, яким доводилося проводити операції на артеріях, зазвичай були курцями.
Звичайно, більше атеросклеротична та ішемічна хвороба серця розповсюджена серед людей похилого віку. Але протягом останніх десятиліть спостерігається тенденція до появи серцево-судинних захворювань у людей віком до 40 років. І варто звернути увагу на те, що захворювання артерій у молодих пацієнтів розвиваються більш інтенсивно та швидше прогресують.
Взагалі захворювання судин на сьогодні вважаються невиліковними. Всі методи лікування, включно й оперативні, можуть лише дещо покращити стан кровопостачання на певний період. Тому процес лікування пацієнтів з ураженням судин призводить до необхідності постійної співпраці пацієнтів із лікарем. Завдяки такій співпраці стосунки «лікар – пацієнт» можуть тривати роками. І значиміша роль у результатах такої співпраці належить саме пацієнту із захворюванням судин. Бо від його своєчасності звернення до лікаря, витримки, організованості та поведінки залежить тривалість «спокійного» перебігу хвороби. Інколи людина повинна докорінно змінити свій спосіб життя. Відмовитися від тих чи інших звичок. А це, як свідчить практика, дається нелегко й не кожному.
Особливо важко людям буває кинути курити. Я пам’ятаю одну пацієнтку, якій було проведено операцію на черевній аорті. Незважаючи не тільки на загрозу залишитися без ніг, але й померти, вже на другу добу після операції вона знову почала палити.
– Діагноз «судинна дистонія» ставлять досить молодим людям. Що це означає для організму людини?
– Вегетосудинна дистонія на сьогодні вважається синдромом різноманітних порушень вегетативної нервової системи, які мають досить різні клінічні прояви. Дисфункція вегетативної нервової системи сама по собі не є патологічним станом. Зазвичай вона виникає як наслідок якоїсь іншої хвороби, яку потрібно визначити та лікувати.
– У багатьох людей, надто поважного віку, спостерігається високий кров’яний тиск. Що це означає для пацієнта?
– Високий кров’яний тиск – це термін, який являється характерною ознакою гіпертонічної хвороби. Критеріями визначення артеріального тиску вважаються показники рівня тиску крові на стінку артерії під час максимального скорочення серцевого м’яза (систолічний тиск) та під час максимального розслаблення серця (діастолічний тиск). Це відповідно розглядається як верхній та нижній показники артеріального тиску.
– Від чого залежить рівень «зашлакованості» судин (рівень холестерину) і як можна «почистити» судини? Чи корисне лазерне очищення крові?
– Термін «зашлакованість судин» є не досить коректним в оцінці такого стану, як атеросклеротичне ураження судин. Сам по собі процес розвитку атеросклеротичного ураження артерій пов’язаний із рівнем холестерину крові. Так, вважається, що підвищений рівень холестерину в крові є однією з причин, які призводять до виникнення серцево-судинних катастроф. Підвищення рівня холестерину крові може бути як спадковим, так і набутим. Тому важливим у діагностиці та лікуванні хвороб серцево-судинної системи вважається визначення рівня фракцій холестерину та відповідно до цього призначення терапії у разі підвищення рівня холестерину. Стосовно використання лазерного опромінення крові у лікуванні таких станів, то давати оцінку цьому методу я не можу, бо не маю досвіду його використання. Водночас слід зазначити, що зараз розповсюджено безліч різноманітних «чарівних» методів лікування, які завдяки агресивній рекламі знаходять своїх пацієнтів. Але результати такого лікування у більшості випадків не відповідають бажаним.
– На Вашу думку, який зв’язок між серцево-судинними захворюваннями і високою загрозою для життя таких людей через зараження коронавірусом?
– Висока загроза для життя пацієнтів, хворих на серцево-судинні захворювання, у разі їх зараження коронавірусом зумовлена тим, що коронавірусна інфекція призводить до різкого прогресування хронічних патологічних процесів. Під час коронавірусної інфекції дуже часто вражаються легені, що може призвести до розвитку пневмоній, серцево-легеневої недостатності. Компенсаторні механізми виходу з таких станів у хворих на захворювання серцево-судинної системи значно знижені. Тому й розвиток фатальних наслідків у разі зараження на коронавірусну інфекцію у таких пацієнтів значно вищий.
– Часто навіть молоді дівчата мають варикозне розширення вен, тромби на ногах чи набряк ніг. Це передається спадково й загалом чому виникає?
– Варикозне розширення вен нижніх кінцівок – це патологічний стан, який передається спадково або набувається внаслідок дії окремих факторів, які призводять до підвищення венозного тиску в ногах. Серед факторів, що призводять до розвитку та прогресування варикозної хвороби нижніх кінцівок, слід визначити такі: тривале стояння чи сидіння і надмірна вага – це призводить до підвищеного венозного тиску в ногах, а остання – ще й до зниження еластичності венозної стінки.
До підвищеного венозного тиску в ногах призводять і надмірні фізичні навантаження (важка робота). А надмірне перебування на сонці та дія підвищених температур, а ще – прийом гормональних препаратів, зокрема протизаплідних засобів, призводять до зниження еластичності венозної стінки, збільшення її проникності для рідинної частини крові, що й призводить до розвитку набряків.
– Які симптоми повинні змусити людину звернутися до судинного лікаря для консультації?
– Поява важкості, дискомфорту в ногах, відчуття розпирання, набряк нижніх кінцівок наприкінці дня чи після фізичного навантаження, наявність варикозно розширених вен, судинних «зірочок» – це вже є поважною причиною для того, щоб звернутися до судинного лікаря. Лікувати варикозну хворобу треба. Бо захворювання вен також має хронічний характер і може прогресувати й призводити до розвитку тяжких ускладнень, які зовсім не покращують якість життя. Навіть такі фатальні явища, як тромбоз легеневих артерій, дуже часто можуть виникнути внаслідок непролікованої хвороби вен нижніх кінцівок. Я постійно проводжу консультації та займаюсь лікуванням варикозної хвороби, використовуючи всі доступні на сьогодні методи. І звертаю увагу на те, що переважна більшість пацієнтів із варикозною хворобою нижніх кінцівок звертається до лікаря на запущених стадіях хвороби. А це в багатьох випадках ускладнює процес лікування. Тому рання діагностика та своєчасне лікування варикозної хвороби мають велике значення.
– Наскільки якісна й сучасна нині діагностика серцево-судинних захворювань у Полтаві, Україні?
– На мій погляд, сьогодні в Україні та й у Полтаві зокрема, існує можливість якісної та своєчасної діагностики захворювань серцево-судинної системи. На рівні первинної ланки надання допомоги пацієнтам можна провести елементарні обстеження серцево-судинної системи у хронічних хворих. Та, відповідно до стану пацієнтів, направляти їх до інстанцій вторинної і третинної ланок. У разі розвитку гострих патологічних станів пацієнти також мають можливість отримати своєчасну сучасну діагностику та лікування. У Полтаві, на базі обласної клінічної лікарні, обласного кардіодиспансеру, проводяться невідкладні агіографічні обстеження, стентування уражених судин у разі гострого інфаркту чи ішемічного інсульту.
– Ваше ставлення до трансплантології?
– Трансплантологія потребує більш широкого розвитку та розповсюдження в Україні. Адже завдяки трансплантології значна кількість хворих із хронічною нирковою та печінковою недостатністю, гематологічних хворих та хворих із тяжкими вадами серця могла б бути врятованою.
– Чи потрібно розріджувати кров людям у віці?
– Прийом препаратів, які впливають на рідинний стан крові, є абсолютно корисним для людей, які хворіють на різноманітні хронічні хвороби серцево-судинної системи. Це дає можливість запобігти розвитку та певною мірою зменшити кількість тромботичних процесів у судинах.
– Через коронавірус планові операції скасовуються. Чи витримають це пацієнти з хворобами серця й судин?
– Скасування планових оперативних втручань внаслідок впровадження карантинних обмежень не несе загрози життю пацієнтів, які не потребують невідкладної хірургічної допомоги. Пацієнти з гострою хірургічною патологією отримують необхідну хірургічну допомогу, незважаючи на епідемічну ситуацію.
– Ваші побажання усім нашим землякам, як їм зберегти своє здоров’я?
– У першу чергу бажаю всім полтавцям здоров’я. Ситуація, яка склалась у світі сьогодні, повинна навчити людей більш уважно та обережно ставитися до свого здоров’я. Бо більшою мірою лише від нас залежить не тільки наш добробут, а й соціальний стан та спокій. Стан нашого здоров’я повністю підвладний нам. Тому дотримуйтесь здорового способу життя, будьте доброзичливі до свого здоров’я, до людей, які вас оточують, і бережіть себе.

Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий