Профілактика переохолоджень та відморожень

Профілактика переохолоджень та відморожень

На часі зима. І це найнебезпечніший період як з огляду на можливість простуд чи травмувань, за наявності льодового покриву тротуарів, так і відморожень під час низьких температур. Що являють собою відмороження і як їх уникнути, розповідає лікар-комбустіолог опікового відділення КНМП «Кременчуцька ЦРЛ» Леонід БАКАЙ.

Відмороження – це ушкодження тканин організму під впливом холоду (низької температури) локально. Частіше зачіпає відкриті частини тіла: вушні мушлі, ніс, щоки, пальці рук та ніг. Жителі Полтавського регіону часто відчувають ознаки відморожень та переохолоджень, що пов`язано з високою вологістю повітря.
Найчастіше відмороження виникають при температурі навколишнього середовища нижче -10°С – -20°С. Тяжкість і глибина уражень залежать від температури, часу перебування на холоді, загального стану людини, віку та якості надання медичної допомоги. Відмороження від переохолодження відрізняються тим, що, по-перше, це більш локальне ушкодження, а по-друге, це загальне ушкодження організму з ураженням внутрішніх органів і систем.
Розрізняють такі ступені переохолодження:
Легка: температура тіла становить 32–34°С, шкіра бліда з синюшним відтінком, лихоманка, утруднення мови, пульс 60–66 ударів за хвилину, артеріальний тиск у нормі або дещо підвищений, дихання не порушене, можливі відмороження І–ІІ ступенів.
Середня: температура 29–32°С, сонливість, пригнічення свідомості, безглуздий погляд, шкіра блідо-синюшна з «мармуровим» відтінком, холодна, пульс 50–60 ударів за1 хв, артеріальний тиск дещо знижений, дихання 8–12 разів за хвилину, поверхневе. Можливі відмороження І–ІV ступенів.
Важка: температура нижче 31°С, свідомість відсутня, можливі судоми, блювота, шкіра бліда, синюшна, холодна на дотик, пульс 36–40 ударів на 1 хв, різко знижений артеріальний тиск, дихання 3–4 рази на 1хв, поверхневе.
Відмороження також мають свої ступені.
І ступінь: шкіра бліда (після зігрівання червоніє), поколювання, місцево – набряки, оніміння.
ІІ ступінь (при більш тривалому перебуванні на холоді): блідість шкіри, місцево – зниження температури та втрата чутливості, є пухирі з прозорим вмістом.
ІІІ ступінь: додаються пухирі з кров`яним вмістом, збільшення набряку, обмеження рухів.
ІV ступінь: крайня, ускладнена порушеннями загального стану й місцевими порушеннями (є ділянки некрозу).
Окремо хочу звернути увагу на ІМЕРСІЙНЕ відмороження (траншейна ступня): ураження ступень при тривалому впливі холоду та вологості. Виникає при температурі вище 00С. Вперше описане в період Першої світової війни 1914–1918 років у солдатів при тривалому перебуванні у сирих траншеях (окопах) у мокрому взутті. Нині спостерігається у людей, що працюють цілий день у гумових чоботях, у безхатченків.
Завданнями першої медичної допомоги є:
відновити місцево температуру тіла; бортьба з больовим шоком; нормалізація кровообігу; ліквідація тканинної гіпоксії.
Перша медична допомога:
розтерти відморожену ділянку шерстяною рукавичкою, шарфиком (ніколи не робити це снігом, бо його мікрокришталики травмують ушкоджену шкіру, а це вхідні ворота для інфекції); зігріти відморожену ділянку в теплій (не гарячій) воді; дати знеболювальне; на пошкоджену ділянку накласти термоізоляційну пов`язку (мазьовий компрес); дати випити гарячого чаю; спазмолітики; препарати нікотинової кислоти; антикоагулянти; антибіотики (за показаннями); негайно звернутися до лікаря.
Завжди слід пам`ятати, що будь-яке захворювання простіше попередити, ніж лікувати.
Профілактика відморожень та переохолоджень
Щоб не допустити відмороження, в холодну пору треба одягати шапку, рукавички, тепле, не тісне взуття. У вітряну холодну погоду, за 30–40 хвилин перед виходом на вулицю, змастіть відкриті ділянки шкіри косметичним кремом.
Не рекомендується у мороз носити сережки, обручки та персні, бо метал дуже швидко охолоджується і довго утримує низьку температуру. Щойно відчуєте переохолодження чи замерзання, слід якомога швидше зайти в будь-яке приміщення (магазин, кафе, під`їзд) для зігрівання та огляду потенційно вразливих для відмороження місць.
Перед виходом на мороз треба обов`язково поїсти ситну, висококалорійну їжу, бо на холоді організм потребує багато енергії.
Важливо пам`ятати, що паління та вживання алкоголю зменшують периферійну циркуляцію крові й таким чином роблять кінцівки більш уразливими до низької температури. Якщо ви побачили на вулиці людину з побілілими щоками чи вухами – не будьте байдужими, підкажіть, допоможіть!
У морозну зимову пору року не допускайте холодової травми. Сніжна, помірно морозна зима – прекрасна пора року. Будьте уважними та обережними, і ніяке відмороження чи переохолодження не зіпсують вашого настрою. Доброго вам здоров’я!

Підготовлено за матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я
Полтавської обласної ради».

Поділися:

Добавить комментарий