Профілактика зимових пошкоджень дерев

Профілактика зимових пошкоджень дерев

Потрібно вміти зберегти фруктові дерева від морозів у холодну пору року.

Найбільш поширене пошкодження дерев у січні – опіки стовбура та скелетних гілок. У сонячні морозні дні, особливо в кінці січня – на початку лютого, деревина вночі сильно промерзає, а вдень на осонні різко нагрівається, що призводить до розриву тканини і утворення великих тріщин. Вони не завжди заростають, і дерево може загинути в перший же рік після пошкодження або деревина поступово відмирає протягом двох-трьох років. Щоб запобігти різкому перепаду температур і пошкодженню гілок опіками, штамб і основу скелетних гілок треба густо побілити вапном. На відро візьміть 2 кг свіжогашеного вапна, додайте 500 г заздалегідь розбавленого у воді залізного купоросу, по 500 г білої глини і коров’яку, 200 г борошняного клейстеру. На 2–3 кг можна взяти 1 кг глини, додати 1 – 2 склянки збираного молока або 50–100 г мідного купоросу. Проти опіків можна також обв’язувати штамб і основи скелетних гілок очеретом, осокою, ялиновими гілками, щільним папером або картоном. Вони ж захистять дерева і від зайців.
Щоб не підмерзала деревина і не було опіків, постійно слідкуйте за станом дерев – регулярно обрізуйте, підтримуйте рівновагу між ростом і плодоношенням, вносьте оптимально збалансовані норми добрив, не захоплюючись лише азотними, своєчасно збирайте врожай, слідкуйте, щоб добре визріла деревина, особливо молоді 1–2-річні прирости. Цьому сприяють припинення поливів у серпні-вересні і деяке підсушування грунту. Здорові, добре сформовані дерева – запорука їхньої стійкості проти зимових пошкоджень.
Щоб визначити шкоду від підмерзання, спиляйте кілька гілок у місцях, де, на ваш погляд, вони підмерзли, занесіть до теплого приміщення. Через кілька днів можна визначити стан деревини. На гілках, що сильно або повністю вимерзли, відділяється кора, засихає деревина; при середньому пошкодженні майже вся деревина всередині набуває оранжево-коричневого кольору, при слабкому – є лише прожилки такого забарвлення. Буває і так, що деревина не підмерзає, а пошкоджуються лише бруньки. Для визначення ступеня пошкодження занесіть у тепле приміщення (але температуру підвищуйте поступово) кілька гілок. Здорові бруньки через певний час розпускаються, підмерзлі – чорніють і не розкриваються: на поздовжньому розрізі бруньки видно почорнілі складені пелюстки квітів.
У суворі, малосніжні зими слід також потурбуватись про захист кореневої системи, особливо дерев на карликових та напівкарликових підщепах. У міжряддя таких дерев наносіть листя, тирси, а також зробіть снігозатримання і зносьте сюди сніг.
Щоб не ламались гілки плодових дерев, регулярно струшуйте сніг, особливо якщо він випадає мокрий, а після цього можливе різке зниження температури і його замерзання.
Знищуйте осередки шкідників. Обрізуючи взимку дерева, звертайте увагу на стан гілок. У цей час можна виявити і знищити яйцекладки білана жилкуватого і золотогуза – вони висять на листках, скріплених павутинням, а яйця кільчастого шовкопряда розташовані на невеликих гілочках щільно стиснутими сріблясто-сірими кільцями (звідси і назва). На великих гілках і стовбурі можна також виявити дірочки, а якщо зняти кору – там можна побачити ходи личинок жуків-заболонників. Місця ці зачистіть і знищіть шкідника. Можна також виявити наявність щитівок, пошкодження кори морозами, наявність чорного раку, цитоспороз зерняткових, а також ураження грибковими хворобами – трутовиком і молочним блиском. Ці вогнища зачистіть ножем і залізною щіткою, скребачками, обробіть розчином мідного купоросу або іншим антисептичним засобом. Регулярно знімайте і спалюйте муміфіковані плоди, що залишились на деревах.
Користуючись лупою, можна також виявити червоного і бурого яблуневих кліщів – у місцях їх масового розміщення кора стає іржаво-червоною. Уважно придивившись, можна також побачити світло-жовті продовгуваті яйця яблуневої мідяниці і чорні блискучі яйця попелиць.
Щоб виявити шкідників ягідників (малинової, смородинової та брунькової молі тощо), наріжте гілок, занесіть їх до теплого світлого приміщення. Разом з відростанням рослин будуть оживати і шкідники. Маючи уявлення про наявність шкідників, можна спланувати заходи боротьби з ними з настанням теплих днів.

За матеріалами видання «В саду, на городі, пасіці».

Поділися:

Добавить комментарий