Профілактика  серцево-судинних  захворювань

Профілактика серцево-судинних захворювань

Літня спека є справжнім випробуванням для людей із серцево-судинними захворюваннями. Саме влітку зростає кількість ускладнень, пов’язаних із перепадами артеріального тиску. Адже спека – це фактор ризику для людей із судинною дистонією. Висока температура повітря дає навантаження на серце, що в свою чергу впливає на погіршення самопочуття. Порушується ритм роботи серця, з’являється задуха. У відповідь на високу температуру наш організм реагує викидами адреналіну й централізацією кровопостачання. Таким чином наші внутрішні органи отримують захист, а в організмі активуються процеси тепловіддачі та потовиділення. Але разом із потом людина втрачає корисні для роботи серця електроліти: натрій, калій, магній і хлор. А гіпертоніки особливо потребують балансу цих елементів, оскільки вони сприяють укріпленню серцевого м’яза й нормалізації серцевого ритму.
Додатковому навантаженню на серце можна запобігти, якщо дотримуватися порад лікарів-кардіологів, які рекомендують людям із серцевими проблемами дещо знизити вживання води, переглянути свій харчовий раціон, надавши перевагу овочам і фруктам, а також завжди мати при собі відповідні ліки, так би мовити, препарати «швидкої допомоги».

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смертності як в Україні, так і в усьому світі. Особливо актуальною ця проблема є для чоловіків. На жаль, останніми роками ССЗ значно «помолодшали». Якщо ще років 10–20 тому проблеми з серцем виникали в пацієнтів віком від 50 і старше, то нині хворіють і 30-річні. Про профілактику серцево-судинних захворювань, яка базується на виявленні та усуненні причин серцево-судинних ризиків, розповідає лікар-кардіолог КП «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради» Людмила СЕРГЕЄВА.
Почну з факторів серцево-судинного ризику, які можна змінити. Це, зокрема, – іраціональне харчування, паління, низька фізична активність, підвищений артеріальний тиск, збільшений рівень холестерину ЛПНЩ (ХС ЛПНЩ) у плазмі, низький рівень холестерину ЛПВЩ (ХС ЛПВЩ), підвищений рівень тригліцеридів (ТГ), предіабет або цукровий діабет, надмірна вага чи ожиріння, часті стреси.
Фактори серцево-судинного ризику, на які вплинути неможливо: вік – чоловіки віком від 45 років, жінки – після 55 років; стать – вищий ризик у чоловіків, аніж у жінок до менопаузи; обтяжений сімейний анамнез щодо раннього (у чоловіків віком до 55 років, у жінок віком до 60) початку ішемічної хвороби серця або інших захворювань артерій на фоні атеросклерозу.
До серцево-судинних належать такі захворювання, як ішемічна хвороба серця (серцеві напади), інсульт, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), захворювання периферичної артерії, ревматична хвороба серця, вроджені захворювання серця та серцева недостатність. Найчастіше їх спричиняють поведінка і звички: куріння, брак фізичної активності, нездорове харчування та надмір алкоголю. Змінивши таку поведінку, ми можемо суттєво знизити ризик серцево-судинних хвороб.

Профілактика серцево-судинних захворювань

Куріння – одна з головних причин виникнення серцево-судинних захворювань. Найкраще рішення для здоров’я свого серця – кинути курити. Протягом 2 років після відмови від тютюну значно зменшується ризик ішемічної хвороби серця. А через 15 років ризик серцево-судинних захворювань знижується до рівня некурця.
Пасивне куріння також шкідливе для здоров’я серця.
Якщо ви намагаєтеся кинути курити, але відчуваєте складнощі, можна звернутися за допомогою до професіоналів.
Регулярна фізична активність зменшує ризик серцево-судинних хвороб. Рекомендується приділяти фізичній активності принаймні 30 хвилин 5 разів на тиждень. Сюди можна зарахувати гру, ходьбу, хатню роботу, танці. Це також може бути близько 150 хвилин на тиждень аеробного навантаження помірної інтенсивності (30 хвилин упродовж 5 днів), або 75 хвилин на тиждень аеробного навантаження високої інтенсивності (15 хвилин упродовж 5 днів щотижня), або комбінація навантаження різної інтенсивності. Спробуйте бути активнішими щодня: можна піднятися сходами замість ліфта, прогулятися пішки, з’їздити у справах на велосипеді замість авто.
Додаткова мотивація для занять спортом з’явиться, якщо залучити до цього сім’ю та друзів. Але, перш ніж зайнятися спортом, порадьтеся з лікарем.
Зниження ваги тіла рекомендовано в тому випадку, якщо окружність талії складає більше 102 см у чоловіків і більше 88 см у жінок. Рекомендується підтримувати індекс ваги тіла в межах 20–25 кг/м2 та окружності талії до 94 см (чоловіки) або до 80 см (жінки).
Артеріальний тиск має бути нижчим за 140/90 мм рт. ст. Рівень ХС ЛПНЩ залежно від категорії ризику – 1,8–3,0 ммоль/л. Рівень HbA1c (глюкозований гемоглобін) у хворих на цукровий діабет 2 типу має бути менше 7%.

Дотримуйтесь збалансованого здорового харчування

Рекомендується вживати менше продуктів із високим вмістом насичених жирів, оскільки це може підвищити рівень холестерину в крові. Намагайтеся їсти рибу двічі на тиждень – це прекрасне джерело омега-3 жирних кислот, дуже корисних для серця.
Щоб кров’яний тиск був у нормі, вживайте менше солі – додавайте її менше під час приготування їжі та недосолюйте страви за столом.

Вживайте багато овочів та фруктів

Коли купуєте продукти в магазині, зверніть увагу на інформацію про вміст калорій, жиру, цукру і солі.
Обмежте вживання алкоголю.

Уникайте емоційних перевантажень

Дотримання цих рекомендацій та зміна способу життя допоможе сповільнити або й загалом запобігти розвитку серцево-судинних захворювань.

За матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради».

Поділися:

Добавить комментарий