“Радуйся, Благодатна!  Господь з Тобою!”

“Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою!”

Одне з найбільших християнських свят – Благовіщення Пресвятої Богородиці – належить до числа неперехідних, тобто має у церковному календарі фіксовану дату відзначення – 7 квітня. Цього року воно припадає на Велику суботу Страсної седмиці.
Події Благовіщення описані тільки в Євангелії від Луки. Апостол повідомляє, що Божий посланець Архангел Гавриїл явився в місто Назарет до Пресвятої Діви Марії з радісною звісткою про те, що Господь обрав Її бути Матір`ю Спасителя світу.
Архангел увійшов у дім праведного Йосифа, коли Марія читала Святе Письмо, і звернувся до Неї: “Радуйся, Благодатна! (тобто сповнена благодаті Божої – дарів Святого Духа) Господь з Тобою! Благословенна Ти між жонами”. Слова Пріснодіви Марії, якими завершувалася їхня розмова: “Я – Раба Господня; хай буде Мені по слову твоєму”, засвідчують Її велику смиренність, мудрість та чистоту і починають історію нашого визволення від гріха й смерті.
Свято на вшанування цієї події було встановлене в глибокій древності – про нього достовірно відомо вже з ІІІ століття, але в різних народів воно називалося по-різному: Зачаття Христа, Благовіщення про Христа… І лише від VII століття і на Сході, й на Заході його почали називати Благовіщенням Пресвятої Богородиці.
Навіть тоді, коли Благовіщення припадає на Страсну седмицю, задля цього свята служиться Божественна літургія, бо воно є початком нашого спасіння. Щоправда, традиційного послаблення посту в такий день на Страсному тижні не передбачається.
Іноді свято Благовіщення збігається із Пасхою. У такому випадку її називають Киріопасхою. У ХХ столітті такий збіг був лише двічі – в 1912 та 1991 роках. У ХХІ столітті це відбудеться в 2075 та 2086 роках.
У нашому народі Благовіщення дуже шанувалося з давніх часів. Будь-яка праця цього дня була під суворою забороною. Люди казали, що на Благовіщення навіть ластівка не в’є гнізда. Вважалося, що на свято Бог благословляє землю і відкриває її для майбутньої сівби.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий