Профілактика правцю завжди на часі

Профілактика правцю завжди на часі

Правець – важке інфекційне захворювання з високою летальністю, яке характеризується тонічними й клонічними судомами скелетних м’язів, що призводить до асфіксії. Щорічно у світі від нього гине близько одного мільйона людей, із них 80% – новонароджені. Нині в Україні правець реєструється у вигляді спорадичних випадків. У 2021 – 2022 роках таких було 19 випадків, у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Запорізькій, Київській, Львівській, Миколаївській, Хмельницькій, Одеській, Рівненській, Харківській, Чернігівській та Полтавській областях. Цього року в Україні вже зареєстровано 2 випадки у Хмельницькій та один – у Житомирській областях.

Збудник правцю – анаеробна паличка, яка в довкіллі за наявності кисню і температури + 12–140С і вище створює спори, що витримують кип’ятіння протягом 60 хвилин і зберігаються 6–12 годин у дезінфекційних розчинах, у ґрунті – до 10-11 років. За відсутності кисню при температурі +36–370С і відповідній вологості спори можуть проростати у вегетативну форму. Такі сприятливі умови створюються у глибоких ранах, куди потрапляють збудники. Вегетативна форма утворює надзвичайної сили екзотоксин, що й зумовлює тяжкі судоми поперечно-смугастої мускулатури та інші негативні дії на організм. Цей токсин належить до групи найсильніших бактеріальних токсинів, поступаючись лише ботуліністичним. Тому не випадково така висока летальність від цієї хвороби.
Носіями правцевої палички є переважно травоїдні тварини: коні, корови, вівці, кози, кролі тощо, а також люди, травний канал яких є природним середовищем цих мікробів. Разом із фекаліями збудник потрапляє у грунт, де тривалий час зберігається, а в осіб, зайнятих доглядом за тваринами, вірогідність наявності збудника в кишківнику нерідко сягає 100%. Осіменіння ґрунтів також сягає 100%. Тобто на збудника правцю у природному середовищі можна натрапити де завгодно. Найнебезпечнішими є сільськогосподарський і побутовий травматизм, які пов’язані із забрудненням рани грунтом. Особлива небезпека виникає під час військових подій та отриманні численних травм.
Спори збудника правцю потрапляють в організм людини через дрібні (переважно колоті) рани, гнояки, некротизовану через опіки чи відмороження шкіру, пупкову рану, тощо. Осередками забруднення є гній, грунт, пилюка, мул, а також заражені спорами одяг, дерев’яні скалки, колючі та ріжучі інструменти, кетгут тощо.
Реальна небезпека захворіти виникає також після кримінальних абортів і навіть у разі незначних травм, бо за таких умов постраждалі часто не звертаються за медичною допомогою, а тому не отримують екстреної профілактики.
Захворюваність на правець визначається також повнотою активної імунізації населення та організації екстреної профілактики, рівнем сприйнятливості людей. Теплий період року найсприятливіший для поширення цього захворювання. Інкубаційний період інфекції правцю триває від 3 днів до 3 тижнів, а в середньому – 8 днів. Найдрібніші ушкодження шкіри, які можуть і не дошкуляти хворому (садно, поріз, потертість), теж мають велике значення в епідеміологічному процесі цього захворювання.
Після інкубаційного періоду захворювання проявляється у вигляді загального нездужання, безсоння, лихоманки, позіхання, болю в спині, грудній клітці, відчуття тиску в грудях. Раннім симптомом захворювання є також тризм, тобто напруження жувальних м’язів, поява сардонічної посмішки. Потім настає напруженість м’язів шиї, спини, кінцівок, переважно нижніх, та виникають болісні клонічні судоми, що в кінцевому підсумку може призвести до асфіксії і летального випадку.
Для профілактики цього захворювання найважливішу роль відіграє планова активна імунізація людей різних вікових груп та екстрена профілактика правця. Охоплення імунізацією населення Полтавщини проти цього захворювання різних вікових груп нині вкрай недостатнє. Наприклад, доросле населення за перше півріччя цього року щеплено лише на 33,8%, а вікова група до 16 років – на 37%. Враховуючи військовий стан, міграційні процеси, травмування людей в різних ситуаціях, з метою профілактики цього захворювання необхідно своєчасно звертатись за медичною допомогою для проведення активно-пасивної імунізації населення (після травм, навіть незначних).
Тож дбаймо про своє здоров’я і вірьмо в перемогу над ворогом. Будьте здорові!

Поділися:

Добавить комментарий