Романс… із Ліною Костенко

Фото Михаила Маркива 17.03.2005 Лина Костенко -- встреча с читателями.

Романс… із Ліною Костенко

«Нерозгадане чудо» – під такою назвою в Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.В.Гоголя 28 грудня відбудеться вечір українського романсу на вірші Ліни Костенко

Роман по телефону – явище відоме, а от романс… Композитор Павло Тютюнник впродовж десяти років наспівував Ліні Костенко свої романси та пісні на її вірші по телефону з чарівної Макіївки, що на Донбасі. Поетеса завжди уважно слухала, їй все подобалося, а коли прослухала цілий диск, надісланий їй автором, то сказала: «Я плачу!..»
Рік, що наближається, має стати роком Ліни Костенко, бо вона сьогодні – наш духовний лідер, духовний авторитет. Поетесі 19 березня 2020-го виповнюється 90 років. Я запитала Павла Тютюнника, у чому він вбачає особливість поетичного слова Ліни Костенко, і він відповів: «У нашій поезії Ліна Костенко – явище, безперечно, унікальне. Та не лише в поезії, але і в культурі взагалі, і навіть у суспільному житті. Може здатися, що земля України народила таку дівчинку, якій передала свою безмірну силу, мабуть, у найскрутніші часи для спасіння нашого народу. Її слово – живе, воно світить нам і промовляє до самого серця святі й одвічні істини. Ліна Костенко володіє надзвичайним даром слова, про який Микола Вінграновський сказав: «У нас в Україні є один справжній поет: це поетка Ліна Костенко».
Так, Ліну Костенко знають усі, а от Павло Тютюнник – нове ім’я в нашій культурі. 28 грудня в театрі імені Гоголя полтавці зможуть познайомитися з його творчістю. Він не лише співак і композитор, а й видатний вокальний педагог, автор унікального методу постановки голосу, керівник першого в Україні Центру постановки голосу «Українське бельканто». Серед його учнів є солісти оперних театрів України і зарубіжжя. До того ж він – непересічний, самобутній композитор, автор більше 500 пісень та романсів на вірші класиків української та світової поезії. До речі, музика, яка має звучати у цьому концерті, в минулому році висувалася на здобуття Шевченківської премії і отримала високу оцінку видатних композиторів: Ігоря Поклада, Євгена Станковича, Мирослава Скорика, Анатолія Авдієвського.
Концертом у Полтаві розпочинається тур композитора і співака по Україні. Ця музика є альтернативою так званій «попсі» й тим шоу, які заполонили нині українські сцени. Вона просвітлює душі. Чому співак розпочинає свій концертний тур саме з Полтави? На це запитання Павло Васильович відповів: «Колись в Україні були казкові часи… Так от, Полтавщина для мене – те місце, де народжувалася, починалася казка нашого прадавнього буття і народжувалася наша народна українська пісня!»
А ще на концерті Павло Тютюнник подарує Полтаві свій «Полтавський марш» на вірші Ліни Костенко (з «Марусі Чурай»). Мабуть, створити цей твір йому допоміг дух його предка – запорозького отамана Тютюнника, який у 16-му столітті підняв повстання запорозьких козаків…

Тетяна ОЛІЙНИК,
журналіст.

Поділися:

Добавить комментарий