Раціон для кролів

Раціон для кролів

На відміну від м’ясоїдних хутрових тварин (таких, як норка, куниця, сріблясто-чорна лисиця, песець, тхір, фредка), кролі – тварини рослиноїдні. Для їхньої годівлі використовують передусім зелену траву, бульби та коренеплоди, силос, сіно, зернові, залишки і відходи кухні, а також мінеральні й вітамінні добавки. Але в першу чергу при складанні раціону слід враховувати пору року та фізіологічний стан тварин. Про меню для вуханів, яке було складене на основі вітчизняних та зарубіжних досліджень, розповів фахівець Леонід Колесов.

Зелені корми – найважливіші в раціоні й у теплий період року становлять основу для годівлі кролів. Трави містять у собі до 25% протеїну, 10–15% клітковини, 4–5% жиру, 30–50% безазотистих екстрактивних і 9–11 % мінеральних речовин, значну кількість вітамінів та мікроелементів. Особливо цінні бобові та бобово-злакові травосуміші (молода люцерна, конюшина, еспарцет, вика, солодкий люпин, вико-вівсяна та горохо-вівсяна суміші). Ці рослини багаті поживними речовинами, й кролі їх добре поїдають і засвоюють. Наповнюючи ними раціон, можна значно скоротити норму зернових і майже вдвічі здешевити годування вухатих.
Крім того, годівля зеленими компонентами сприяє підвищенню опорності організму проти різних захворювань, кращому росту й розвитку молодняку, стимулює статеву активність і відтворення стада.
Дорослі та молоді тварини охоче поїдають жито, скошене до виходу його в трубку, зелену кукурудзу, суданку. Восени згодовують капусту, листя буряків, моркви, а також падалицю яблук, груш, винограду; огірки, помідори, кабачки, гарбузи, картоплю, топінамбур тощо, із диких трав вони охоче поїдають пирій, подорожник, кропиву, суріпу, лободу, кульбабу, лопух, деревій, борщовик, пижмо, іван-чай, мати-й-мачуху, ромашку, полин, осот та багато інших. Кролям згодовують майже всі лугові, лісові та степові трави. Важливо давати суміш трав.
Кролівнику треба добре вивчити властивість трав для того, щоб до годівниці не потрапили такі отруйні рослини, як дурман, куряча сліпота, сон-трава (анемон), блекота, чемериця, віха отруйна, жовтець, хвощ, звіробій, наперстянка, лютик, блекота, вороняче око, простріл.
Деякі особливості згодовування зелених кормів. Загалом вводити до раціону їх необхідно поступово, малими порціями, особливо ж зелень. Після зимової годівлі зерном та коренеплодами починають її додавати приблизно по 50–60 г на голову і обов’язково з сіном. Не можна годувати кролів одним і тим самим видом корму протягом тривалого часу, це погіршує його поїдання. Зелений корм також не можна згодовувати мокрим (після дощу або у росі) та злежаним (підіпрілим) у купах.
Грубі корми. До них належать сіно, солома, віники з листям берези, липи, осики, акації, клена, верби, лози, горобини. Гілля дуба та вільхи особливо корисне проти проносу під час розладу травлення. Такі віники у червні-липні заготовляють також на зиму; їх підсушують під наметом, складають у надійному сховищі, де б вони, як і інші корми, не забруднювалися пилом, екскрементами і сечею мишей, пацюків, інших тварин. Але головним грубим кормом кролів є сіно. Найпоживніше сіно бобових культур – люцерни, конюшини, бобово-злаково-вико-вівсяне, еспарцетове.
У цих рослинах міститься багато перетравного протеїну, мінеральних речовин. На зиму їх заготовляють улітку молодими у період бутонізації або перед нею. Застаріла на корені трава містить значно менше поживних речовин, ніж молода.
Чимало вітамінів і поживних речовин міститься у хвої сосни, ялини, ялівця. Їх краще молоти й додавати до них варену картоплю, буряки тощо.
Із корене- і бульбоплодів, силосу, соковитих кормів кролі охоче поїдають моркву, буряки, картоплю, капусту, падалицю саду. В Україні основним соковитим кормом кролів є кормові буряки. Дуже поживні цукрові буряки, але вони зумовлюють спрагу, тому, годуючи ними, необхідно щодня напувати тварин, і взагалі у кролів у безморозний період щодня повинна бути чиста вода в напувалках.
Червоні, столові буряки також цінний корм, але він послаблює шлунково-кишковий тракт, а від великих норм нападає пронос, особливо у молодих тварин. Соковиті корми треба неодмінно давати вагітним та лактуючим самкам. Їх необхідно згодовувати кролям разом із сіном, зерновими, які мають великий вміст протеїну, жиру та мінеральних речовин.
Слід мати на увазі й те, що тваринам не можна згодовувати заморожені коренеплоди. У крайньому разі їх треба розморозити у холодній воді, а потім проварити. Доцільно у вареному вигляді згодовувати і картоплю у суміші з висівками та комбікормом. Коренеплоди перед роздачею добре миють, ріжуть на шматки. Добре поїдають кролі і якісний силос. Його виготовляють у будь-яких співвідношеннях з листя і молодих стебел соняшників, кукурудзи, гички моркви та цукрових буряків. І згодовують разом з картоплею, буряками, сіном та зерновими. Як і інший вид корму, його вводять поступово по 25–100 г на голову в день. Виготовити силос для кролів, нутрій можна і в домашніх умовах.
Соковиті корми, крім силосування, можна і заквашувати (як звичайно вдома квасять капусту). Подрібнену масу засипають шарами в діжку, пересипаючи рівномірно її сіллю з розрахунку 1–2% ваги від ваги маси, також трамбують до появи соку. Накривають діжку чистою лядкою, на яку кладуть важкий предмет (гирю чи камінь). Такий силос згодовують разом з сіном та зерновими не більш як 300 г на дорослого і 100 г для молодих кролів. Щоб нейтралізувати кислоту, яка виділяється під час бродіння силосу, одночасно у годівницю кладуть крейду з розрахунку до 4 г на 100 г корму.
Концентровані корми. До цієї групи кормів належать зернові (зерно злакових та бобових культур), насіння олійних, комбікорми, макуха тощо. Зернові є невід’ємною частиною раціону тварин, бо збалансовують його за поживними речовинами, вони становлять до 20–30% від загальної поживності раціону. Із злакових кролям дають пшеницю, жито, ячмінь, овес та кукурудзу. Молодняку доцільніше ці зернові подрібнювати та зволожувати – дрібне зерно вони краще засвоюють. Овес бажано давати самцям до початку парування кролів, оскільки він посилює статеву активність.
Гілки фруктових дерев – яблуні, груші, вишні, черешні, смородини та всі інші із саду після осінньої або ранньовесняної обрізки дуже добре доповнюють (приблизно до 20%) кормовий раціон кролів, особливо коли нестача сіна. Молоді пагони кролі з’їдають повністю, з товстих гілок об’їдають кору, багату мінеральними речовинами.
Кролі залюбки поїдають залишки сімейного обіду – борщі, супи, каші, картоплю, шкарлупу з овочів, скоринку хліба, але все це повинно бути свіже і непрокисле. Трохи дивно, але кролі їдять і цибулю.
Кукурудзу використовують загалом під час відгодівлі тварин на забій. З білкових згодовують зернобобові, відходи олійно-жирової промисловості, корми тваринного походження (молюски, лялечки шовкопряда), м’ясо-кісткове борошно. Зернобобові (горох, вику, сочевицю) дають подрібненими і заздалегідь (за добу) замоченими. Оскільки вони викликають здуття живота і можливу загибель тварин, їх дають у малих дозах – до 50 г на одну дорослу тварину на добу.
Кролям згодовують також комбікорми, які використовують для годівлі інших тварин, але не можна давати комбікорми, призначені для годівлі птиці, а також суміш з різким специфічним запахом. За необхідності кролі гризуть крейду, лижуть сіль. Тому грудочки крейди і солі-лизунця повинні бути в клітці.
Режим годівлі встановлюють, виходячи з біологічних особливостей кролів. Оскільки кролі належать до тварин, які активніші вночі, то добовий раціон розподіляють так, щоб на ніч давати основну кількість кормів, а ранком – менше.

Поділися:

Добавить комментарий