Пухлинні хвороби у дітей

Пухлинні хвороби у дітей

Пухлинні хвороби у дітей
Фаїна МОЛОДАНОВА.

Кожного року в світі реєструється понад 300 тисяч нових випадків онкологічних хвороб серед діточок, а в Україні, за даними ВООЗ, у 2020 році зареєстровано 1442 випадки вперше виявленого дитячого раку. Саме ця патологія є однією з провідних у структурі смертності у віці від народження до 19 років. Про відмінності дитячого раку від дорослої онкології та про те, як саме можна допомогти тисячам дітей нашої країни, розповідає лікар-гематолог дитячого консультативно-діагностичного центру КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» Фаїна МОЛОДАНОВА.

Різниця між дитячим і дорослим раком, безперечно, є і величезна. Вона полягає у походженні пухлин. У дорослих людей найчастіше рак виникає через прожите життя та поведінкові фактори. Тобто це набута хвороба. Як, наприклад, рак шлунку через недотримання певних правил у харчуванні або рак легень, що пов’язують із курінням. У дітей такої закономірності виявити неможливо, а отже, онкологія у дитячому віці – це наслідок генетичних мутацій, що виникають ще під час зародження плоду. Тому рак у дітей не обумовлений причинами, на які можна заздалегідь вплинути ні поведінкою батьків, ні способом життя. Відмінність дитячої онкології від дорослої також у тому, що пухлинні хвороби в педіатрії протікають важче, але краще піддаються терапії, тож за умови вчасної діагностики та ефективного лікування дитину можна вилікувати й вона житиме активним соціальним і фізичним життям.
Ще одна суттєва різниця – структура пухлинних захворювань. Так, у дітей перше місце серед онкологічних хвороб посідає рак крові різних видів, майже третина випадків – пухлини центральної нервової системи (головного мозку), інші ж види: рак кісток скелета – саркома Юінга, остеосаркома; нирок – пухлина Вільмса; сітківки ока – ретинобластома тощо зустрічаються значно рідше, що призводить до складнощів їх діагностики.
Як розпізнати цю підступну хворобу на ранній стадії, коли вона може маскуватися майже під будь-яку іншу патологію?
Першими будь-які зміни в поведінці, самопочутті дитини помічають саме її батьки. Наступними у так званому «ланцюзі діагностики» будуть лікарі первинної ланки (педіатри, сімейні лікарі). І тут слід звертати увагу на стан малюка: погіршення апетиту, зниження ваги тіла, підвищена втомлюваність і кволість дитини; апатія, немотивовані зміни настрою, підвищена агресивність, відмова від раніше улюблених справ, зміна поведінки малюка; біль будь-якої локалізації: у голові, грудній клітці, кістках, суглобах, животі; поява збільшених лімфатичних вузлів або будь-яких інших ущільнень («шишок») на тілі дитини; асиметрії руки, ноги, обличчя або інших частин тіла, лихоманка без ознак інфекційної патології; поява висипів; схильність до кровотеч, немотивована поява «синців»; блідість шкірних покривів, анемія; неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психофізичного розвитку. Помітивши подібні симптоми у своєї дитини, потрібно негайно звернутись до вашого педіатра або сімейного лікаря для отримання консультації та за наявності показань – до всебічного обстеження.
Усі малюки нашої області з підозрою на пухлинні захворювання направляються для достеменної діагностики й визначення тактики лікування до онкогематологічного відділення КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» – єдиного закладу в нашому регіоні, де надається кваліфікована допомога дітям з онкологічною та онкогематологічною патологією. Це одне з перших відділень в Україні, де почали використовувати європейські стандарти лікування для терапії Лімфом Ходжкіна у дітей (згідно з EuroNet-PHL).
Останнім часом рівень онкологічної настороженості серед батьків діточок значно підвищився, що полегшує виявлення перших тривожних «дзвіночків». Лікарі ж первинної ланки Полтавської області та Кременчука вдосконалюють свої знання в галузі онкологічних захворювань у дитячому віці, беруть участь у навчанні в Педіатричному напрямку Школи дитячого гематолога та онколога (School of Pediatric Hematologist\Oncologist – Pediatric Side), організованої Асоціацією дитячих гематологів та онкологів України (CHOAU).
У минулому році усі погляди та думки більшості людей були сфокусовані на новій для нас хворобі – коронавірусній інфекції COVID-19. Проте це не завадило тому, щоб минулий рік став проривом, вирішальним роком для української гематології й онкології. Наша країна нарешті розпочала створення Українського реєстру донорів кісткового мозку та проведння перших трансплантацій кісткового мозку від неродинного донора, що раніше було можливо тільки за кордоном і за величезні кошти.
38 мільйонів людей у світі зареєстровані як потенційні донори кісткового мозку, 2478 українців уже стали потенційними донорами у БФ «Український реєстр донорів кісткового мозку», тож не залишайтесь осторонь і, можливо, завтра ви врятуєте чиєсь життя. Докладніше про донацію стовбурових клітин можна дізнатись на офіційному сайті Українського реєстру донорів кісткового мозку. До речі, я вже долучилась до цього реєстру і сподіваюсь, що в мене буде можливість подарувати комусь цей заповітний шанс на здорове життя!
Допомогти хворим діточкам можна також через фонди, одним з яких у Полтавській області є БФ «Намалюй щастя», діяльність якого спрямована на комфортне перебування дітей та батьків у медичних закладах, а також матеріально-технічну і навіть творчу підтримку онкогематологічного відділення Полтави.
Дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем сучасного світу, а день 15 лютого – привід для підвищення рівня поінформованості людей щодо цієї теми, можливості обговорення на різних рівнях у суспільстві з метою надання допомоги сім’ям, які віч-на-віч зіштовхнулися з цим захворюванням.

За матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради».

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий