“Шановна редакція! Звертаюся за допомогою. Я – жителька села Веприк Гадяцького району Здойма Лідія Яківна. Хочу, щоб ви мені допомогли в такому питанні.
Я – дитина війни. Документи всі надіслані у пенсійне відділення у Полтаву, але грошей я не одержала, хоча все було подано ще в червні 2016 року. Нас, пенсіонерів, викликали у пенсійне відділення Гадяча і сказали: беріть свої документи і відсилайте в Полтавське пенсійне управління, бо тепер буде виплачувати Полтава. Ми забрали папери, написали нові заяви, запечатали в конверти і відіслали у Полтаву.
То досі я нічого не отримала, а ще повторно зробили запит, послали документи на виплати, це було у листопаді 2017 року.
Прошу допомогти мені вирішити це питання, зробити запит у пенсійне управління, чи робили вони нарахування на мою адресу. Якщо робили, то де ті гроші, я їх не одержала. Прошу, щоб мені виплатили те, що положено. Я – дитина війни. мої дитячі роки були дуже важкі, у 5 років вже ходила з мамою в’язати снопи і орати на коровах поле. У мене пенсія – всього 1300 гривень, бо була мала зарплата. Про пенсію – то скільки заробила, то нехай і платять, а за дітей війни мені велика образа, бо багатьом платять, а мені немає нічого.
Чекаю відповіді, пробачте за турботу. З повагою
Лідія Яківна Здойма.
с. Веприк Гадяцького району”.
Відповідь на лист дописувачки ми отримали з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за підписом першого заступника начальника управління Володимира Носенка.
“Шановна Лідіє Яківно! Ваше звернення, адресоване до редакції газети “Зоря Полтавщини”, розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області в межах компетенції. На даний час пенсійне забезпечення громадян реалізується за Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за яким розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.
Відповідно до п. 43 Прикінцевих Положень Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, з 1 жовтня 2017 року перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій використано розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, збільшений на 79 гривень, що становить 1452 грн.
Згідно із ч. 2 ст. 28 закону з 1 січня 2018 року для осіб, які досятли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Як показала перевірка, Вашу пенсію перераховано з 01.10.2017 та з 01.01.2018 року. При здійсненні перерахунку пенсії порушень не виявлено. Розмір пенсії відповідає документам пенсійної справи та чинній методиці пенсійних нарахувань.
Стосовно проведення виплат за судовим рішенням як дитині війни, то повідомляємо, що механізм виконання судових рішень, ухвалених у справах, пов’язаних із соціальними виплатами, врегульовано Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” та постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 “Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою”, якими передбачено звернення до органу державної виконавчої служби.
Копію Вашого звернення надіслано за належністю до Головного територіального управління юстиції в Полтавській області”.
* * *
Дописувачка не вказала в листі номер свого телефону, організувати розмову з Лідією Яківною оперативно допоміг Веприцький сільський голова Віктор Михайлович Золотарьов. Діловод сільської ради Оксана Вікторівна Кривоніс поїхала до Лідії Яківни додому і по її телефону ми змогли зв’язатися з автором листа.
Лідія Яківна живе одна, телефона в неї немає. Жінці 78 років, вдова.
У розмові наша дописувачка повідомила, що отримала відповідь із Пенсійного фонду з Полтави про те, що її лист у газету розглянутий, пенсія перерахована. Пенсія у неї, коли писала листа, була 1300 гривень. Зараз отримує 1470 гривень, пенсію збільшили, але не набагато.
– Це, звичайно, дуже мало, – каже Лідія Яківна Здойма, – отримаю пенсію, піду заплачу за газ, за світло, ліки куплю і на продукти майже не залишається. Субсидія на газ є, але маленька, усього 150 гривень. Я подала документи про виплати як дитині війни, щойно вийшов закон про це. Заява є, хочу, щоб мені платили.
Жінка сподівається на виплати їй як дитині війни. Вже багато років пенсіонери, котрі мають цей статус, добиваються таких виплат, які начебто за законом належать, а за фактом їх немає. Лідія Яківна чекає, що їй надійде відповідь із роз’ясненням, що саме їй належить як дитині війни, і не втрачає надії отримати доплату до пенсії.
Підготувала Ганна ЯЛОВЕГІНА