Інформаційний кур’єр

Реальна загроза озимому клину

Високосний 2020 рік продовжує дивувати і випробовувати аграріїв аномаліями: тепла, практично безсніжна зима, скупі на опади січень і лютий. У березні випало 20% опадів від норми, а середньодобова температура була на 70С вищою за середньобагаторічну. Північно-східні вітри при низькій відносній вологості повітря забирали мізер тієї вологи, що була в ґрунті.
Нічні морози в третій декаді березня, що місцями сягали навіть 100С у повітрі, та дещо менші на початку квітня підтягували вологу, яка при теплій сонячній погоді й вітрах випаровувалася в атмосферу.

Усе це призвело до відсутності вологи у верхньому шарі ґрунту, та й у метровому горизонті її набагато менше, ніж у попередні роки.
Складна сьогодні ситуація на озимому полі. Озима пшениця протягом осінньо-зимового періоду відновлювала вегетацію, використовуючи енергію на дихання, що призвело до ослаблення рослин, вони не пройшли загартування.
Наприкінці березня та на початку квітня морози призвели до сильного пригнічення рослин, у багатьох випадках листкова поверхня підмерзла, не виключена можливість вимерзання і вузла кущення.
Такі умови не сприяли належному розвитку кореневої системи і весняному кущенню рослин. Через слабкий розвиток кореневої системи, відсутність вологи рослини починають в’янути. На окремих посівах – жовтіють і засихають. У посівах спостерігається також поширення хвороб. Цілком ймовірно, що при відсутності вологи у верхньому шарі ґрунту підживлення сприяло підвищенню концентрації ґрунтового розчину, що також може негативно вплинути на рослину.
З кожним днем ситуація ускладнюється: підвищення температури повітря, низька відносна вологість, вітри забирають останню вологу з ґрунту.
Головний синоптик обласної метеорологічної служби Олена Панченко повідомила, що перша половина квітня залишається сухою. Антициклони, що слідують один за одним з півночі та сходу, ефективних опадів не принесуть. Навпаки, в проміжках між ними можливі короткотермінові похолодання. На другу половину квітня прогнози також не зовсім втішні, ефективних опадів не прогнозується. Умови, які склалися нині, синоптик вважає критичними через відсутність вологи.
Дехто з аграріїв говорить уже про пересів озимини. У цій ситуації, мабуть, не потрібно поспішати.
Озима пшениця – це основний наш хліб, і якщо підуть дощі, рослини при живому вузлі кущення відростуть, і можна буде розраховувати хоча б на невеликий урожай.
Якщо ж цього не станеться, то пересіяти не пізно, тим більше, якщо найближчим часом погодні умови не зміняться, то й пізні культури при нинішньому зволоженні доведеться висівати в сухий ґрунт в надії на дощі.
Без дощів найближчим часом ситуація на озимині може стати критичною і незворотною. Головне зараз – зберегти всі запаси зерна. Непокоїть те, що значні партії зерна ідуть на експорт, а чим це загрожує при неврожаї – відомо.

Микола ОПАРА,
кандидат сільськогосподарських наук, доцент, професор кафедри землеробства і агрохімії ім. В. І. Сазанова Полтавської
державної аграрної академії,
заслужений працівник сільського господарства України, заступник голови з наукової роботи
громадської спілки «Полтавське товариство сільського
господарства».

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий