Різдво Пресвятої Богородиці

Різдво Пресвятої Богородиці

Саме з молитовного вшанування цієї великої події починається річне коло церковних свят. Відзначають Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці й Приснодіви Марії 21 вересня. У народі свято називають Другою Пречистою.

Різдво Богородиці святкується Церквою як день всесвітньої радості. Преблагословенна Діва Марія народилася на рубежі Старого і Нового завітів і була покликана послужити святій справі спасіння людства від вічної смерті – стати Матір’ю Господа нашого Ісуса Христа.
Згідно з церковним переказом, який грунтується на апокрифічному Протоєвангелії Іакова, Пресвята Діва Марія народилася в невеликому галілейському місті Назареті (нині місто в Ізраїлі). Батьками Її були праведні Іоаким, з роду пророка і царя Давида, та Анна – архієрейського роду, з дому первосвященика Аарона. До самої старості подружжя було бездітним. Але не втрачало надії на милість Божу, твердо вірячи, що Господові все можливо. Дитя, на появу якого сподівалися, святі Іоаким і Анна дали обітницю присвятити Богові для служіння в храмі.
Життя подружжя було гірким, адже бездітність вважалася в єврейському народі покаранням Божим за гріхи. Їм доводилося терпіти несправедливий осуд від своїх співвітчизників. В одне зі свят старець Іоаким приніс до Єрусалимського храму свою жертву в дарунок Богові, але первосвященик не прийняв її, назвавши Іоакима недостойним через відсутність нащадків. Праведник у глибокому горі пішов у пустелю і там зі сльозами молився Господу про дарування дитини. Страждала й свята Анна, довідавшись, що сталося в Єрусалимському храмі.
Радісну звістку про те, що молитви Іоакима й Анни почуті й у них народиться Преблагословенна Дочка Марія, через Котру буде дароване спасіння усьому світу, подружжю приніс Архангел Гавриїл. Так Господь виконав їхнє прохання, коли святі чоловік і жінка вже досягли похилого віку й приготували себе доброчесним життям до високого звання – бути батьками Пресвятої Діви Марії, майбутньої Матері Господа Ісуса Христа.
Дане Дівчинці ім’я «Марія» у перекладі з єврейської означає «висока», «перевершуюча». Своєю чистотою і чеснотами Пресвята Діва Марія перевершила не тільки всіх людей, але й Ангелів, явилася живим храмом Божим і, як звучить у святкових церковних піснеспівах, «Небесними Дверима, що вводять Христа у світ для спасіння душ наших».
У богослужбових піснях висловлюється думка, що Богоматір безупинно клопочеться перед Господом про дарування людям первинного блаженства. Для тих, хто схиляється до пекла, Вона – міст життя. Божа Матір відчинила вхід у рай, замкнений древнім злочином.
У нашому народі до Богородицьких свят завжди ставилися з особливою шаною. Названий Другою Пречистою день Різдва Пресвятої Богородиці всією родиною починали з молитви у храмі. Вірили, що особливо помічними на свято є молитви матерів про здоров’я та щастя своїх дітей. Після служби в церкві повертались додому й влаштовували щедрі застілля. Жінки, які не мали дітей, справляли обіди для бідних, щоб ті помолилися Богородиці за їхні надії на материнство.
А ще з цього дня починали засилати сватів до дівчат. Якщо ж молоді вже зіграли весілля, то на Другу Пречисту до них у гості сходилася вся рiдня, а молодим треба було звiтувати перед гостями про своє подружнє життя.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий