Робота і відпочинок  не завжди безпечні

Семінар з дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки для співробітників ПрАТ “Нафтогазвидобування” ДТЕК “Нафтогаз”.

Робота і відпочинок не завжди безпечні

За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), щорічно в світі відбувається понад 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, фіксується близько 160 мільйонів випадків хвороб на робочих місцях. Щодня в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві помирають близько 5 тисяч людей, за рік – понад 2 мільйони.
Щоб привернути увагу до масштабів проблеми, визначити шляхи до запобігання, зниження смертності, травматизму, профзахворюваності, МОП зініціювала проведення Всесвітнього дня охорони праці. В Україні він відзначається з 2007-го. Цьогорічний девіз Дня охорони праці – «Захищене і здорове покоління».

Мета – профілактика травматизму

– Відзначили Всесвітній день охорони праці й на Полтавщині. Адже наша область за більшістю показників належить до найрозвинутіших регіонів України, деякі галузі промисловості займають провідні позиції в державі, – наголошує начальник управління Держпраці у Полтавській області Сергій Щербак. – Головна мета – поєднати дії роботодавців, працівників, суспільства у профілактиці виробничого травматизму та професійної захворюваності. Ми звернулися до керівників підприємств з пропозицією підтримати цю акцію та провести заходи, які б сприяли безпеці праці. На обласному рівні проведені огляди-конкурси з охорони праці серед підприємств, тематичні виставки-презентації, ярмарок спецодягу, засобів індивідуального захисту. За постійне сприяння поліпшенню умов праці традиційно нагородили та заохотили кращих працівників підприємств. Пройшла науково-практична конференція. За ініціативою Державної служби України з питань праці проводиться Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання “Краще підприємство з охорони праці”. Пізнавальні семінари, зустрічі, цікаві конкурси та вікторини проводять працівники Держпраці для студентів і школярів. На жаль, сумною, але обов’язковою церемонією є покладання квітів до пам’ятних знаків загиблим працівникам.

«Наш робочий день розпочинається з аналізу зведень ДСНС»

– Тож як справи з виробничим травматизмом й охороною праці на Полтавщині? Працювати безпечно?
– Протягом кількох останніх років на підприємствах Полтавщини спостерігається деяке зниження рівня виробничого травматизму, – говорить Сергій Щербак. – У 2017 році на підприємствах трапилося 175 нещасних випадків (позаторік їх було 188), у тому числі зі смертельним наслідком – 14 (проти 17 у 2016 році). Та потрібно врахувати й те, що про дрібні травми працівників роботодавці намагаються не повідомляти. Медичні заклади у разі появи людини, яка травмувалася на роботі, зобов’язані нас повідомити. Щодня робочий день у нас починається зі зведень ДСНС – аналізуємо, де що трапилося і які випадки в нашій компетенції.
Без смертельного травматизму торік спрацювали підприємства металургійної галузі, хімічної, нафтопереробної та газової промисловості. Найбільше зростання виробничого травматизму зі смертельними наслідками зафіксовано на виробничих об’єктах машинобудування, сільського господарства, соціально-культурної сфери, торгівлі та автомобільного транспорту. Тому саме на ці галузі спрямована найбільша увага наших інспекторів у поточному році. Ми взяли курс на інформаційно-роз’яснювальну роботу серед роботодавців і працівників. Адже саме превентивні заходи, спрямовані на попередження виробничого травматизму, можуть призвести до безпеки на підприємствах і в установах.
– Скільки потерпілих від нещасних випадків при виконанні службових обов’язків зафіксовано в нинішньому році?
– Загалом за перший квартал 2018 року 38 потерпілих на виробництві. З них чотири випадки – зі смертельними наслідками. За кожним створені комісії зі спеціальних розслідувань, які встановлюють остаточні причини та обставини нещасть. Трагедія сталася 27 лютого з працівником виробничого сільськогосподарського кооперативу “Злагода”. Під час виконання робіт по роздачі силосної маси тракторист підприємства, 1980 року народження, отримав травми, несумісні з життям. 23 лютого стався нещасний випадок з працівником СП “Полтавська газонафтова компанія”. За даними, що надійшли до управління, оператор з добування нафти та газу, 1984 року народження, виконуючи замір пластового тиску на свердловині Руденківського родовища, впав та отримав несумісні з життям травми.
Зараз ми розслідуємо 25 випадків із тяжкими, смертельними наслідками. Переважно це ДТП. Розслідуються також 6 фактів смерті людей на роботі, які на перший погляд не пов’язані з виробництвом. Але якщо буде доведений вплив шкідливих факторів, тоді випадок може бути віднесений до виробничого травматизму.

Тіньова зайнятість – суспільне лихо

– Які питання вашої сфери найбільш проблемні, їх вирішення потребує багато часу, коштів і зусиль?
– Серед проблемних питань – експлуатація в житловому фонді пасажирських ліфтів після закінчення нормативного терміну служби – 25 років. Оскільки ситуація, яка склалась у ліфтовому господарстві області, потребує великих капіталовкладень, управління Держпраці вийшло з пропозицією до голови ОДА посприяти розробці регіональної програми модернізації, диспетчеризації, ремонту та заміни ліфтів, що експлуатуються у житловому фонді усіх форм власності.
Ще одним постійним і актуальним напрямком є погашення заборгованості по зарплаті на підприємствах області. Так, виконуючи минулорічні приписи інспекторів нашого управління, роботодавці частково або повністю погасили заборгованість майже на чотири з половиною мільйони гривень.

Робота і відпочинок  не завжди безпечні
Працівники управління Держпраці демонструють малюнки школярів – переможців регіонального туру сьомого всеукраїнського конкурсу “Охорона праці очима дітей”.

Легалізація трудових відносин – ще одне дуже болюче питання. Держінспектори провели за рік 103 перевірки. Виявлено 21 працівника без оформлення трудових відносин, 391 працівника було допущено до роботи без повідомлення Державної фіскальної служби. Хочу звернути увагу роботодавців на дотримання законодавства про працю та нагадати, що за одного найманого працівника без належного оформлення трудових відносин відповідно до статті 265 КЗпП України передбачений штраф у сумі 111 тисяч 690 гривень.
За минулий рік по Україні виявлено 5177 працівників, які були допущені до роботи без належного оформлення трудових відносин. 5338 людей працювали з порушенням вимог статті 24 Кодексу законів про працю України, без повідомлення податкових органів. До суду направлено 274 протоколи про адміністративне правопорушення, винесено 314 постанов про накладення штрафних санкцій на загальну суму близько 210 тисяч гривень.
8 мільйонів працівників у країні працюють нелегально, отримують зарплату в конвертах, а отже, не сплачуються єдиний соціальний внесок, платежі до бюджетів. В області, за нашими приблизними підрахунками, людей, які ніде не оформлені, у яких немає офіційних доходів (але їм треба за щось жити, отже, доходи отримують неофіційно), – близько 100 тисяч. Ми маємо виявляти такі випадки, роз’яснювати наслідки роботи без оформлення працівникам і роботодавцям. Працівникам не йде стаж для майбутньої пенсії, немає гарантованих лікарняних, відпусток, роботодавцям загрожує великий штраф. Але штраф у 30 мінімальних зарплат для нас не самоціль, а інструмент впливу. Є випадки, коли працівники самі повідомляють про те, що їх не хочуть офіційно приймати на роботу, і є протилежні – навіть якщо нелегальний працівник виявлений, він говорить, що працювати офіційно йому невигідно, бо втрачає соціальні виплати чи субсидію.
На сайті Держпраці вже працює “кнопка”, де можна повідомити про незадекларовану працю. Хочемо впровадити подібне і на сайті полтавського підрозділу.

Місця масового перебування людей перевіряють

– Чи є підприємства, установи, які можна ставити за приклад: і працевлаштування там офіційне, і умови роботи відносно безпечні?
– Так. Кременчуцький завод дорожніх машин і Полтавська обласна клінічна лікарня імені Скліфосовського стали переможцями всеукраїнського конкурсу кращих підприємств з охорони та умов праці минулого року. Крім того, серед кращих – Кременчуцький колісний завод, Полтавський завод медичного скла, Лубенський верстатобудівний завод – підрозділ АТ “Мотор Січ”. Серед агроформувань це – крупні виробники: “Райз Максимко”, “Кернел груп”, підрозділи агропромхолдингу “Астарта-Київ”, зокрема агрофірма імені Довженка.
– Чи перевірялися в області перед початком весняно-літнього сезону атракціони, які працюють у парках, місцях відпочинку людей, розважальних центрах?
– Об’єкти з високим ступенем ризику ми можемо перевіряти раз на два роки. Остання цільова перевірка проходила в 2016 році. Два атракціони тоді було закрито, поки власники не усунули всі недоліки. Перед початком роботи атракціонної техніки власникам, які відповідають за безпечну роботу конструкцій, необхідно провести техогляд, експертизу своєї техніки у сертифікованих організацій. Працівники атракціонів зобов’язані пройти відповідне навчання. Нещодавно на запрошення Кременчуцької міської ради наші фахівці були консультантами під час перевірок дитячих ігрових майданчиків. Там є деякі питання до безпечної експлуатації, недоліки усуваються. Взагалі є доручення Прем’єр-міністра наглядовим органам перевірити місця масового перебування людей на предмет безпеки – це торгово-розважальні, навчальні, медичні заклади тощо. Фахівці нашого управління теж залучені до цієї роботи.

Ганна ЯЛОВЕГІНА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий