Ринок земель: на роздоріжжі

Напередодні розгляду Верховною Радою 6 лютого законопроєкту №2178-10, про обіг земель сільськогосподарського призначення, фермери Полтавщини зібралися на свою звітно-виборну конференцію, на якій, окрім звітів і виборів, відбулося обговорення подальших дій аграріїв в умовах, що складаються в країні довкола можливого відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.

Окрім місцевих фермерів, у зібранні взяли участь делегації фермерів із кількох областей України, а також із Польщі та Франції. А ще – науковці, економісти, представники влади.
Звітуючи про діяльність за минулий рік, голова ПОГО “Асоціація фермерів та приватних землевласників “Відродження Полтавщини” Василь Бурлака наголосив на проблемах фермерського руху, з-поміж яких – складнощі з переоформленням договорів оренди землі, отримання дозволів на укладання угод суборенди, оформлення установчих документів, отримання кадастрових номерів та інші. Він також акцентував на недосконалості законопроєкту про обіг земель сільгосппризначення.
– Полтавські фермери сплачують до бюджетів різних рівнів кілька мільярдів гривень у вигляді різних податків і зборів, водночас ми, як і інші українські фермери, не маємо належного впливу на вирішення нашої подальшої долі, в питаннях ринку землі. Навіть сьогодні на нашому зібранні відсутні ті фахівці й керівники області, яким ми хотіли б поставити певні запитання, – зазначив Василь Бурлака. – З огляду на існуючу ситуацію вважаю, що нині необхідно провести аудит земель сільгосппризначення, вивчити досвід сусідніх країн, які вже пройшли аналогічний шлях, та скористатися їхніми напрацюваннями. Не зайвим буде й розробка нового Земельного кодексу, формування повноцінного державного реєстру земель, упорядкування системи оподаткування земель, створення Земельного банку як державної іпотечної установи та Національного земельного фонду, як це зроблено в сусідніх європейських країнах… І головне – зупинити корупцію, ліквідувати корупційні схеми в земельних відносинах.
Геополітичним ризиком, який може призвести до катастрофічних наслідків для нашої країни та українців загалом, назвав керівник Асоціації фермерів допуск іноземних компаній до купівлі української землі. Усі зазначені факти ще раз підтверджують передчасність зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення без чітких правил і законів, наголосив Василь Бурлака.
Учасники конференції не оминули й питання необхідності раціонального та бережливого ставлення до землі. Адже зараз чимало ФГ і сільгоспвиробників загалом зловживають надмірним використанням мінеральних добрив, чим знижують родючість грунтів.
На необхідності ведення діалогу із владою задля розв’язання проблем фермерства наголосив директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов. Він зазначив, що департамент усіляко сприяє отриманню фермерами коштів державної підтримки, вирішенню питань надання їм банківських кредитів тощо.
Стосовно участі в конференції фермерів європейських гостей, то Мірчеслав Шрьода розповів, що разом зі своїм колегою приїхав із Польщі, аби ознайомитися з ситуацією в фермерському середовищі в Україні. Він має у власності та обробляє разом з родиною 80 гектарів землі й наголошує, що свого часу Польща теж пройшла нелегкий шлях впровадження земельного ринку. Нині ж польські фермери мають належну підтримку держави й прозоре законодавство. Водночас французькі фермери не надто задоволені тими умовами, в яких їм доводиться працювати, про що розповів французький гість.
Поцікавилися ми й думками деяких полтавських фермерів і сільгоспвиробників, учасників конференції, стосовно відкриття ринку землі.
– Наше фермерське господарство займається тваринництвом, тож клопотів вистачає. Тому, скажімо, зараз я не можу займатися купівлею землі, бо взяла кредит для розвитку поголів’я худоби, ремонту тваринницьких приміщень тощо. До того ж поки що запитань більше, ніж відповідей: невідомо, скільки коштуватиме земля, скільки її можна буде купити й таке інше, – зазначила голова ФГ “Фортуна-2015” Кобеляцького району Катерина Скрильник.
– У випадку прийняття закону про ринок земель у нинішньому вигляді фермери, дрібні й середні сільгосптоваровиробники, які дійсно проживають на селі, працевлаштовують селян і створюють додаткову вартість та беруть участь у фінансуванні життєдіяльності громад, але не володіють великим капіталом, вони фактично “відтираються” законодавчими механізмами від можливості купити землю. Їм недоступні дешеві кредити, а їхні власні кошти вкладені у виробництво, його розвиток. Водночас зовсім інша ситуація в можливих іноземних “інвесторів-покупців” землі. Тож, змоделювавши подальшу ситуацію із ринком земель, зрозуміло, що це будуть втрати сотень тисяч робочих місць, збільшення міграції з України за кордон і навіть підвищення смертності в країні. Тому нам усім потрібно об’єднатися і сказати своє слово щодо відкриття ринку земель. Якщо влада “нагорі” не розуміє катастрофічних наслідків можливого прийняття свого рішення, їй треба про це сказати. Бо спочатку потрібно створити в країні належні умови, а вже потім відкривати ринок, – наголосив виконувач обов’язків голови Асоціації фермерів і приватних землевласників Полтавського району Олег Слизько.
– Питання ринку землі досить неоднозначне. Одні фермери хочуть, щоб земля продавалася, але більшість – категорично проти. Бо за нинішніх умов, коли практично повсюди державні установи роз’їдає корупція, продавати основний ресурс не можна. До того ж, скажімо, зараз, напередодні весняної посівної кампанії, у дрібних фермерів немає коштів навіть для того, щоб обсіятися, – констатував Василь Бурлака.
– Ми – за ринок землі. Він має бути, але цивілізований. Покупець землі має бути один – держава. Це принципова позиція Аграрної Ради України, Асоціації фермерів, профспілки нас підтримують, різні національно-патріотичні сили… Ми стоїмо на тому, щоб покупцем землі була держава. Пройде якийсь час і тоді, коли ми будемо готові до ринку землі, до її купівлі фізичними та юридичними особами, ми без поспіху рекомендуватимемо тим, від кого це залежить, приймати відповідні закони для того, щоб просуватися далі в цьому питанні. Але на сьогодні основна маса фермерів і сільгоспвиробників, на яких тримається нині село, не готова до того ринку землі, до тих умов, кредитів, які нам хочуть запропонувати. Адже, скажімо, минулого року цінова політика на сільгосппродукцію була такою, що кожен виробник втратив багато коштів. Тож зараз мова йде не про те, як купити землю, а про те, як відсіятися весною і як зібрати вирощене та продати не за безцінь, – зазначив голова Ради сільгоспвиробників Полтавської області, директор ПП “Зоря” Полтавського району Іван Кочерга.
Учасники конференції прийняли відповідну Резолюцію, в якій закликали керівництво країни призупинити земельну реформу та продаж землі, створити робочу групу в складі представників місцевих громад усіх областей України, професійних асоціацій та аграрних спілок, профільних міністерств, комітетів ВРУ для формування “Єдиної національної програми реформування земельних відносин”.
Резолюцію направили Президенту України Володимиру Зеленському, Голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову, Прем’єр-міністру України Олексію Гончаруку, обласним радам України, територіальним громадам Полтавської області, обласним асоціаціям фермерів та приватних землевласників.
А вже за день по тому аграрії області взяли участь в акції біля Офісу Президента та Верховної Ради України.
З учасниками маніфестації поспілкувався представник Президента України. Водночас на пленарних засіданнях Верховної Ради розглянули кілька сотень правок до закону про продаж земель сільгосппризначення. Всього їх подано понад 4000.

Людмила ДАЦЕНКО
«Зоря Полтавщини»

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий