Робота щодо протидії туберкульозу, ВІЛ/СНІДу  та наркозалежності у 2022 році триває

Робота щодо протидії туберкульозу, ВІЛ/СНІДу та наркозалежності у 2022 році триває

Засідання Полтавської обласної ради з координації дій щодо поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності у департаменті охорони здоров’я відбулося в дистанційному режимі.

Директор КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради», координатор із напрямку «Туберкульоз» Володимир Печериця розповів про стан виконання заходів «Стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу, в тому числі хіміорезистентного» за 2021 рік і І квартал 2022 року та стан реалізації проєкту PATH «Підтримка зусиль із протидії туберкульозу в Україні».
У І кварталі цього року, вперше за два останніх роки, захворюваність на туберкульоз в області зросла на 16%. За 5 місяців цього року стрибок ще вищий – 36%. Також за 5 місяців підвищилася і смертність від цього захворювання. Серед причин – зростання кількості обстежень та велика кількість людей, які прибули в нашу область з інших регіонів (Харківщини, Сумщини, Донбасу). В них було виявлено задавнені форми та випадки мультирезистентного туберкульозу. Зросла кількість обстежень як місцевого населення, так і тимчасово переміщеного.
БО «Світло надії» та Полтавською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України здійснюється медико-психосоціальний супровід людей з туберкульозом (як чутливий, так і лікарсько-стійкий) на стаціонарному та амбулаторному етапах лікування. Наразі на амбулаторному лікуванні туберкульозу в області перебуває 336 людей, на соціальному супроводі – 428 (у тому числі деякі пацієнти стаціонару). Без супроводу залишаються лише 3–5% людей із туберкульозом.
Виконувач обов’язків директора КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради», координатор з напрямку «ВІЛ/СНІД» Світлана Нестеренко доповіла учасникам онлайн-зібрання про виконання заходів «Стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції/ СНІДу» за 2021 рік та І квартал 2022 року, а також виконання «Стратегії з валідації елімінації випадків передачі ВІЛ-інфекції та сифілісу від матері до дитини» в 2021 році та в І кварталі 2022 року.
Станом на початок року оціночна кількість людей, які мають ВІЛ, становить 5205 осіб. Під диспансерним медичним наглядом з приводу ВІЛ-інфекції перебувало 3640 осіб. АРТ-лікування отримують 3093 особи, з них 98% (3018 осіб) мають невизначене вірусне навантаження, що свідчить про ефективність лікування.
За І квартал 2022 року кількість осіб під диспансерним медичним наглядом збільшилася та становить 3668 осіб. Станом на 1 квітня цього року лікування препаратами АРТ отримують 3257 осіб, з них 3038 осіб (94%) мають високу прихильність до лікування та невизначальний рівень вірусного навантаження. У 2022 році показник охоплення лікуванням препаратами АРТ пацієнтів, які перебувають під медичним наглядом, зріс до 88% проти 84% у 2021 році.
У містах та районах Полтавщини функціонують 25 кабінетів «Довіри» з розширеними функціями надання спеціалізованої медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД (сайти АРТ). Амбулаторно отримували лікування 1956 осіб, які мають опортуністичні інфекції (токсоплазмоз, бактеріальна пневмонія, пневмоцисна пневмонія, кандидози, інші бактеріальні інфекції).
З початку війни станом на 1 травня в області отримали медичні послуги з приводу ВІЛ-інфекції 185 вимушено переміщених осіб.
З метою попередження захворюваності на ВІЛ-інфекцію серед новонароджених усі ВІЛ-інфіковані вагітні отримують АРТ-лікування за рахунок Державного бюджету. Малюки протягом 28 днів після народження отримують противірусні препарати в розчинах. Повна профілактика вертикальної трансмісії в 2021 році (мати+дитина) проведена у всіх 56 випадках, охоплення профілактикою – стовідсоткове.
Директор КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей Полтавської обласної ради», координатор з напрямку «Наркозалежність» Ігор Мацицький доповів раді про особливості обслуговування пацієнтів, які отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ). Така послуга в області запроваджена з 2006 року. Для лікування ЗПТ використовуються два лікарських препарати – таблетовані метадон та бупренорфін, що з 2019 року на 95% закуповуються МОЗ України за кошти Державного бюджету. В області ЗПТ впроваджується на базі лікувально-профілактичних закладів первинного, вторинного та третинного рівнів надання допомоги.
Станом на 1 червня в області функціонує 13 осередків ЗПТ в 11-ти лікувально-профілактичних закладах, тут обслуговуються 1106 наркозалежних (18% від оціночної кількості осіб, що споживають опіоїди). Найбільше – 743 пацієнти, з них 79 – іногородні – отримують ЗПТ у КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей ПОР»; 73 пацієнти – у КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Горішні Плавні Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області», 40 – у КНП «Миргородська лікарня інтенсивного лікування» Миргородської міськради.
Підсумовуючи роботу ради, директор департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак зазначив: «Від початку активної фази бойових дій на території області залишається багато людей, які покинули свої домівки. Мусимо забезпечувати їм вчасну діагностику, лікування та реабілітацію, організувати належний контроль за їхнім здоров’ям, дотриманням епідемічних та санітарно-гігієнічних вимог. Адже, крім туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, наркозалежності, нікуди не зникла загроза, наприклад, коронавірусної інфекції. Людей треба обстежувати, своєчасно виявляти хворих і лікувати. Протитуберкульозними ліками, препаратами антиретровірусної терапії область забезпечена повністю».

Підготовлено за матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради».

Поділися:

Добавить комментарий