Влітку, незважаючи на всі нинішні труднощі, пов’язані з військовими подіями, люди все більше часу приділяють прогулянкам у парках, скверах, перебувають на городах… І це дуже добре. Але ми не маємо забувати, що в цей період у природних умовах посилюють свою активність кліщі, які є носіями особливо небезпечного інфекційного захворювання – хвороби Лайма. Тобто нині ми потрапляємо в зону ризику піку активності кліщів у природі. У теплу пору року кліщі дуже агресивні, адже їм потрібно насмоктатися крові, щоб далі жити. А при покусах людей вони можуть заразити нас спірохетами, які призводять до хвороби Лайма (кліщовий бореліоз). Це особливо небезпечне інфекційне захворювання характеризується різними клінічними проявами, серед яких найхарактернішими є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця. Через несвоєчасне звернення за медичною допомогою та несвоєчасну діагностику виникають хронічні прояви хвороби: довготривала непрацездатність, інвалідізація, можливі навіть летальні випадки. Тому лікування треба проводити обов’язково. Чим раніше хворий звертається до лікаря, тим сприятливіший прогноз стосовно одужання. Разом з тим слід звертати увагу на засоби індивідуального захисту від кліщів: одягайтесь у світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову треба покривати головним убором. Під час прогулянки кожні дві години та ще раз вдома необхідно обов’язково проводити само- та взаємоогляди. Якщо кліщ присмоктався, слід негайно повільно видалити його разом із хоботком, краще це зробити в медичному закладі. Після видалення кліща місце присмоктування необхідно замастити 3-відсотковим розчином йоду, спиртом або одеколоном. Кліща, не гаячи часу, треба відправити на дослідження до лабораторії особливо небезпечних інфекцій, це ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за адресою: м. Полтава, вул. Ватутіна, 35-а, яку очолює лікар-бактеріології вищої категорії Людмила Руденко. В цій лабораторії запроваджені сучасні лабораторні дослідження кліщів через полімеразно-ланцюгову реакцію (ПЛР) на наявність у них борелій. Нині в області вже зареєстровано 8 випадків хвороби Лайма, що найбільше в Україні по кількості, зокрема у Полтаві, Кременчуці, Диканському, Зіньківському та Семенівському районах. Безумовно, таких випадків у рази більше, оскільки увага всіх прикута до військових дій агресора і це відволікає людей. Вищезазначеною лабораторією на сьогодні вже проведено 17 досліджень кліщів із різних куточків області. Заслуговує на увагу й питання дотримання санітарних правил утримання територій власниками підприємств, установ та організацій різних форм власності, недопущення засмічення і забруднення цих територій.
Отже, кліщі нині несуть реальну загрозу зараження людей особливо небезпечною хворобою Лайма. Тож будьте пильними й обережними, дбайте про своє здоров’я.
Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар
України, кандидат медичних наук, доцент, член Громадської спілки «Полтавське обласне товариство сільського господарства».