Різдво чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя

Різдво чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя

Коротке життя цього подвижника спалахнуло яскравою зіркою на видноколі старозавітної темряви, щоб вказати шлях людству до спасіння. Сам Господь наш Ісус Христос сказав, що «з народжених жінками немає жодного пророка, більшого за Іоана Хрестителя» (Лк. 7, 28).
За церковним календарем Різдво Іоана Хрестителя відзначається 7 липня.

Іще в Старому Завіті Бог через пророка Малахію сповістив, що перед пришестям у світ Спасителя з’явиться Предтеча, тобто Попередник Месії. Він підготує вибраний народ до визнання Ісуса Христа Спасителем.
Як оповідає євангеліст Лука, архангел Гавриїл явився священику Захарії в єрусалимському храмі й розповів, що невдовзі в нього народиться син. Захарія з радощів не повірив, бо ж і він, і його дружина, праведна Єлизавета (вона була родичкою Пресвятої Богородиці), вже дожили до похилого віку. Тоді Гавриїл сказав Захарії, що той залишиться німим, аж допоки пророцтво не збудеться.
І воно збулося. У праведного подружжя, довгі роки позбавленого втіхи мати дітей і змушеного через це терпіти образи від людей (у ті часи вважалося, що бездітність є покаранням за гріхи), нарешті народжується син, якого вони випросили у молитвах. На восьмий день, згідно з юдейським законом, йому дали ім’я Іоан. У Захарії відкрились вуста, і щасливий батько почав говорити, пророкуючи про скоре пришестя Месії.
За милістю Божою Іоан уник смерті серед тисяч убитих за наказом Ірода немовлят у Віфлеємі та його околицях. Воїни царя вбили Захарію, бо він не зізнався, де Єлизавета переховує сина. А невдовзі померла й матір Предтечі, після чого він залишився у пустелі сам. Оберігав його Ангел.
Іоан Хреститель готував себе до великого служіння строгим постом і молитвою у дикій пустелі до тих пір, поки Господь не покликав його в тридцятирічному віці до проповіді.
У нашому народі свято Різдва Іоана Предтечі тісно переплелося із давнім святом Купала й отримало назву Івана Купала. Відзначають його дуже яскраво, з великою кількістю красивих обрядів – дівчата пускають на воду вінки, відчайдухи шукають вночі легендарний оберіг – квітку папороті.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Добавить комментарий