Рівні рівності”

Рівні рівності”

Полтавщина готується зустрічати Мандрівний фестиваль документального кіно

У жовтні стартував XV Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Найцікавіші документальні стрічки переглянуть жителі понад 200 міст України. На Полтавщину фестиваль завітає вже вп’ятнадцяте і триватиме з 12 листопада по 1 грудня. Мета мистецького заходу – сприяти популяризації й розвитку документального кіно, підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні. Адже з року в рік Docudays стає все потужнішим майданчиком для того, щоб за допомогою сили слова, відеоряду та художнього відтворення реальних подій донести до глядачів повагу до демократичних цінностей.

Унікальність людини у сучасному суспільстві

Головну тему цьогорічного фестивалю визначено дефініцією “Рівні рівності”, розповіла на прес-конференції медійний експерт Олена Бурім.
– На перший погляд, теми документальних фільмів цілком зрозумілі – “Права людини”. Всі ми рівні, але всі ми різні. Унікальність кожної людини у сучасному суспільстві не завжди отримує адекватну оцінку. Ми можемо не так думати, носити не такий одяг, мати не той колір шкіри – і вже ставлення суспільства до нас починає змінюватися. А це ознаки того, що порушується наша рівність в основних правах. Коли мова йде про демократичну державу, то основними її складовими є відсутність упереджень та рівність. Тому цьогорічний фестиваль ми назвали “Рівні рівності”. Поки що розуміння рівності у нашому суспільстві лише формується. Так би мовити, проходить певні ступені, щоб ця рівність стала справжньою. Такою, якою має бути у демократичній державі, – наголосила Олена Бурім.
Окрім кінопереглядів, організатори фестивалю пропонують подискутувати про поширені стереотипи та визначити, як сповідувати практику рівності у нашому сьогоденні. Не випадково ключова програма присвячена групам людей, які найчастіше стикаються з нерівністю, зазнають дискримінації у суспільстві та є недостатньо репрезентованими у медіа. Голова Полтавської філії Суспільної служби України Ганна Кіященко зазначила:
– Документальне кіно – особливий вид емоційного мистецтва. Тому ми намагаємося донести цю чутливу інформацію до людей, впливаючи саме на їхні емоції. Ми хочемо, щоб таким чином вони трохи більше зрозуміли й про своє життя. Власне показуємо його таким, яким воно є насправді. Після кожного фільму буде обговорення. Ми даємо можливість глядачам поділитися своїми емоціями.

Кращі з кращих

До програми фестивалю увійшло 16 стрічок. Серед них – фільми, які отримали нагороди на Docudays
UA-2018 в Києві. Зокрема у фільмі “Явних проявів немає” (режисер Аліна Горлова) простежується шлях жінки, яка повернулася з війни, від початку її реабілітації до виходу на роботу. Стрічка перемогла в номінації DOCU/ПРАВА, а також отримала приз від Української Гельсінкської спілки з прав людини та видання Current Time. Також у програмі фестивалю – стрічка-переможниця національного конкурсу документальних фільмів “Вєаюфром” Дмитра Лавриненка. Ще один цьогорічний володар спеціальної відзнаки в програмах DOCU/Україна та DOCU/Коротко, а також премії ім. Андрія Матросова – “Гірчиця в садах”. З режисером фільму Пьотром Армяновським читачі “Зорі Полтавщини” вже знайомі. Минулого місяця на шпальтах нашого видання ми розповідали про новий туристичний маршрут “Кибинські Афіни”, для якого він створював аудіосупровід. Зустрітися з Пьотром Армяновським глядачі його фільму зможуть у Полтаві та Гадячі.
На фестивалі, крім фільмів українських режисерів, демонструватиметься доробок закордонних митців. Зокрема Сімон Леренг Вільмонт представить фільм-спостереження “Віддалений гавкіт собаки”, який отримав приз глядацьких симпатій на Docudays UA-2017. Особливістю стрічки є й те, що вона озвучена тифлокоментарем, тому доступна для незрячих людей. Координатор фестивалю у місті та області Анастасія Келим особливу увагу звернула на зворушливий фільм про сучасне невільництво “Жінка в полоні”.

Про культуру, силу духу та віру

У Полтаві фестиваль розпочнеться зі спеціального показу стрічки видатного американського режисера Фредеріка Вайзмена “Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека”. Він намагається зазирнути за лаштунки одного з найвеличніших сховищ знань у світі, значення якого для сучасного суспільства можна порівняти хіба що зі значенням Олександрійської бібліотеки для античності. Режисер показує глядачам одночасно місце гостинності, культурного обміну та навчання для жителів американського мегаполіса. Фільм транслюватимуть 12 листопада о 10.00 відразу на двох локаціях – в Полтавському національному технічному університеті (Першотравневий проспект, 24) та бібліотеці-філіалі №1 (вул. Юрченка,11/2). Після кіноперегляду цього та інших фільмів фестивалю відбуватимуться дискусії щодо функцій і ролі публічних бібліотек для українців. До цього процесу залучаться фахівці галузі, які вже виступили з ініціативою щодо створення у нашому місті живої бібліотеки.
Наступного дня, а саме 13 листопада, о 13.00 в Полтавській обласній бібліотеці покажуть другий фільм фестивалю – “Гвендолін”. Режисер Рут Казерер розповідає про жінку на пенсії, яка бореться з раком, але, попри це, мріє стати чемпіонкою світу з важкої атлетики. А вже 14 листопада у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. О.Гончара о 14.00 городяни зможуть переглянути фільм, який зібрав найбільше переглядів на Docs for Sales в Амстердамі – стрічку незалежної угорської режисерки Бернадет Туза-Ріттер “Жінка в полоні”.
Детальніше з розкладом та анонсами всіх кінопоказів можна ознайомитися на офіційній сторінці фестивалю у мережі Інтернет http://travelling.docudays.ua/.

Фестиваль завітає в п’ять районів Полтавщини

З року в рік фестиваль розростається. Нині, окрім Полтави, документальні фільми зможуть переглянути і жителі Пирятина, Гадяча, Лубен, Біликів Кобеляцького району та Чутового. Окрім обговорення кінострічок, у програмі фестивалю передбачені правоосвітні заходи. Зокрема у Гадячі та Пирятині буде представлено виставу від молодіжного театру “І по всьому” в рамках кампанії СТОП БУЛІНГ. Відбудуться публічні дискусії “Бібліотека як центр спільнот: утопія чи реальність?” (Полтава), “Жива бібліотека. Що ми знаємо про стереотипи?” (Пирятин, Гадяч), “Можливості для молоді з інвалідністю. Міф чи реальність?” (Полтава), конкурс дитячих плакатів на тему “Рівні рівності” (Пирятин), дискусія “2018. Нові полтавці (ВПО) – чи рівні у свої правах?” (Полтава).
Організаторами фестивалю стали Українська Гельсінкська спілка, ГО “Південь”, Благодійна організація “Фонд милосердя та здоров’я”, ГО “Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв”. Партнери – Державне агентство України з питань кіно, Міжнародна мережа кінофестивалів з прав людини та кампанія проти дискримінації. У нашій області партнером фестивалю стала Полтавська філія Суспільної служби України. Загалом реалізація проекту стала можливою завдяки підтримці Посольства Швеції в Україні, Посольства США в Україні та програми Culture Bridges, що фінансується Європейським Союзом і здійснюється Британською Радою в Україні у партнерстві з EUNIC – Мережею національних інститутів культури Європейського Союзу. Вхід на всі кінопокази – вільний.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий