Різдво Богородиці

Різдво Богородиці

Першим великим святом у літургійному церковному році, який починається 14 вересня, є Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці й Приснодіви Марії. Свято відзначається 21 вересня. У народі його називають Другою Пречистою.

Святий Андрій Критський у своєму слові на день Різдва Пресвятої Богородиці говорив так: «Нинішнє свято є для нас початком усіх свят. Воно є дверима до ласки і правди. Нині зведено для Творця всього одушевлений храм і створіння готується стати Божественним житлом свого Сотворителя». А святий Іоан Дамаскин відзначав, що «день Різдва Богородиці є днем всесвітньої радості, тому що через Богородицю весь людський рід обновився і печаль праматері Єви перемінилася на радість».
Згідно з церковним переказом, який грунтується на апокрифічному протоєвангелії Іакова, Пресвята Діва Марія народилася в невеликому Галілейському місті Назареті (нині місто в Ізраїлі). Батьками Її були праведні Іоаким з роду пророка і царя Давида та Анна з роду первосвященика Аарона. Подружжя до старості було бездітним і терпіло несправедливу ганьбу від співвітчизників: у єврейському народі бездітність вважалася покаранням Божим за гріхи. Утім і в похилому віці Іоаким та Анна не втрачали надії на милість Господню і дали обітницю: якщо стануть батьками, то присвятять своє дитя Богові для служіння в храмі.
Радісну звістку благочестивому подружжю приніс архангел Гавриїл – молитви їхні почуті Богом, і в них народиться Преблагословенна Дочка Марія, через Яку буде дароване спасіння всьому світу.
Пресвята Діва Марія народилася в той час, коли людство опустилося до таких меж морального занепаду, що будь-яке духовне очищення здавалося вже неможливим. Лише рідкісні праведники усвідомлювали, що Бог повинен прийти у світ, щоб дати людям істинну віру.
Різдво Божої Матері ознаменувало настання часу, коли почали виповнюватися великі й втішливі обіцянки Божі про спасіння роду людського від рабства диявола. Ця подія наблизила на землі благодатне Царство Боже, царство істини, благочестя і безсмертного життя.
У нашому народі свято величання новонародженої Діви Марії називають Другою Пречистою. Традиційно його вважали жіночим, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду. Казали, що особливо помічними цього дня є молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів, які просять про здоров’я та щастя дітей, на яких чекають. Бездітним жінкам старі люди радили замовити службу Божу в церкві, а потім запросити додому бідних на обід, щоб ті помолилися Богородиці про їхніх майбутніх нащадків.
У свято не працювали. Родина збиралася за щедрим застіллям. Також із цього дня можна було засилати сватів до дівчат. Якщо ж молоді вже встигли побратися, то на Другу Пречисту до них у гості йшла вся рiдня, і подружжя тримало перед старшими своєрідний звіт про своє нове життя.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий