Робота неповнолітніх:  на що звернути увагу

Робота неповнолітніх: на що звернути увагу

“Донька закінчує 10-й клас, їй 16 років. Попереду – останні шкільні канікули, і вона хоче знайти підробіток на літо. Переважно на роботу беруть з 18 років. Які особливості праці неповнолітніх, на що звернути увагу, щоб дитину оформили, не обдурили, давали посильні завдання. Чи потрібен мій дозвіл на роботу моєї дитини?
Світлана.
Глобинський район”.
Відповідно до статті 187 Кодексу законів України про працю неповнолітні, тобто особи, що не досягли 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов користуються пільгами, встановленими законодавством України.
Згідно зі статтею 188 КЗпП не допускається прийняття на роботу осіб, молодших 16 років. За згодою одного із батьків або особи, що їх замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу підлітки, які досягли 15 років. Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних та інших навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненню ними 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що їх замінює.
Статтею 189 КЗпП передбачено ведення спеціального обліку працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати народження на кожному підприємстві чи в установі.
Згідно зі статтею 190 КЗпП забороняється застосування праці осіб, молодших 18 років, на важких, підземних роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці. Забороняється також залучати їх до підіймання і переміщення речей, вага яких перевищує встановлені граничні норми.
Відповідно до статті 191 КЗпП усі особи, молодші 18 років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медогляду.
Забороняється залучати працівників, молодших 18 років, до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.
Відповідно до статті 194 КЗпП заробітна плата працівникам, молодшим 18 років, при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості роботи. Оплата праці учнів шкіл, ПТНЗ, інших навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Консультацію надала головний державний інспектор управління Держпраці у Полтавській області Алла МАКОВІЙ.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий