Інформаційний кур’єр

Ринок землі: питання, що цікавлять громадськість

Відкриття в Україні на початку липня цього року ринку землі стало черговим кроком в адаптації національного законодавства до європейського та дозволило громадянам вільно розпоряджатися своєю власністю. Тому питання, що виникають при укладанні договорів, предметом яких є земельні ділянки, цілком очікувані та потребують роз’яснення. Начальниця Північно-Східного міжрегіонального управління (м. Суми) Міністерства юстиції України Ірина СВИСТУН відповіла на найпоширеніші питання, що цікавлять громадськість.

Хто може бути покупцем

Купити земельну ділянку можуть громадяни України, територіальні громади та держава, а також з 2024 року – юридичні особи, котрі створені та зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни нашої країни.
Обов’язок контролю статусу покупця покладено на нотаріуса. Він повинен буде перевірити не лише правильність поданих документів, а й з’ясувати деяку інформацію про саму особу, яка до нього звернулась: чи не накладено на неї санкції, джерело походження її коштів; переконатися, чи не розташована земельна ділянка поблизу Державного кордону (50-кілометрова зона), а також підрахувати граничну концентрацію (до 100 гектарів, після 1 січня 2024 року – до 10000 га). Разом з тим за наявності порушень встановлених вимог нотаріус буде зобов’язаний відмовити в державній реєстрації договору.

Чи можлива зміна цільового призначення земельної ділянки

Спочатку необхідно засвідчити у нотаріуса підписану власником заяву, потім подати до уповноваженого органу розроблений проект землеустрою, а вже після його затвердження внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру.
Відтепер землю можна використовувати більш продуктивно – без остраху вкладати кошти у власну землю (закуповувати техніку, інвестувати в розробку і покращення земель, використовувати нові технології). Ринок землі зробив українських землевласників повноправними власниками землі, такими ж, як і власники у європейських країнах.

Чи оподатковується договір з відчуження землі

Варто пам’ятати, що при купівлі будь-якої нерухомості нараховується певний податок. Тож і власникам земельних ділянок необхідно буде сплатити:
– 5% податку на доходи фізичних осіб;
– 1,5% військового збору.
Базовою розрахунковою величиною для оподаткування буде зазначена в договорі купівлі-продажу ціна, яка не може бути нижчою за оціночну вартість землі, розрахованої уповноваженим органом.

Чи існує чіткий та зрозумілий алгоритм реалізації права на безоплатне отримання земельної ділянки

Цей алгоритм складається з 6 основних кроків:
– обрання вільної земельної ділянки за бажаним місцем розташування та з відповідним цільовим призначенням. У цьому може допомогти Публічна кадастрова карта (https://map.land.gov.ua);
– звернення до сільської, селищної, міської ради (якщо питання стосуються земель комунальної власності) та надання необхідних документів;
– замовлення розроблення проекту землеустрою у землевпорядній організації шляхом укладення відповідного договору з чітким визначенням вартості та строків виконання робіт;
– реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;
– затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Рішення про затвердження проекту землеустрою є одночасно рішенням про передачу земельної ділянки у власність чи у користування;
– державна реєстрація права власності земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Після реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно громадянин стає повноправним власником земельної ділянки.

Підготовлено за матеріалами відділу комунікації з громадськістю Північно-Східного
міжрегіонального управління (м. Суми) Міністерства юстиції України.

Добавить комментарий