Ринок праці потребує креативного мислення, нових підходів і нових технологій

Ринок праці потребує креативного мислення, нових підходів і нових технологій

Завжди йти в ногу з часом і відповідати запитам сьогодення – такої стратегії в своїй діяльності притримуються фахівці Полтавського обласного центру зайнятості. А сьогодення нині вимагає надання компетентних інформаційних послуг якомога ширшій аудиторії шукачів роботи. До того ж, з огляду на карантинні обмеження, бажано безконтактно, тобто дистанційно.
Комп’ютеризація, діджиталізація, оцифрування – ось ті компетенції, яким нині має відповідати будь-який спеціаліст фактично у всіх сферах, у тому числі й у службі зайнятості. А значить, необхідне постійне самовдосконалення, потрібен саморозвиток, на цьому під час проведення «Дня кар’єри ЄС», що відбувся на базі «Полтавського університету економіки й торгівлі», неодноразово наголошувала директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина КЛАВДІЄВА.

Почути, побачити, використати. Отримати інформацію з перших рук

Варто зазначити, що проведення Дня кар’єри відбувалося у кількох локаціях і в різних форматах. А саме перша частина – презентація – онлайн, друга – ярмарок вакансій – офлайн і третя – тренінги soft skills (м’які навички. – Авт.) на теми: «Робототехніка – цифрова компетентність майбутнього», «Лідерство. Мотивація і самомотивація і їх практичні способи», «Перша робота: які навички потрібно мати найманому працівникові» – офлайн.
Слід додати, що «День кар’єри ЄС», який у Полтаві проводиться уже втретє, реалізується в рамках проекту «Інформаційна підтримка Мереж ЄС в Україні». Загалом, протягом останніх 5 років такі акції відбуваються щорічно більш ніж у 15 містах України і складають серію публічних заходів, де представники Мереж ЄС і всі активні й зацікавлені громадяни можуть поділитися думками, власним досвідом щодо впровадження стандартів та практик ЄС в Україні, участі у програмах ЄС для розвитку нових бізнесових та освітніх можливостей, обговорити тренди на ринку праці, зокрема щодо знань і навичок, які потрібні молодій людині, щоб зробити успішну кар’єру.
Співорганізатором проведення Дня кар’єри був вищий навчальний заклад Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі». Учасників заходу привітав та побажав плідної роботи ректор ПУЕТ Олексій Нестуля. Він зокрема наголосив:
– Цифровізація та інформаційні технології дуже глибоко впливають на молодь, тож тільки після 21–25 років ви остаточно зрозумієте, ким ви хочете бути і в якій професії розвиватися. Так змінюється світ, і так змінюємося ми в цьому світі. Але такі заходи, як День кар’єри, дуже потрібні. Бо це ще один крок кожного із вас до пізнання самих себе й тих вимог, під які ми, хочемо чи не хочемо, як гравці величезного спектаклю під назвою «Життя» маємо підлаштовуватися. Знайти свою роль і своє місце в житті, щоб стати щасливим і успішним – саме для цього й потрібні такі заходи. Водночас особливістю «Дня кар’єри ЄС» є те, що ми співставляємо себе з країнами Євросоюзу, і ми готові до інтеграції з ними. Для самого ж вишу це важливо в контексті тієї місії, яку ми взяли на озброєння. А саме – лідерство й особистісний розвиток, без яких досягти життєвого успіху просто неможливо.
Учасників Дня кар’єри також привітали депутат Полтавської міськради, директор навчально-наукового інституту лідерства ПУЕТ Світлана Нестуля та директор департаменту освіти й науки Полтавської ОДА Віта Ковальська.
Безсумнівно, День кар’єри і загалом Ярмарок вакансій – це велика можливість для молоді, якою варто скористатися. Бо хоча цифрові технології і дають більше варіантів, але «живе» спілкування з роботодавцями не менш важливе, бо при влаштуванні на роботу обов’язково доведеться спілкуватися наживо. Нині ж можна запитати, що потрібно, щоб працевлаштуватися й отримувати гідну зарплату.
– Сучасна українська молодь має море можливостей. А такий захід, як «День кар’єри ЄС», і всі ті локації, що відбулися в рамках його проведення, – це можливість для молоді почути, побачити й використати всю ту інформацію, яку вони сьогодні отримали, – вважає директор комунальної установи «Обласний молодіжний центр» Світлана Громцева. – Адже молодь усвідомлює, що сьогодні на ринку праці й загалом у житті виграє той, хто отримає інформацію в потрібному місці, в потрібний час і від потрібних людей. Ось тоді й буде
100-відсотковий результат. Для успішного просування вперед потрібні внутрішня сила, ресурс і здатність. Тільки ті, хто розуміє, що має силу перебороти всі свої внутрішні комплекси, сьогодні можуть перемогти.

Перспектива за тими, хто навчиться самостійно оволодівати знаннями

Ми завжди оцінюємо зміни, які відбудуться з нами в наступні 2 роки, й недооцінюємо зміни, що відбуватимуться з нами протягом наступних 10 років. Не дозволяйте собі бездіяти. З цієї популярної фрази нині всесвітньо відомого бізнесмена Білла Гейтса розпочала презентацію на тему «Тенденції на ринку праці, попит і пропозиція знань і навичок» директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва.
Вона зазначила, що хоча коронавірусна інфекція і стала проблемою для всіх країн, але в той же час вона внесла свої корективи у подальший розвиток. Бо водночас світ під час пандемії трансформувався.
– Проведено оцифрування бізнеспроцесів, на що б за відсутності ковіду знадобилося 3–4 роки. Завдяки впровадженню інформаційних технологій продуктивність на світовому ринку праці зросла на 40 відсотків. На перше місце виходять когнітивні, соціально-поведінкові й цифрові навики. До 2030 року, коли на ринок праці вступить покоління Z (зет), 1998 року народження й молодші, уже не так далеко. Це зовсім інше покоління, з іншими поглядами на життя і вміннями. І коли у нас в країні почався процес створення Міністерства цифрових технологій, то ми вже дещо мали. Скажімо, надання наших послуг через реєстрацію у додатку «Дія». З іншого боку, те, що ми багато років розвивали навики ділового спілкування, налагодження контактів і працювали в режимі он-лайн, це спрацювало на те, що сьогодні ми тримаємося на позитивному рівні. І чисельність безробітних, яка була до пандемії і зараз, майже вирівнялася. Ми змінили підходи й розуміємо, що є ті навики, які можливо оцифрувати, а є ті, де будуть потрібні спілкування, переконання. Нині у світі кожен 5-й працівник перейшов на дистанційну роботу. Тому, коли ми будемо навчати молодь, треба зосередити її на самоорганізації. Адже робота вдома когось мобілізує, а когось може й розслабити. Тож нині потрібні навики самостійної організації роботи. Адже на оцифрування перейшли школи, профтехосвіта, виші, медицина…
Пріоритетними галузями економіки Полтавської області є промисловість, сільське господарство, торгівля. Водночас найчисельнішими на ринку праці залишаються професійні групи працівників сфери торгівлі та послуг (майже 40 відсотків), і ця група й надалі зростатиме. Робітників з обслуговування машин та устаткування, а також кваліфікованих робітників з інструментом теж майже 40 відсотків. Найменш чисельними є професії технічних службовців та кваліфікованих робітників сільського господарства, близько 10 відсотків, і ця категорія у подальшому зменшуватиметься. Інші – це керівники, фахівці. І саме категорія цих фахівців зростатиме під час трансформації суспільства. Тому що впровадження цифрових технологій і віддалених робочих місць потребуватиме знань високого рівня. І таким буде наше майбутнє, – констатувала Катерина Клавдієва. – Заробітна плата в регіоні щорічно зростає, хоча останніми роками темпи зростання уповільнились. Найвищою вона є у сферах державного управління (понад 14 тисяч гривень), промисловості, науковій діяльності, фінансовому та страховому бізнесі, а також у будівництві (майже 12 тисяч). Найнижча заробітна плата пропонується у сфері мистецтва, спорту, розваг, операціях з нерухомим майном, торгівлі, готельно-ресторанному бізнесі (від 6,6, до 8,6 тисячі гривень).
У структурі зареєстрованих безробітних більшість становили робітники з обслуговування машин та устаткування, працівники торгівлі, представники найпростіших професій. Найменша кількість безробітних – у професійних групах робітників сільського господарства, технічних службовців та професіоналів. Незважаючи на збільшення у 2020 році чисельності зареєстрованих безробітних, через наслідки пандемії COVID-19 стабільне скорочення безробітних спостерігається серед кваліфікованих робітників сільського господарства. Водночас вакансій на ринку праці набагато менше. Співвідношення кількості безробітних на одну вакансію упродовж 2016–2019 років щороку скорочувалася для усіх професійних груп, але торік через запровадження карантинних обмежень у зв‘язку з поширенням пандемії COVID-19 навантаження безробітних на одну вакансію зросло до рівня 2016 року. Збільшення відбулося по всіх професійних групах, зокрема за професійними групами працівників сфери торгівлі, робітників з обслуговування машин та найпростіших професій перевищили рівень 2016 року. Зараз у регіоні наявний дефіцит вакансій. Кількість вакансій торік відповідала кількості безробітних лише для кваліфікованих робітників з інструментом. Для решти професійних груп кількість безробітних перевищує кількість наявних вакансій. Тож нині, готуючи фахівців, вища школа повинна навчати їх як цифровим технологіям і навикам самостійної роботи, так і навикам виконання обов’язків на найнижчому рівні, вважає керівник служби зайнятості області.
– Найкращим є той фахівець, який пройшов кар’єрними сходами від найпростіших навиків до найскладніших, – додала Катерина Клавдієва, навівши свій особистий приклад роботи в службі зайнятості від рядового фахівця до керівника установи.
– Ми у рамках роботи з Євро skills провели опитування на 1882 підприємствах області стосовно затребуваності особистісно-мотиваційних компетенцій своїх працівників. Що ж нам відповіли перші особи, керівники цих підприємств? Перша і головна вимога – уміння працювати в команді. Друга – орієнтація на кінцевий результат. Далі йдуть відповідальність, клієнтоорієнтованість, стресостійкість… Хоча тут, я вважаю, потрібно навчати людей, щоб вони не вигорали на роботі. Робочий день закінчився, ти прийшов додому – й забудь про роботу. Не треба орієнтувати людей на те, що ми живемо заради роботи. Ми працюємо для того, щоб заробити кошти й виконати свої життєві побажання. Затребуваною є і цілеспрямованість працівників. Стосовно затребуваних навиків, то на першому місці – уміння оформлення ведення відповідних документів (до 70%), організація процедур продаж-закупівель (близько 50%), робота з базами даних (понад 50%), укладання договорів (25%), обробка аналітичних даних та збір інформації (22%), вміння вести діалог, формування неконфліктних комунікацій, уміння ставити запитання… Дещо заниженими, як на мене, є вимоги щодо володіння іноземними мовами. Бо зараз неможливо розвиватися, не володіючи іноземною мовою. Загалом цінуються швидке оволодівання різними офісними програмами й швидка реакція на всілякі зміни, – підсумувала Катерина Клавдієва.

Головне для людини – життя. Але для того, щоб його забезпечити, треба працювати і вміти самоорганізовуватися

Так вважає Катерина Клавдієва, яка дала прес-конференцію для засобів масової інформації.
– Ми спільно з представництвом Євросоюзу в Україні та Полтавським університетом економіки й торгівлі вже кілька років поспіль проводимо «День кар’єри ЄС». Це той захід, який дозволяє вивчити трансформацію ринку праці та актуальні процеси, що відбуваються, і відповідним чином змінювати процес навчання нашої молоді. А також формулювати пропозиції для оволодіння навиками старшому поколінню.
– Із досвіду попередніх аналогічних заходів наскільки ефективний День кар’єри і що він дає для молоді?
– Перш за все – це трансформація навчального закладу відповідно до потреб роботодавців. Адже сьогоднішня зустріч з роботодавцями – це ще й формування конкретних запитів: що потрібно і як. Тим більше зараз, в умовах ковідної пандемії, зміни на ринку праці відбулися колосальні. Це – й оцифрування певних виробничих процесів, і віддалені робочі місця, актуалізація напрямків та розвиток комунікаційних навиків, адже одна справа – це спілкування особисте і зовсім інша – в режимі он-лайн.
Сьогодні під час ярмарку вакансій молодь може домовитися з роботодавцями і про проходження практики, і про перспективу працевлаштування. Сьогодні є можливість продати себе як потенційного працівника. Адже як би це не парадоксально звучало, ми повинні розуміти, що професійні вміння найманого працівника – це товар. І від того, як ти зможеш продати свої навики, таким чином ти зможеш зайняти свою нішу в будь-якій сфері діяльності. Хоча основним для кожної людини має бути не робота, а саме життя, але для того, щоб забезпечити його належний рівень, власні бажання й потреби, треба працювати, реалізувати себе в роботі. Жодного дня не працює та людина, яка має своє захоплення і реалізує себе професійно.
– На які професії зараз є найвищий запит?
– Трансформація на ринку праці відбувається як наслідок трансформації роботодавців. Адже нині 20 відсотків робочих місць у світі – це віддалені робочі місця. Високими є й темпи впровадження цифрових технологій. Скажімо, нинішньою реальністю стали реєстрація в службі зайнятості та отримання наших послуг через додаток «Дія». І наші фахівці дуже швидко цим оволоділи, і з кожним днем зростає кількість клієнтів, які користуються саме такою можливістю. І це лише одна сфера, додати до цього телемедицину, навчання у режимі он-лайн у школах, професійно-технічних і вищих навчальних закладах. Тобто впровадження нових технологій відбувається навіть у тих сферах, які, здавалося, завжди будуть традиційними. Медицина: лікар – пацієт, тут же обстеження, які можливі уже на відстані. Консультації в режимі он-лайн. Школа. Нам теж до певного часу здавалося, що в службі зайнятості це неможливо. Але он-лайн довів свою спроможність. І добрий позитив є в тому, що сьогодні чисельність безробітних на Полтавщині така ж, як у доковідний період. Тобто зводимо «живе» спілкування до мінімуму, водночас максимально налагодивши контакти з роботодавцями й нашими клієнтами в режимі он-лайн. Проводимо наші конференції у скайп- і зумрежимі. Тобто всі сучасні технології служба зайнятості впроваджує тут і зараз. Загалом ми чекаємо великих позитивних змін для того, щоб полегшити отримання наших послуг нашими клієнтами, а відповідно й підвищити ефективність нашої роботи. І так відбувається в усіх сферах. Стрімке й повсюдне впровадження нових технологій дає свій результат, і я, як керівник служби зайнятості обласного рівня, задоволена темпами їх упровадження і тим, наскільки швидко працівники до цього адаптуються. Майбутня перспектива за тими, хто навчиться самостійно оволодівати знаннями. І це не ті знання, які здобуті з підручників, а ті, які отримані на різних семінарах і тренінгах, відеопрезентаціях…

Що пропонують роботодавці й чого хочуть студенти

Серед роботодавців, які взяли участь у Дні кар’єри, а таких загалом було понад два десятки, – банківські установи й страхові компанії, СПА-комплекси й поштові компанії, мережі ресторанів і готельні комплекси, торговельні мережі й державні установи. Був представлений і Міжнародний науково-освітній центр ПУЕТ. Як розповіла директор центру ПУЕТ Юлія Перегуда, щорічно 300–400 студентів ПУЕТ проходять міжнародні професійні стажування за кордоном. Звісно, торік їх кількість дещо зменшилася через ковід, оскільки бази стажування не були готові прийняти нашу молодь. Та й самі студенти теж не були готові подорожувати. Але в цьому році ситуація вже повертається до попереднього рівня і вже досить багато студентів пройшли стажування. Будуть вони проводитись і під час зимових канікул. Тобто ситуація стабілізувалася. Стажування можуть проходити студенти абсолютно всіх спеціальностей. Адже вони є частиною освітньої програми і незалежно від спеціальності допомагають студентам розвивати необхідні навики soft skills. Тобто навики комунікації, самопрезентації, емоційного інтелекту тощо. Щодо країн-партнерів, то стажування відбуваються в Німеччині, Болгарії і Туреччині.
Запрошувало до своїх лав і управління поліції охорони в Полтавській області.
– У нас у районних відділах і в обласному є вакансії поліцейських, вільнонайманих охоронників і водіїв транспортних засобів. Зарплата поліцейських – від 10 тисяч гривень (після обов’язкових відрахувань. – Авт.), для інших вона трохи менша, – зазначив інспектор відділу кадрів управління, старший лейтенант поліції Станіслав Бова.
Висококваліфікованих фахівців – бухгалтерів обліку й аудиту та правознавців – потребує Державна податкова служба. Як розповів керівник служби управління персоналом головного управління ДПС у Полтавській області Володимир Литвиненко, участь у таких заходах служба бере не вперше. І вбачає в цьому неабияку користь. Адже є комунікація і з вишем, і зі студентами, майбутніми фахівцями. Нині ж, за його словами, службі потрібна молодь, яка має сформовані європейські цінності, високий професіоналізм і особистісні компетенції.
* * *
– Я вже брав участь у стажуванні на «Новій пошті», був і на закордонному стажуванні, хочу мати можливість, щоб поїхати до інших країн. Найближча мета – влаштуватися на роботу, пов’язану з обслуговуванням клієнтів, – каже студент ІІ курсу ПУЕТ В’ячеслав Багно.
– Я прийшов на Ярмарок вакансій, щоб ознайомитися з роботодавцями, визначитися, ким я можу працювати в майбутньому, – розповів першокурсник вишу Назар Назаров.
Для ознайомлення з пропозиціями на ринку праці Полтавщини завітала на Ярмарок четвертокурсниця Віталіна Сербін. Дівчина вже має цікавий досвід закордонного стажування, працювала на фабриці шоколаду в Німеччині та офіціанткою – в Болгарії. Поки що вона хоче знайти підробіток у Полтаві, а в подальшому, як мовиться, – як складеться.
На турбомеханічному заводі, окрім вакансій робітничих спеціальностей, є можливість пройти практику в планово-економічному відділі та в комерційному відділі продаж. Тож чимало студентів цікавилися саме цим підприємством.
А Клуб сімейного дозвілля запрошує на роботу молодих і креативних людей: аніматорів, шеф-кухарів, адміністратора ресторану, бармена… При цьому гарантує своєчасну виплату зарплати й офіційне працевлаштування.
Загалом можна зробити висновок, що на наявні, представлені на Ярмарку вакансій, вакантні місця потрібна креативна молодь з нестандартним мисленням. Щодо первинного розміру заробітної плати, то на державній службі вона коливається в межах (плюс/мінус) 10 тисяч гривень, а в комерційних структурах, як правило, обіцяють індивідуальний підхід до кожного фахівця, хоча на початковому етапі зазвичай це хіба що трохи більше «мінімалки».
Студентів теж здебільшого цікавлять креативна робота і, звісно ж, тимчасовий підробіток. А отже, бажання роботодавців і майбутніх фахівців багато в чому співпадають. Тож є надія, що вони дійдуть консенсусу і в подальшому все менше молоді залишатиме нашу країну в пошуках кращого життя за її межами.

Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий