Різдво Іоана Хрестителя

Різдво Іоана Хрестителя

Православні віряни відзначають Різдво чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана 7 липня. Церква вважає цього святого найзначущішим після Діви Марії. «Серед народжених жонами не поставав пророк більший від Іоана Хрестителя» (Лк.7:28), – казав про нього Ісус Христос.

Майбутні батьки святого Іоана Хрестителя – священик Захарія та Єлисавета, що жили в стародавньому Хевроні (нині – місто в Палестинській автономії), до самої старості не мали дітей. Але Господь чув їхні щирі молитви, й саме цьому праведному подружжю було вготовано стати батьками Предтечі та Хрестителя Господнього.
Чудесні події почалися з того, що під час звершення богослужіння у Єрусалимському храмі священик Захарія побачив Архангела Гавриїла, який стояв праворуч від кадильного жертівника. Архангел відкрив, що у Захарії народиться син, який буде провісником очікуваного Старозавітною Церквою Спасителя – Месії.
Вражений зустріччю, Захарія зніяковів і злякався. Він засумнівався, що в його похилому віці можна дочекатися нащадка, та просив знамення. І те знамення стало йому водночас покаранням за невіру: Захарія був уражений німотою до моменту втілення в життя пророцтва Архангела Гавриїла.
Настав час, і свята Єлисавета народила сина. Її рішення назвати його Іоаном спочатку здивувало близьких, бо ж у їхньому роду ніхто так не іменувався. Коли запитали про це святого Захарію, він попросив дощечку і написав на ній: «Іоан» ім’я йому». Відразу ж після цієї події пута, що зв’язували його язик, щезли – і святий Захарія, сповнившись Духа Святого, прославив Бога та сказав пророчі слова про явленння в світ Месії і про свого сина Іоана – Предтечу Господа.
За милістю Божою, Іоан уник смерті серед тисяч убитих за наказом царя Ірода немовлят у Віфлеємі і на його околицях. Мати втекла з ним у пустелю і ховалася в печері. Святий Захарія, який відмовився їх видати, був убитий воїнами нечестивого Ірода прямо в Єрусалимському храмі. Іоан залишався пустельником доти, поки Господь не призвав його до проповіді. Саме цей святий сподобився Хрестити Месію у водах Йордану.
У народній традиції Різдво Іоана Предтечі переплелося з відголосками прадавнього свята Купайла, дня літнього сонцевороту. Тому багато купальських обрядодійств мають виражено дохристиянський характер.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий