РЕФОРМОВАНА ПРЕСА ПОВИННА НЕ ВИЖИВАТИ, А ЖИТИ, розвиватися, працювати на благо держави і громади

Заява колективу ПП “Зоря Полтавщини”

Шановні читачі!
Колектив нашої газети, як і більше 100 редакцій по всій Україні, підтримує Заяву Національної асоціації українських медіа (НАУМ), адже, на жаль, ситуація складається так, що під загрозу поставлено саме існування місцевої преси держави.

Реформування на межі виживання

Пресі ніколи не жилося легко. У радянські часи і навіть за доби незалежності на проблеми газетярів не зважали, як не зважали і на читачів місцевих газет: “пересічних” або “маленьких” українців. І ось у 2016 році нарешті розпочалася реформа друкованих ЗМІ. Здавалося б, у місцевих видань з’явився шанс на нове життя, нову якість, шанс на розширення читацької аудиторії. Уже більше 300 редакцій місцевих газет України створили нові суб’єкти господарювання, розпочали роботу в новому форматі.
На превеликий жаль, наші надії і реалізація планів стикаються із обставинами, які зводять нанівець зусилля, спрямовані на становлення нової місцевої преси. Преси, яка має найвищу довіру серед читачів та більше передплатників у своєму районі, місті, області, ніж будь-яка загальнонаціональна газета.

“Укрпошта” – монополіст із доставки преси

У країні розвалюється система доставки періодичних видань. В усіх областях у сільській місцевості масово закриваються відділення поштового зв’язку, з’являються так звані пересувні відділення (автомобіль із поштовим працівником “на борту”, який за маршрутом об’їжджає села). Втім доставка преси здійснюється вкрай погано, подекуди один раз на тиждень. У деяких селах взагалі відсутні листоноші – мало хто хоче працювати на 0,5 або навіть на 0,25 мінімальної зарплати. У тих селах, де стаціонарні відділення зв’язку закриті, передплата на місцеві видання падає вдвічі, а то й втричі – люди відмовляються передплачувати газети, які їм систематично не доставляють. У тих же поштових відділеннях, які ще працюють, поштарям доводиться працювати у вкрай складних умовах…
На фоні колапсу доставки преси “Укрпошта” стрімко підвищує свої тарифи. Упродовж останніх 10 років поштові послуги з доставки періодичних видань зросли вдев’ятеро (!!!) – при постійному погіршенні якості доставки. А 12 квітня нинішнього року Міністерство інфраструктури, у підпорядкуванні якого “Укрпошта”, затвердило із 1 липня ц.р. нові, підвищені майже на 25 відсотків, тарифи на приймання та доставку періодичних видань за передплатою. Мало того, анонсовано, що з 1 січня наступного року планується ще одне, наступне, підвищення – ще на 19,2 відсотка.
При цьому “Укрпошта”, яка є монополістом із доставки місцевих газет, ніколи не оприлюднювала розрахунків складових собівартості своїх тарифів, тобто вони є абсолютно непрозорими.

Зовнішні проблеми місцевих газет стали ще й геополітичними

Із грудня минулого року в країні почав безпрецедентно стрімко дорожчати газетний папір. Із початку 2018-го ріст ціни на нього вже склав від 35 до 45 відсотків. Ситуація ускладнюється й тим, що альтернативи немає: майже увесь газетний папір в Україні – російський, ринок монополізовано. Правда, ще є трохи білоруського, польського… Але жодного кілограма українського.
Україна колись виробляла власний газетний папір. Але наразі усі паперові комбінати перепрофільовано, і цей стратегічний товар в Україні взагалі не виробляється.
За усі роки незалежності, особливо за 4 роки війни, влада країни не зробила нічого, щоб хоча б трохи зменшити “паперову” залежність від країни-агресора. Отож, якщо Росія заборонить продаж газетного паперу в Україну, усі наші газети відразу припинять існування!
Без будь-якого перебільшення, це – питання державної ваги й інформаційної безпеки!
Нестримний ріст тарифів “Укрпошти” на доставку, фактичний розвал самої системи поштового зв’язку в сільській місцевості, значне подорожчання газетного паперу (тенденція різкого росту ціни зберігається), яке супроводжується його гострим дефіцитом, вже поставили українську пресу на грань виживання!
На цьому фоні ми бачимо відсутність реакції влади щодо захисту вітчизняного інформаційного простору, підтримки місцевої преси. Зокрема не виконуються прямі норми Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”.
Названим законом серед іншого передбачена й адресна фінансова державна підтримка реформованих друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження за рахунок коштів Державного бюджету. Ця норма закону протягом усіх трьох років реформування друкованих ЗМІ жодного разу не реалізовувалася навіть на копійку.

Зоряни підтримують вимоги газетярів України

Ми, колектив ПП “Зоря Полтавщини”, заявляємо про свою незгоду із нинішньою політикою щодо друкованих засобів масової інформації, а точніше – незгоду із повною відсутністю політики розвитку преси!
Ми вимагаємо від усіх гілок влади України вжити термінових і ефективних заходів задля стабілізації галузі друкованих ЗМІ!
Ми вимагаємо невідкладного державного втручання з метою недопущення колапсу “Укрпошти” – державного оператора поштового зв’язку України! Вимагаємо скасування рішення про підвищення тарифів на доставку газет, запровадження мораторію на таке підвищення! Разом із Державною програмою “Сільська медицина” має бути розроблена і впроваджена Державна програма “Сільська пошта”!
Ми вимагаємо від влади вирішення питання із подоланням дефіциту газетного паперу, а в перспективі кількох років – будівництва паперових комбінатів або переобладнання існуючих потужностей для виробництва достатньої кількості якісного недорогого газетного паперу!
Ми вимагаємо і закликаємо внести зміни до Державного бюджету України і врешті виконати законодавчу норму про адресну фінансову підтримку реформованих друкованих видань – хоча б у розмірі втрат редакцій від подорожчання газетного паперу!
Ми заявляємо про готовність до усіх законних форм і методів боротьби за право на свободу преси, за право на життя і розвиток преси в Україні!!!

Колектив ПП “ЗОРЯ ПОЛТАВЩИНИ”.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий