Продавати не можна відтермінувати

Продавати не можна відтермінувати

Питання відкриття ринку землі нині не сходить із вуст переважної більшості наших співвітчизників. Надто непокоїть людей можливість купівлі землі іноземцями. Більшість українців розуміють, що продати основне багатство країни в той час, коли тривають військові дії на Сході, коли не працюють закони, натомість “розгулює” корупція і немає ціни на землю, – це, м’яко кажучи, неправильно. Адже навряд чи кому прийде в голову думка: продати своє єдине житло та орендувати чиюсь квартиру тільки тому, що на щось потрібні гроші?
Між тим, парламент у першому читанні дав “добро” на продаж основного ресурсу держави. Друге читання має відбутися в середині грудня. Аби внести поправки, які б враховували думку українців з приводу відкриття ринку землі, нині в країні відбуваються форуми щодо вивчення цього питання. Хоча загалом такі заходи мали б відбуватися до першого голосування парламенту. Адже, як кажуть в кулуарах самі нардепи, внести суттєві поправки до закону про ринок землі в термін між І та ІІ читаннями навряд чи вдасться.

У Полтаві відбувся Всеукраїнський форум щодо запровадження ринку землі. Участь у заході взяли голова ОДА Олег Синєгубов, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький і уповноважений Президента України із земельних питань Роман Лещенко.
– Сьогодні ми зібрали представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, аграріїв і фермерів. Важливо почути один одного, налагодити фаховий діалог, відкритий і конструктивний, щоб українці отримали позитивний ефект від реалізації земельної реформи, – зазначив у вступному слові Олег Синєгубов.
За словами керівника області, він уже ознайомився з банком землі в Полтавській області, яка є лідером аграрного сектору.
– У нас в області є близько 2,2 мільйона гектарів землі. Коли ми проводили аудити законності прийнятих рішень попередньою владою, то виявили зловживання і щодо землі. Тож будемо наводити порядок, – додав він.
– Нині це в нас уже десятий регіональний семінар, земельний форум. Наразі ми в кожній області представляємо концепт, запропонований Урядом та депутатами, щодо реалізації земельної реформи. Зараз відбуваються обговорення ідей, щоб побачити, що треба доопрацювати, аби в кінцевому підсумку прийняті рішення допомогли реалізувати щонайменше три глобальні цілі: надати людям право вільно розпоряджатися своєю власністю, створити новий економічний імпульс у розвитку аграрного сектору та дати можливість фермерам, аграріям створювати нові й розвивати наявні господарства, – констатував Тарас Висоцький. – Якщо поставити собі запитання – чи є у нас ринок землі? Відповідь одна: він є, але чорний і корупційний. Прийняття закону про ринок землі є революційним кроком. Наше основне завдання – конструктивний та фаховий діалог.
Заступник міністра наголосив, що наразі немає прийнятого закону про ринок землі і тим більше немає такого закону, підписаного Президентом. Є законопроект як старт для дискусії. І саме зараз формуються пропозиції щодо реалізації земельної реформи. Пропозиції, почуті на Полтавщині, обіцяли долучити до тих, які прозвучали і в інших регіонах, та об’єднати в єдиний підхід до реалізації земельної реформи.
– Наш національний діалог триває. Ми раді бути сьогодні на Полтавщині, яка є одним із ключових регіонів нашої держави. Нам важливо почути максимальну кількість думок, ми готові до конструктивної критики. Намагатимемося почути всіх суб’єктів господарювання. Хочемо знайти компромісний варіант, який влаштує більшість. Земельна реформа не зводиться лише до обігу земель, це комплексні нормативно-правові заходи, які наведуть лад у земельно-правових відносинах, – наголосив Роман Лещенко.
Щодо продажу земель іноземцям, то уповноважений Президента України із земельних питань зазначив: у заяві Президента чітко сказано, що це можливо лише виключно через всеукраїнський референдум. На первинному етапі ніяких іноземців у відповідному законі не буде, наголосив він.
Основу аграрного сектору Полтавщини нині формує середній клас виробників, які обробляють від 1 до 10 тисяч гектарів. Обіг земель, за оптимістичними прогнозами, планують запустити з 1 жовтня 2020 року. Наразі прогнозована вартість землі – від 40 до 60 тисяч гривень за гектар, залежно від якості грунтів.
– На Полтавщині земля буде одна з найдорожчих. Ми очікуємо, що її вартість тут буде понад 60 тисяч гривень за гектар, – зауважив Роман Лещенко.
Варто додати, що на четвертий квартал 2020 року Уряд попередньо заклав 4 мільярди гривень на випадок необхідності кредитування аграріїв для купівлі землі. Оскільки розмір кредитів може сягати 5 мільйонів гривень, присутні на форумі підрахували, що цієї суми вистачить для кредитування приблизно 800 – 1000 аграріїв. Планується також, що 15 відсотків вартості користування кредитами на придбання землі погашатиме держава.

Під обладміністрацією мітингували аграрії

У той час, як у зеленій залі ОДА розпочався форум з обговорення земельних проблем, під будинком адміністрації розгорнувся мітинг аграріїв, яких спочатку не пропустили до зали. Мітингувальники тримали транспаранти з гаслами: “Ні – дерибану землі!”, “Ні – продажу землі іноземцям!” та інші. Однак після того, як учасники форуму озвучили його спікерам прохання-вимогу, аби пікетувальників пропустили на форум, останні теж змогли взяти участь в обговоренні земельних питань.
– Ми протестуємо проти дерибану рідної землі. Ми бачимо, що нова команда під гаслами ринкової економіки намагається роздерибанити і продати нашу землю. Таким чином, лишити нас без роботи, без майбутнього, щоб усі наші люди виїхали за кордон, а ми перетворилися на дике поле. До того все йде. Я був під Верховною Радою, коли там приймали земельне рішення. Люди з усієї України стояли і плакали. В той час, як у самій Раді сміялися і раділи, – зазначив заступник голови асоціації фермерів і приватних землевласників Полтавщини Віктор Галич. – Наші вимоги: «Ні – продажу іноземцям!», «Ні – продажу юридичним особам», бо це завуальований продаж іноземцям. Третє: ні – продажу державної землі. Бо державна земля – це фонд розвитку майбутніх поколінь. І чотири «за»: перше – передати повноваження розпоряджатися землями місцевим громадам. Ліквідувати наскрізь корумпований земельний Держгеокадастр. Друге: зробити так, щоб кожен пайовик міг продати свою землю тільки місцевим громадам. Хоче людина продати – хай продає тільки місцевим громадам. А місцева громада здасть своїм людям в оренду. Третє – змінити підходи до земельної політики. З підтримки крупних агрохолдингів переключитися на підтримку фермерів. Щоб діяли європейські принципи. Бо в нас виходить так, що невеликі господарства сплачують найбільші податки, а найбільші холдинги – навпаки, найменші податки. І остання вимога: щоб жодного рішення по землі не приймали без погодження з громадами та асоціаціями фермерів.

Полтавщина – лідер “тіньового” обробітку земель

Представники центральної влади аргументували, що ринок землі в Україні вже давно працює, але виключно для обраних. А відсутність контролю за використанням площ призводить до того суто споживацького ставлення до землі – її виснажують, якість грунтів погіршується. Водночас відкритий ринок землі дасть поштовх для розвитку аграрного сектору.
Тарас Висоцький запевнив, що власник паю зможе продавати землю без аукціону, за прямим договором, але при цьому першочергове право на купівлю залишатиметься за нинішнім орендарем. Він також додав, що при першій купівлі землі покупець не сплачуватиме податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), однак при перепродажу доведеться заплатити ПДФО – 18% та військовий збір – 1,5%.
– Нас шокувало, скільки сої у вас вирощують. Навіть у селах все позасівали соєю. Її врожай у цьому році в 2,2 разу більший, аніж задекларовано. Спеціально занижують показники врожайності, – наголосив Роман Лещенко, зазначивши при цьому, що Полтавщина є одним із лідерів «тіньового» обробітку земель різного призначення.

Поспішати продавати не варто

Слід зазначити, що присутні на форумі аграрії, в усякому разі ті, хто, будучи в залі, зміг отримати слово, чи не в один голос зауважували, що, допоки триває війна, не сформовано земельний кадастр, не створено Земельний банк і в багатьох юридичних питаннях панує правовий нігілізм, відкривати ринок землі не можна.
Скажімо, засновник фермерського господарства «Греблянське» Семенівського району, депутат обласної ради Володимир Куцовол вважає, що не варто поспішати з ринком землі, оскільки команда Президента при розробці реформи має попрацювати над найголовнішими питаннями: поетапність – реформа має проходити поступово, щоб не було «шокової терапії» для фермерів; іноземці – обмежити вплив іноземних компаній; концентрація – не допустити, щоб кілька десятків чи сотень осіб володіли всією українською землею.
Його колега, засновник агропідприємства «Докучаєвські чорноземи» Карлівського району Юрій Кобченко запевнив представників влади, що аграрії в цілому підтримують земельну реформу. Він навів приклад, що до нього зверталася жінка з проханням викупити її паї, щоб отримані кошти витратити на лікування, але він юридично не може придбати її земельні наділи. Проте Юрій Кобченко зауважив, що аграрії поки що не готові до ринку землі, оскільки вкладали кошти у розвиток виробництва, а не накопичували для придбання землі. Тому він запропонував термін у 3 роки для підготовки.
Голова асоціації фермерів Хорольського району Микола Москалець висловив пропозицію скасувати ПДВ для тих, хто вирощує продукцію, але залишити цей податок для зернотрейдерів. Тарас Висоцький відповів, що за чинного законодавства це неможливо, але наразі розглядається варіант зменшення податкової ставки для виробників.
Щодо одного з найгостріших питань – продаж землі іноземцям, то представники Президента і голова ОДА Олег Синєгубов повторювали позицію Володимира Зеленського – це питання вирішуватимуть виключно на референдумі.
На необхідності вивчати закордонний досвід у питаннях продажу землі, аби не наступати на одні й ті ж “граблі” кілька разів, закликав присутніх відомий землевпорядник області, кандидат економічних наук Григорій Шарий:
– У нинішньому хаосі, що панує в Україні, за відсутності необхідної системи звітності і в існуючій системі корупції, яка підміняє органи державної виконавчої влади корупційними схемами, за відсутності аграрного законодавства та історично мінімальних цін на сільськогосподарську продукцію відкривати ринок земель немає жодного сенсу: ні політичного, ні економічного, ні морального, ні етичного. Українське благо – земля – належить українському народу. Земля – не товар. Її ніхто не створював, це національне благо. Продати – це найлегше. Земля має належати тому, хто на ній працює.
За словами Григорія Шарого, продавати землю можна буде років через 5, після прийняття Аграрного кодексу, ліквідації корупції в земельній сфері й наведенні там ладу.
Цього ж дня представники центральної влади провели аналогічні форуми ще в двох областях. Відтак можна стверджувати, що до другого читання законопроект доопрацьовуватимуть, адже пропозицій лише в Полтаві надійшло надто багато.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий