СВЯТО Благовіщення Пресвятої Богородиці православний світ відзначає 7 квітня. Воно належить до 12 найбільших у церковному календарі.
ЗА ЄВАНГЕЛІЄМ, у день Благовіщення людство в особі Діви Марії дізналося від Архангела Гавриїла благу вість про майбутнє народження в світ Спасителя. Господній посланець явився у галілейське місто Назарет до Діви, зарученої чоловікові на ім’я Йосиф, та сповістив Пресвяту, що вона непорочно зачне й народить Сина Божого – Ісуса Христа. Натомість Господь через Архангела Гавриїла отримав благу звістку від Діви Марії про те, що вона з радістю і смиренням приймає це Боже Благословення.
Тропар (богослужбова пісня) свята Благовіщення Пресвятої Богородиці спонукає до важливих роздумів про історію спасіння людини: «Сьогодні спасіння нашого початок і від віку таїнства явлення: Син Божий стає сином Діви, і Гавриїл благодать благовістить. Тому й ми з ним до Богородиці взиваємо: «Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою!»
У слові на Благовіщення, яке виголосив святитель Іоан Золотоустий, читаємо: «Архангел Гавриїл був посланий оголосити всесвітнє спасіння. Гавриїл був посланий принести Адаму обітницю про повернення з неволі. Гавриїл був посланий, щоб творіння заручити з Творцем. Гавриїл був посланий до живої палати Царя ангелів. Гавриїл був посланий до Діви, збереженої для Сина. Був посланий ангел, щоб вказати на Сонце правди. Був посланий ранок, що передує світлу дня…»
Богослужіння свята Благовіщення сповнене урочистих, величних і радісних гімнів. Головні мотиви цієї святої і неземної радості – це втілення Сина Божого, вшанування материнства в особі Пречистої Діви Марії. На Благовіщення Церква дозволяє послаблювати Великий піст і їсти рибу.
В Україну свято прийшло з утвердженням християнства. На всіх наших теренах будувалося багато Благовіщенських храмів. За народними уявленнями, цього дня Бог благословляє землю і відкриває її для сівби. Отож лише після Благовіщення можна було розпочинати польові роботи. «Турбувати» землю раніше вважалося великим гріхом.
Загалом у святковий день була заборонена будь-яка праця. Люди казали, що навіть птиця на Благовіщення святкує – гнізда не в’є.