Профілактика, раннє виявлення і своєчасне лікування сприятимуть зниженню рівня смертності від туберкульозу

Профілактика, раннє виявлення і своєчасне лікування сприятимуть зниженню рівня смертності від туберкульозу

Близько третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу (ТБ). Хвороба ж розвивається лише в невеликої частини інфікованих людей. Підвищеному ризику розвитку туберкульозу піддаються особи з ослабленою імунною системою. Скажімо, імовірність розвитку активного туберкульозу в людини з ВІЛ-інфекцією приблизно в 26–30 разів вища за відносно здорову.
В Україні ця недуга щорічно забирає понад 4000 осіб, кожного дня помирають 10 хворих на туберкульоз людей. І хоча в останні роки фіксується певне поліпшення ситуації, лише торік зареєстровано майже 24 тисячі нових випадків туберкульозу. При цьому, за даними ВООЗ, близько 20% випадків захворювання в Україні не виявляються, а основною проблемою залишається резистентний туберкульоз, тобто нечутливий до традиційних ліків, який вимагає більш тривалого та вартісного лікування і має нижчі шанси на успішний результат. Якщо порівнювати захворюваність в Україні та інших країнах ЄС, то її рівень у нас майже в 10 разів вищий, ніж у сусідніх країнах.

24 березня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох повідомив про відкриття ним збудника туберкульозу. У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня – Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.
У 2019 році цей день проходив під гаслом «Час діяти», що нагадує про необхідність якомога швидше виконати зобов’язання світових лідерів у сферах розширення доступу до профілактики та лікування туберкульозу; посилення підзвітності; забезпечення достатнього й стабільного фінансування, у тому числі наукових досліджень; сприяння припиненню стигматизації та дискримінації хворих на туберкульоз, дотримання прав людини.
***
Про ситуацію із захворюваністю на туберкульоз на Полтавщині, симптоми хвороби та можливість виліковувати туберкульоз ми попросили розповісти завідуючу відділенням особливо небезпечних інфекцій, лікаря-епідеміолога державної установи (ДУ) «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Тетяну КРУПІНІНУ та лікаря-епідеміолога ДУ Світлану ПИВОВАР.
– Полтавська область за рівнем захворюваності на туберкульоз знаходиться на середніх позиціях в Україні. Щороку реєструється майже 700 нових випадків туберкульозу, з яких більше 10 відсотків – серед дітей. Зважаючи на те, що найбільшому ризику захворіти на туберкульоз піддається не тільки побутове, а й інше близьке оточення хворого (родичі, друзі, колеги тощо), в області була розроблена модель переважно активного виявлення більш широкого кола контактів. Робота проводилась на всіх рівнях медичної допомоги й забезпечувала ранню діагностику, а за потреби й своєчасне лікування туберкульозу на ранніх стадіях захворювання, або профілактичне лікування латентного туберкульозу (без клінічних проявів). Як результат – майже в 10 разів збільшилась кількість визначених контактних із хворими на туберкульоз. Щорічна кількість нових випадків туберкульозу, виявлених серед контактних, із 2015 по 2017 рік збільшилася й становить від 8 до 42 осіб. Усього за останні 3 роки серед контактних виявлено й проліковано 74 пацієнти, тоді як за попередні 10 років таких обліковано 45 випадків.
– А що маємо загалом в Україні?
– Україна входить до групи країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Епідемія в нашій країні триває з 1995 року. Щорічно реєструється до 30 тисяч випадків захворювань на активні форми туберкульозу. Вакцинація новонароджених БЦЖ є обов’язковою. Найвищий рівень захворюваності на туберкульоз маємо в Одеській, Херсонській, Кіровоградській, Київській, Запорізькій областях.
Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради проект Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2018–2021 роки». Законопроект №9467 зареєстровано в парламенті 14 січня 2019 року.
– Як відбувається інфікування бактеріями туберкульозу, і які симптоми хвороби?
– Мікобактеріями туберкульозу найчастіше вражаються легені. Під час кашлю хворої людини збудник поширюється через повітря. Кашель впродовж двох тижнів може бути ознакою захворювання на туберкульоз. Серед інших симптомів: слабкість, підвищена температура тіла (від 37,2 до 38,0ºC), пітливість вночі, зниження апетиту, втрата ваги тіла. Якщо є хоча б 3 симптоми із зазначених, необхідно звернутись до лікаря.
Найбільшому ризику піддається близьке оточення хворого на туберкульоз, особливо діти у віці до 5 років, а також люди, які часто спілкуються, тривалий час перебувають у тісному приміщенні з хворим.
При тривалому контакті з бактеріовиділювачем інфікується 25 – 50 відсотків людей; від 5 до 15 відсотків інфікованих захворюють на туберкульоз, інші залишаються здоровими.
Близько 30 відсотків населення світу мають латентну (безсимптомну) туберкульозну інфекцію, яка за наявності несприятливих факторів у 3 – 15 відсотках випадків може перейти в активну форму з розвитком легеневого або позалегеневого туберкульозу. Цей ризик є найвищим у перші 2 роки після інфікування і залежить від низки факторів, найважливішим з яких є імунний статус організму.
– Які категорії населення перебувають у групі ризику щодо цього захворювання, окрім контактних осіб, і як запобігти інфікуванню?
– Туберкульоз може уражувати всіх людей, але найчастіше хворіють найбідніші, соціально дезадаптовані верстви населення (біженці, мігранти, особи, які перебувають в пенітенціарних установах, особи без постійного місця проживання). Провокують розвиток хвороби імунодефіцитні стани, погане харчування, тютюнопаління, цукровий діабет.
Розвиток туберкульозу можна попередити профілактичним лікуванням. Ефективність існуючих схем лікування становить 60 – 90 відсотків. Захист від розвитку захворювання забезпечується тільки після зустрічі організму з мікобактерією. Зробити таку зустріч більш ефективною допомагає вакцинний штам збудника туберкульозу, який містить вакцина БЦЖ.
Невакциновані немовлята і діти молодшого віку впродовж 1 – 5 років після інфікування піддаються ризику розвитку поширеного тяжкого захворювання, яке асоціюється з високим рівнем смертності.
Вакцини БЦЖ – єдині препарати для профілактики туберкульозу, однак захист не є стійким стосовно всіх форм захворювання й у всіх вікових групах. Найвищий захист досягається серед немовлят – у 82 відсотках випадків.
– Лікування туберкульозу відбувається у відповідних спеціалізованих закладах чи не тільки? Які зараз тенденції загалом?
– Одним із нових стратегічних напрямів є впровадження моделі протитуберкульозної допомоги, орієнтованої на лікування хворих в амбулаторному режимі. Програма передбачає впровадження стійких механізмів фінансування та оплати праці медичних працівників для досягнення високих результатів у сфері профілактики і лікування туберкульозу. Реалізація програми може знизити рівень захворюваності та смертності від туберкульозу й поєднаних інфекцій (туберкульоз/ВІЛ-інфекція/СНІД).
Основу програми становить нова глобальна стратегія Всесвітньої організації охорони здоров’я «Покласти край туберкульозу» до 2035 року. Адже туберкульоз – проблема глобального рівня. Серед загальних факторів, що впливають на епідемію туберкульозу, – бідність, інфікування ВІЛ, недоїдання, тютюнопаління.
Кожен день близько 30000 людей у світі захворюють на туберкульоз і майже 4500 помирають. І це при тому, що туберкульоз є виліковним захворюванням, якому можна запобігти, впроваджуючи сучасні програми профілактики та засоби діагностики й лікування відповідно до рекомендацій глобальної стратегії боротьби з туберкульозом.
Середній світовий показник успішності лікування нових випадків туберкульозу становить 85 відсотків. Захворюваність і смертність знижуються на 2 – 3 відсотки в рік. Але, незважаючи на досягнуті успіхи, туберкульоз залишається однією з основних інфекцій у світі, яка призводить до смерті. Найбільш неблагополучна ситуація у країнах Африканського регіону, де помирають більше 20 відсотків хворих на туберкульоз. Це відображає нерівність між країнами щодо доступності діагностики й лікування туберкульозу.
– Яким чином можна поліпшити ситуацію, а відтак і зменшити смертність від туберкульозу?
– Більшості смертей від туберкульозу можна було б уникнути, провівши ранню діагностику й належне лікування. Щороку туберкульоз діагностується й успішно виліковується у мільйонів людей, що дозволяє рятувати мільйони життів (із 2000 по 2016 рік вилікувано 53 мільйони осіб). Але в роботі з виявлення та лікування захворювання все ще є значні прогалини. Це зокрема неповний облік хворих, як наслідок – неповне охоплення лікуванням бактеріовиділювачів та недостатній рівень профілактичного лікування осіб з ризиком захворювання, зокрема тих, які були в контакті з хворим. Це відбувається тому, що більшість хворих не звертаються за медичною допомогою при перших ознаках хвороби, значна частина контактів залишається не з’ясованою, можливості швидкої діагностики туберкульозу та доступу до лікування обмежені.
Розробка нових засобів діагностики, лікарських препаратів, схем лікування й вакцин просувається вперед, але повільно – через недостатнє фінансування.
Для ліквідації прогалин необхідне збільшення ресурсів як із внутрішніх джерел фінансування (для країн із середнім рівнем доходів), так і від міжнародних донорів (особливо для країн із низьким рівнем доходів).
Із 2015 року за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні впроваджуються заходи проекту «ChallengeTB/Виклик туберкульозу». Виконавцями проекту в Україні визначено міжнародну неприбуткову організацію PATH у партнерстві з Нідерландським королівським товариством боротьби з туберкульозом, а також Міністерство охорони здоров’я України; ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»; ДУ «Національний інститут фтизіатрії та пульмонології імені Ф.Г. Яновського НАМН України»; управління/департаменти охорони здоров’я Полтавської, Миколаївської, Oдеської, Львівської, Дніпропетровської, Харківської і Київської облдержадміністрацій; Товариство Червоного Хреста України; регіональні неурядові організації.
В областях, де реалізується цей проект, впроваджувалися заходи, спрямовані на удосконалення системи виявлення, діагностики та лікування туберкульозу, поліпшення потенціалу національної програми протидії туберкульозу.
Виявлення випадків захворювання на туберкульоз є важливою проблемою для багатьох країн, серед яких – Україна, яка посідає друге місце у європейському регіоні щодо високого рівня захворюваності на туберкульоз. За розрахунками експертів, близько чверті випадків залишаються не виявленими й не облікованими. Таким чином Україна має приблизно понад 10,5 тисячі невиявлених випадків туберкульозу, що піддається лікуванню, та 23 тисячі випадків туберкульозу, стійкого до багатьох лікарських препаратів.
Загалом нині є всі можливості для діагностики, лікування і запобігання виникненню захворювань на туберкульоз. А своєчасне виявлення хворих сприятиме лікуванню та зменшенню ризиків для навколишніх.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 • 87
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  87
  Shares

Добавить комментарий