Робота до душі, гідна оплата праці…

Робота до душі, гідна оплата праці…

Нещодавно на прес-конференції в обласному комунальному агентстві «Новини Полтавщини» директор обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва розповіла про стан та перспективи розвитку ринку праці Полтавщини за минулий рік, зміни та новації у наданні послуг.

На ринку праці області змінилися акценти

Кілька останніх років на регіональному ринку праці простежуються позитивні тенденції. Якщо раніше був дефіцит робочих місць, то нині місцеві підприємці відчувають дефіцит робочої сили. Відповідно це впливає на зменшення кількості безробітних. «Так, у минулому році кількість шукачів роботи скоротилася. Послугами обласної служби зайнятості скористалися 63,3 тисячі безробітних. Це на 8,4 відсотка менше, ніж у 2017 році. Вакансій збільшилося на 19 відсотків. Нині їх близько 20 тисяч, – розповіла Катерина Клавдієва. – За сприяння обласної служби зайнятості отримали роботу 48,2 тисячі людей. Близько 25 тисяч безробітних, тобто кожного другого, працевлаштували ще до набуття ним статусу безробітного. Середній розмір допомоги по безробіттю на Полтавщині складає 3,500 тисячі гривень. На нові робочі місця з компенсацією роботодавцю витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування торік працевлаштували понад тисячу безробітних (це майже наполовину більше, ніж за 2017 рік). З них понад 330 людей, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці, та 789 людей стали приватними підприємцями. Тимчасово працевлаштували 15,5 тисячі безробітних. Найпоширенішими видами громадських робіт є екологічний захист навколишнього середовища, інформування населення про субсидії, благоустрій і роботи по розчищенню снігових заметів».
Фахівці обласного центру зайнятості працюють над тим, щоб професійно-кваліфікаційний рівень шукачів роботи відповідав вимогам сучасних роботодавців. Так, протягом минулого року 7,7 тисячі безробітних пройшли професійне навчання. Також 245 людей отримали ваучери для підвищення кваліфікації за спеціальностями «медсестринство», «соціальна робота» та «бджолярство». У цьому році здобули нову професію 1,5 тисячі безробітних. З них 595 людей навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.
«Тимчасова зайнятість на умовах строкового договору – непоганий варіант для тих безробітних, яким важко знайти постійну роботу, – зауважила Катерина Клавдієва. – Це дає змогу придивитися один до одного як шукачеві роботи, так і роботодавцеві. Якщо людина себе гарно зарекомендує, то у неї є всі шанси отримати і постійне місце у цього ж роботодавця. Статистика говорить про те, що кожен четвертий тимчасово влаштований працівник стає постійним працівником. В минулому році медичні сестри з сільської місцевості, яким уже більше сорока років, отримали ваучери на підвищення кваліфікації. Їх навчили основам комп’ютерної грамотності, і таким чином вони стали більш кваліфікованими співробітниками».
У регіональній службі зайнятості станом на початок цього року перебували на обліку 20,3 тисячі безробітних. Допомогу по безробіттю отримували 17,6 тисячі осіб. За перший місяць цього року послугами обласної служби зайнятості скористалися 24,9 тисячі безробітних, що на 3,8 тисячі менше, ніж за аналогічний період минулого року. Роботу отримали 2,3 тисячі людей, з яких понад 60% працевлаштовані до набуття ними офіційного статусу безробітного. Вакансій для полтавців також стає більше. Так, на початок цього року, у порівнянні з минулим, надійшло 3,7 тисячі пропозицій роботи. Крім того, у базі даних джерел зайнятості були 2,4 тисячі пропозицій, отримані з інших джерел. Кількість роботодавців, які співпрацювали з державною службою зайнятості, зросла на 8,1%. Нині їх майже 2 тисячі. Кількість вакансій у базі даних регіональної служби зайнятості складає майже 9 тисяч.

Яких спеціалістів потребують полтавські роботодавці?

Тенденція стосовно затребуваних на теренах Полтавщини професій не змінюється. Так, минулого року найбільшим попитом у роботодавців користувалися кваліфіковані працівники різних профілів, робітники з обслуговування та експлуатації машин та устаткування.
«Ми розробили своєрідну карту внутрішньої трудової міграції на Полтавщині, – говорить Катерина Клавдієва. – Виявилося, що люди вже їдуть на роботу не одноосібно, а масово. Роботодавці в свою чергу орендують автобуси для підвозу людей з регіонів. Зокрема місцевими трудовими мігрантами є жителі Пирятинського, Гребінківського, Чорнухинського та Оржицького районів. Також для Кременчуцьких підприємств та Глобинського м’ясокомбінату підвозимо людей із сусідньої Кіровоградської області. Радує те, що Полтавська область стала роботодавцем для інших областей. У Полтаві така практика спостерігається вже не перший рік. Більше того, деякі виробництва змушені були б зупинитися, якби не було підвозу цих людей. До речі, найбільша протяжність маршруту, за яким підвозять працівників, – 80 кілометрів.
Децентралізація, створення об’єднаних територіальних громад дозволили покращити трудову ситуацію в регіонах. Голови громад стали вмотивованими та почали відкривати у себе міні-виробництво, бо ж частина доходів фізичних осіб надходить у бюджет цього ж ОТГ. Керівники вважають, що громада втрачатиме свій авторитет, якщо не забезпечуватиме селян роботою. Гордимося тим, що минулого року вдалося запустити як ніколи багато невеликих підприємств у районах. Найяскравіший приклад – Шишацька ОТГ. 2018-го за сприяння служби зайнятості там відкрили міні-цех з пошиття одягу. Зараз він працює вже в повному обсязі, зарплати у його працівників достойні, а умови роботи – на рівні європейських. Взяти ту ж Бутенківську ОТГ, де було дуже різке несприйняття швейного цеху. Через це довелося трохи затриматися з його відкриттям. Цех створено на базі старого будинку культури, який виявився непотрібним, бо є інше, більш підходяще, приміщення. Зараз там працюють до 30 людей. Не всі жінки були професійними швачками. Частину довелося перенавчати цій професії, зокрема на базі нашого навчального центру з перепідготовки швачок.
У Сергіївській об’єднаній громаді роботодавець створив міні-пекарню. Технологів цього виробництва запросили зі Львова, адже планували пекти не звичайний хліб, а створений за унікальною рецептурою, екологічно чистий. Зараз хлібобулочні вироби користуються великою популярністю і доставляються у сусідні райони Полтавщини. Головним досягненням минулого року вважаємо те, що роботодавець, маючи обмежені трудові ресурси, пішов шукати їх у сільську місцевість. Варто відзначити й те, що восени минулого року на облік у службу зайнятості стало набагато менше людей, задіяних в аграрній сфері. Якщо у 2017 році їх було 15 тисяч, то минулої осені – 10 тисяч. Це говорить про те, що фермери бояться втратити кваліфіковані кадри, тому не звільняють людей, коли завершується сезон збору урожаю».
На початок лютого цього року на обліку у регіональній службі зайнятості перебували 22,8 тисячі безробітних. З них 20,2 тисячі – отримували допомогу по безробіттю. За професійними групами серед безробітних переважають робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання роботи технологічного устаткування, працівники сфери торгівлі та послуг, а також держслужбовці, керівники, менеджери. У порівнянні з минулим роком кількість вакансій на Полтавщині збільшилася на 49,1% і наразі становить 3,7 тисячі вакансій, з яких близько 2 тисяч отримані з інших джерел. «З початку року на Полтавщину зайшла рекордна кількість дозволів на працевлаштування іноземців, – додає Катерина Клавдієва. – Якщо раніше їх було не більше 300 за рік, то цього року вже надійшло 400. Така тенденція не може не радувати».
Значна проблема на сучасному ринку праці – невідповідність обсягів та напрямів підготовки молодих кадрів у закладах освіти потребам роботодавців та необхідність перенавчати людей, які вже мають основну професію. Наприклад, на Полтавщині з року в рік відчувається дефіцит швачок, адже заклади профтехосвіти готують їх менше, ніж потребує ринок праці. Схожа ситуація з професіями трактористів-машиністів, операторів обладнання, електромонтерів та токарів. Кількість фахівців менша за поточну потребу економіки області. У середньостроковій перспективі навчальним закладам варто акцентувати молодь на ті професії, на які є постійний попит: фрезерувальник, складальник верху взуття, комплектувальник меблів, слюсар зі складання металевих конструкцій, кухар. Також Полтавщині, як аграрному регіону, потрібні трактористи. Вже у цьому році керівництво держави планує збільшити замовлення на перенавчання дорослого населення професіям, які мають попит на ринку праці.

Проекти, ініціативи, амбітні завдання

Варто зауважити, що за абсолютним показником працевлаштування безробітних у минулому році Полтавщина увійшла у п’ятірку кращих областей України.
Серед лідерів наша область також за професійним навчанням, яке пройшли торік 7,7 тисячі безробітних. За результатами минулого року спостерігається стала тенденція до зменшення кількості безробітних з одночасним збільшенням заявок на потребу робочої сили до рекордної за останні десять років. Так, починаючи з 2015-го, кількість безробітних знижується – з 81,7 тисячі осіб до 63,3 тисячі. Також фахівці служби зайнятості зазначили, що за весь період діяльності служби нині спостерігається найбільша кількість працевлаштованих – 48,2 тисячі людей, з яких більша частина працевлаштовані ще до набуття офіційного статусу безробітного. За підсумками минулого року наша область входить у першу трійку регіонів, які лідирують за абсолютним значенням показників щодо співвідношення кількості вакансій та кількості працевлаштованих робітників до числа працівників регіональної служби зайнятості.
«Економічний клімат Полтавської області продовжує оздоровлюватися, і цьому неабияк сприяє пілотний проект «Рука допомоги», – зауважила Катерина Клавдієва. – Програма спрямована на допомогу працездатним безробітним переселенцям. З майже двох тисяч поданих заявок вдалося працевлаштувати 633 людини. Ще 496 людей були задіяні на громадських роботах, а частина отримала фінансову допомогу на відкриття власної справи, що дорівнює 40 мінімальним заробітним платам. Кошти можна було спрямувати лише на закупівлю необхідного для відкриття власної справи обладнання. Після певних змін до цієї програми на допомогу можуть претендувати і роботодавці. В минулому році 24 підприємці отримали кошти на розвиток свого бізнесу. Загалом на ці потреби з Державного бюджету було спрямовано 2,7 мільйона гривень».
У наступному році служба зайнятості планує надалі впроваджувати інститут кар’єрного радника, рекрутингу, розширення бази вакансій, обсягів професійної підготовки, перепідготовки і профнавчання безробітних. «У цьому році ми взяли на себе ще одне амбітне завдання – стати привабливими для наших клієнтів, – підкреслила Катерина Клавдієва. – Зараз роботодавцям потрібні працівники, які готові трудитися і є вмотивованими для цього. Ми готові запропонувати їм реальні трудові ресурси. Полтавщина зараз займає четверту сходинку в Україні за кількістю вакансій. Це є історичним максимумом за останні десять років. Надалі ми плануємо ретельно аналізувати міграційні процеси та надавати допомогу в пошуку трудових ресурсів для підприємців за рахунок жителів регіонів. Ще один напрямок діяльності служби зайнятості у наступному році – рекрутинг. Ми ставимо за мету забезпечити роботодавців інформацією про реальних потенційних шукачів роботи. Це не лише база безробітних. У Полтаві періодично працюють виїзні групи, часто у торгових центрах, де відбувається опитування громадян. Люди в анкетах залишають контактні дані, а ми знаходимо роботодавців. Якщо роботодавець зацікавився кандидатом, то він з дозволу самого опитаного отримує контакти реально потрібного йому працівника. При відвідуванні центру зайнятості ми просимо клієнтів залишати свої дані, щоб роботодавці могли з ними зв’язатися. Також ми працюємо з багатьма рекрутинговими сайтами, де підшуковуємо претендентів на реальні робочі місця. У центрі уваги – зайнятість сільських мешканців. Працівників, яких це влаштовує, практично завжди можемо працевлаштувати на роботу вахтовим методом з достойною заробітною платою – до 10 тисяч гривень. У планах і організація ярмарків вакансій для тих роботодавців, які зможуть платити своїм працівникам зарплату від 8 тисяч гривень і більше.
Не можна залишити поза увагою і учасників АТО, зокрема із сільської місцевості. Працюємо над тим, щоб забезпечити їх робочими місцями з достойною оплатою праці та сприяти тому, щоб вони відкривали власний бізнес».
***
Нещодавно статистики відзначили, що безробіття в нашій країні перестало бути значною соціальною проблемою. Так, рівень безробіття в Україні (9,5%) дещо вищий за середньосвітовий показник (5,6%). Але якщо проаналізувати стан безробіття в європейських країнах, то найнижчий його рівень у Чехії (2,9%), Німеччині (3,8%), Норвегії (4,2%), Угорщині (4,2%) та Великій Британії (4,4%). Практично такий, як в Україні, рівень безробіття у Португалії (9,0%) та Франції (9,4%). А вищим він є у Туреччині (10,9%), Італії (11,2%), Іспанії (17,2%) та Греції (21,5%). Отож кожен є ковалем свого щастя і має всі шанси знайти гідну роботу на Батьківщині, не залишаючи України.

За матеріалами Полтавського обласного
центру зайнятості підготувала Юлія ХОМЕНКО.

Добавить комментарий